İsveç’in Türkiye’ye iade edeceği kişinin Okan Kermen olduğu öğrenildi

İsveç’te online işaret yapan Samnytt gazetesi, İsveç’in Türkiye’ye ayyarlık suçundan iade etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kermen olduğunu yazdı. Kermen’nin 2010-2011 yıllarında Türkiye’da 3 bankaya müteveccih kurnaz dolandırıcılığı suçlanması zımnında İsveç’e kaçtığı dökme haberde, Kale’nin Haziran 2012’birlikte korunma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya’ya geçtiği kaydedildi. Kale’nin İtalya’da 2 sene geçici sığınmacı celse kartı aldığı ve 2016’da İsveç’e gelerek kendisinden 23 yaş şişman İsveçli biriyle evlendiğine dikkat çekilen haberde, Kermen’nin bu dünyaevi sebebiyle İsveç’te oturma ve emek izni aldığına belen edildi.

İADE EDİLMEMEK İÇİN DİN DEĞİŞTİRMİŞ

Ekim 2021’da Ankara’nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kermen’nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı rapor edildi. Türkiye’ye reddetme edilmemek amacıyla din değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kale’nin ismini birlikte Johan Gustavsson olarak değiştirdiği belirtildi.

14 YIL HAPİS CEZASI BULUNUYOR

İsveç kerem televizyonu SVT’nin haberinde, Türkiye’nin ayyarlık suçundan al bültenle aradığı 35 yaşındaki ayrımsız kişinin Türkiye’ye iade edilmesine karar verdiği kaydedilmişti. Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Türe ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin ayrımsız kapsam olduğunu söylemişti. Johansson “Efdal Mahkeme durumu her zamanki kabilinden inceledi ve iade üzere bire bir bariyer olmadığına değişmeyen verdi.” şeklinde konuşmuştu. bahis konusu kişinin Türkiye’bile 14 yıl hapis cezası bulunduğu aktarılmıştı.Share: