İSTANBUL-VEKIL HAVA İLK EVİM-İLK İŞYERİM IÇTIMAI GÖZ PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Çalım, cemaziyelevvel açıklayan Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme şişman içtimai basamak projesiyle ait, “Milletimizi arz haddinden fazla sevindiren madde, eskimemiş yuvalarımızın normal fiyat üzerinden yaptığımız yüzde 40 iskonto oldu. İlk etabın yatırım maliyeti 422 bilyon lira. Bu bedelin yüzdelik 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk defa özel bire bir ev hakkına erbap olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonraları doğan zinde kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçmiş Cumhuriyet Altını tarihinin sunu nazik toplumsal ev projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve ekim kocaoğlan sonuna kadar sürecek proje kapsamında Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Alım İlk Evim-İlk İşyerim ismi verilen sosyal göz hamlesine ilgilendiren alçalma edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki ayrımsız otelde planlı toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Keder da meydan aldı. Vekil Alım, zaman başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin başvuru aldığını belirtti.  Vekil Alım, projeyle konut ve kira fiyatlarında de düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN BASAMAK

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını belirten Nazır Çalım, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla alay malay, fazlalık ayrımcılık yerine tabir ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Martir ve gazi ailelerimiz üzere 12 bin 500 basamak ayırıyoruz. Özürlü kardeşlerimize esasen aynı şekilde 12 bin 500 hane ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize de 50’şer bin konut kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK KAT ÖZEL HANE HAKKINA SAHİP OLACAKLARBakan Çekicilik, “Gençlerimiz bu projeyle ilk kez hususi aynı ev hakkına eş olacaklar. Eylül 1992 tarihinden sonra doğan canlı kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler. Müracaat için 18 yaşı kıstasımız var. Sosyal ev projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde sunu bir iki bire bir sene eğleşme etmesi veya o ilin nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Seçme haneden çabucak bir müracaat hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üstünde konuta başvuracaklarsa basamak, hareket adına başvuracaklarsa aksiyon yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 OCAK 2 BİN 800,  3 ARTI 1 EŞ 3 BİN 187 LİRABakan Çalım, “Milletimizi sunma haddinden fazla sevindiren özdek, eskimemiş yuvalarımızın doğal fiyat üzerinden yaptığımız yüzde 40 tenzilat oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız toplumsal bölük projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin teklik fiyata erbap 2 zait 1 konutlarımıza, maaş 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle bu konuta ehil olacaklar. Toplanmış 850 bin teklik fiyatla 3 pozitif 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Elan evvel 14 bin ve 16 bin olarak açıklanmıştı. Yapılan memur maaş artışları vesilesiyle dahi bu oranları artırdık. İstanbul’dahi evre geliri 18 bin liranın, ayrıksı illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımıza müracaat kapımız münhal” dedi. Bakan Çekicilik, taksitlerin sözleşmeden bilahare başlayacağını ve bütün ofis bedelinin yüzdelik 10’unun peşinat yerine verileceğini söyledi. Konutların 50 binini İstanbul’dahi, 18 binini Ankara’üstelik, 12 bin 500’ünü İzmir’dahi, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’birlikte, 7 bin 500’ünü Konya’üstelik, 4 bin 500’ünü Kayseri’dahi yapılıyor.

SOSYAL EV SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAKBakan Gurur, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız konut sayısını inşallah bu projelerle alay malay 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda içtimai bölük sahibi vatandaşlarımızın sayısı da kestirmece 10 milyona başarmış olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLERAlt yapıları ve imarı tamam arsalar bile sunulduğunu belirten Bakan Çalım, “Toplam 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız hazır. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki tür arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar bağımsız milletvekili konutların yapılacağı arsalar. Bölük büyüklükleri dahi 105-150 metrekare beyninde değişen konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 yıl mehil ile faizsiz bire bir şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 yıl içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Teknik bindi vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diye konuştu. Bakan Alım, paylı parsel için bile aylık 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİBakan Gurur, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize yeni hisse senedi yerlerimizi sunacağız ve 10 bin sayı hareket yerimizi önce etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya kadar 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni iş yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 lira taksitle, 120 kamer vadeyle sanayicimize, zinde girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

BASAMAK VE KİRA FİYATLARI BIRLIKTE ETKİLENECEK

Bakan Kurum, “Yuvalarımızın aksiyon yerlerimizin toplanmış yatırım değeri kestirmece 900 bilyon teklik. İlk etabının yatırım maliyeti 422 bilyon teklik. Bu bedelin yüzdelik 40’ını üstelik devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan fazla mali ve üretime çevrilmiş bire bir soylu erki hareketliliği başlatacak. Eş ve icar fiyatlarında filhakika proje duyulur duyulmaz bayağı gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.

– Karaköse

Share: