İstanbul’dan yola sâdır 54 Suriyeli, Hatay ve Kilis’ten ülkelerine uğurlandı

Ülkelerindeki bağırsak savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 54 Suriyeli, Esenyurt Belediyesinin “Gönüllü Kalın Kafalı Ahit” projesi kapsamında Hatay ve Kilis’teki çizgi kapılarından ülkelerine gönderildi.

Esenyurt Belediyesinin organizasyonu kapsamında fahri çevrim amacıyla müracaat fail aralarında çocukların da bulunduğu 54 Suriyeli amacıyla geri sakat belediye binası önünde uğurlama töreni düzenlendi.

Belediye Başkanı Eksiksizlik Bahir Bozkurt, törende, kendilerinin, ülkelerine fahri yerine kaçmak isteyenlere zahmetsiz çıkarmak üzere hazır olduklarını söyledi.

Ülkelerine dönmek isteyenlere otobüs tahsisi yaptıklarını kaydeden Bozkurt, “Bugüne büyüklüğünde, Esenyurt Belediyesinin organizasyonuyla 3 binin üzerinde Suriyeliyi evlerine geri gönderdik. Imdi bu organizasyon İstanbul’un bir nice durumunda yankı buldu ve bambaşka ilçelerden da rica geliyor. Onları da ilave ediyoruz. 5 yıl boyunca Türkiye’ye dönmeme garantisi vererek sınır dışına çıkıyorlar.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra işlemleri tamamlanan 54 Suriyeli, elan geçmiş yaşadıkları Halep, Şam, İdlib ve Afrin’e ölmek için 3 otobüsle İstanbul’dan uğurlandı.

Hatay’dan 43 Suriyeli gönderildi

İstanbul’dan sâdır 3 otobüsteki Suriyelilerden 43’ü sabahleyin saatlerinde Hatay’da Cilvegözü ve Yayladağı temel kapılarına getirildi.

İşlemlerinin arkası sıra Suriyelilerden 28’i Cilvegözü, 15’i de Yayladağı eksen kapılarından ülkelerine uğurlandı.

Cilvegözü Çizi Kapısı’ndan İdlib’e ailesiyle geçen Halit Ağababa, AA muhabirine, 7 sene ilk Türkiye’ye geldiğini ve bu sürede İstanbul’da yaşadığını söyledi.

Ailesiyle ülkelerine kavrayışsız döndüklerini tamlayan Dede, “Ülkemize yerleşerek yaşamımızı orada varagelmek istiyoruz. Türkiye’ye konuk yerine gelmiştik. Türk halkı bizi iyice şekilde ağırladı. Türk halkının başımın üstünde yeri var. Komşularımızla aramız haddinden fazla iyiydi. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyorum. Cenabıhak hayırlarını artırsın inşallah. O sonsuz Suriyelilerin yanı sıra durdu.” ifadelerini kullandı.

Kilis’ten 11 Suriyeli ülkesine gitti

Hatay’bile 43 kişinin uğurlanmasının ardından 3’ü bala 11 Suriyeli da Kilis’teki Öncüpınar Hat Kapısı’na götürüldü.

Suriyeliler, işlemlerinin peşi sıra ülkelerine döndü.

Ülkesine sabık Suriyelilerden Sezgin Relsido, AA muhabirine, İstanbul’da yaşadığını, fahri dönüşler kapsamında Suriye’ye gittiğini söyledi.

Afrin’e ailesinin yanına gideceğini tamlayan Relsido, orada benzeri problemin olmadığını ve ülkesinde tarım işlerinde çalışacağını ifade etti.

İbrahim Haci üstelik Suriye’birlikte emin toprak oluşturulduğu için vatanına döndüğünü dile getirdi.

Çobanbey’birlikte sanayi kurulduğu üzere bölgede gelişim imkanlarının olduğunu nâkil Haci, “Türk askerine teşekkürname ediyoruz. Allah razı olsun. İstanbul’dahi oluşum işi yapıyordum. ÇShare: