İSTANBUL-İSTANBUL’DAN ARADILAR ALMAN VATANDAŞLARINI 394 BİN EURO DOLANDIRDILAR

TELEFON dolandırıcılarının Türkiye’den sonraları Almanya’daki insanları da kasıt aldığı ortaya daha çok. İstanbul’dan Almanya’de hele yaşlıları arayarak, piyangodan ikramiye kazandıklarını söyleyip hesaplarına servet aktardıkları, henüz sonraları tekrar aynı kişileri bu nöbet polis güçleri kabil arayarak, ‘Dolandırıldınız, hesabınızdaki bütün parayı vereceğimiz hesaplara aktarın’ diyerek, toplamda 394 bin euro topladı. Dolandırıcı çetesine işler düzenleyen polis güçleri, 28 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 1’i tutuklanırken, 23’ü için adli arama tedbiri uygulandı.

Almanya’birlikte yaşlılar ilkin doğmak amacıyla bir nice kişinin polise giderek dolandırıldığını ihbar etmesi üzerine Alman Polis Güçleri Departmanı konuyla ilgilendiren tetkik başlattı. Yapılan çalışmalarda, Alman vatandaşlarının Türkiye’den arandığı tespit edildi. Bunun konusunda Türk emniyeti ile irtibata geçen Alman polisi, soruşturmayı buraya devretti.

ÖNCE ‘PİYANGODAN MAL KAZANDINIZ’ SONRADAN ‘POLİSİZ, DOLANDIRILDINIZ’ DİYEREK DOLANDIRDILAR

Alman polisinden gelen bilginin peşi sıra İstanbul Finansal Suçlarla Savaş Şube Müdürlüğü ekipleri, konuyla ilgili mücahede başlattı. Yapılan çalışmalarda tıpkı çetenin hele yaşlıları kasıt alarak Almanya’da yaşayanları arayarak, ‘Piyangodan para kazandınız. Paranın hesabınıza yatması amacıyla vergisini ödemeniz lazım’ diye niteleyerek kişi hesaplarına servet aktardıklarını belirledi. Polis Güçleri, bir çete üyelerinin elan bilahare bu kişileri esasen arayarak bu nöbet birlikte kendilerini polis güçleri olarak tanıttıklarını, piyango kazanmadıklarını, birileri vasıtasıyla dolandırıldıklarını, paranın izini sürebilmek amacıyla bile hesaplarındaki bütün parayı kendilerine göndermeleri gerektiğini söylediklerini belirleme etti. Şüphelilerin bu yöntemle Alman mağdurlardan 394 bin euro dolandırdığı belirlendi.

5 İLDE AMELIYAT DÜZENLEDİ

Şüphelilerin yakalanması üzere çalışmalara başlayan Finansal Büro Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Rize, Tokat, Şanlıurfa ve İzmir’dahi haddinden fazla sayıda adrese eş anlı cerrahi müdahale düzenledi. Operasyonda 28 sevimli gözaltına alındı. Gözaltına alınan 28 suratsız adliyeye irsal edildi. Şüphelilerden 4’ü müddeiumumilik ifadesinin peşi sıra serbest kalırken, 23’ü için adli kontrol tedbiri uygulandı, 1 nahoş ise tutuklandı.Share: