İstanbul’un göbeğinde kaderine terkedilen bir güzel

Mimarı açık aynı şekilde belirleme edilemeyecek büyüklüğünde bozuk bire bir tarihe erbap olan Vlora Han, Sirkeci’nin göbeğinde seçme güzeşte dönüş biraz elan ölüme terkediliyor. Yıllardır süregelen yenileme imdatları ise her serencam alamıyor.

GÖZ BAKARAK BAKARAK YOK OLUYOR

Art Nouveau mimarisinin değme örneklerinden olan yapıt ahali üstünde tutulması gerekirken, çürümeye infirak edilmiş durumda. 2018 yılında binlerce İstanbullu’nun başlatmış olduğu kampanya dahi akıbet getirmemesinin peşi sıra, bu ayn kamaştıran yapının kaderinin ne olacağı ise bibi merak konusu. ”Baş tacı etmemiz gerekirken, göz göre bakarak bulunmayan olmaya mahkum ediyoruz” diyerek isyan eden uzmanlar ise yıllardır seslerini duyuramıyor.

GEÇİŞ DÖNEMİNİN İNCİSİ

Başta pek haddinden fazla ruz ve mimari severin gözbebeklerinden olan Vlora Eğlek için sayımsız araştırma yapılmaya bitmeme ediyor. Bu tetkikat sonucunda elde edilen bilgilere göre, 1904 yılında ‘Ferouh Satma Hanı’ namına adlandırılan yapının, günümüzdeki yerine 1921’dahi kavuştuğu tespit edildi.

Osmanlı Dönemi’nin ‘batılılaşma’ sürecindeki büyük adımlarından birisi olan eserin sunma özen alımlı özelliklerinden biri ise üzerindeki motifler. Şişman ayrımsız ustalıkla kenarlı olan gül motifleri, yıllardır bakımsız olmasına karşın Vlora Konak’ın zarafetini gözler önüne seriyor.

2018 YILINDA RESTORASYON PROJESİNİN AKSEPTANS EDİLDİĞİ SÖYLENMİŞTİ

Vlora Han’ın iri bölümünü yıllar önceki satın düzlük Oğuz Başıbüyük 2018 yılında yaptığı açıklamada ”Binanın topu topu bana ilişik olmadığı üzere üç yıldır yenileme yaptıramadım. Demincek projelerimiz akseptans edildi” diye niteleyerek özellikle İstanbullular doğmak amacıyla, pek haddinden fazla danışma severin yüreğine su serpti. Fakat günümüzde hala tıpkı taş üstelik oynamaması, bu tarihi yapının kaderi hakkında istifham işaretlerini uyandırdı.

KOKOREÇ, DÜRÜM, KÖFTE DÜKKANLARINA EMANET

Yıllar içerisinde antrepo, dükkan, yazıhane namına makbul bu tarihi bırakıt, kullanıcılara bile sadık kendisine bozulmalar yaşadı. İç mekandaki çürümeler, aut yapıya paralel yerine yaşanmaya devam ediyor. Bakanları hayran bırakacak olan bu yapı ise bugünlerde, etrafındaki esnaflokantalarına birey.

BÖLGEYE KİMLİK DEĞİŞİMİ ŞART

Yapıldığı dönemde ticaretin merkezi halinde olan Sirkeci’nin yıllari çerisinde bu etkisini kaybetmesi bile, Vlora Konak’ın et kafalı planda kalmasının önemli nedenlerinden biri. Ticari getirisi azaldıkça onarıma yanaşmayan para sahipleri de tadilat yapılmasının önünü kapatıyor. Vlora Eğlek ise eksiksiz ihtişamıyla, kendisine cemaat çıkma ve onu turizme kazandıracak tıpkısı müzaheret elini bekliyor.

Share: