İsveç’te eskimemiş hükûmet şekilleniyor

İsveç parlamentosu eliyle güzeşte koalisyon hükûmeti hükümetinin başbakanı namına seçilen Ulf Kristersson, yeni hükûmet üyelerini açıklamaya başladı.

İsveç’te 11 Eylül’de yapılan seçimin arkası sıra kurulan koalisyon hükûmeti hükümetine önderlik yapacak ismin dün muhafazakar Ilımlı Parti lideri 59 yaşındaki Ulf Kristersson yerine açıklanmasının arkası sıra çiçeği burnunda Başvekil Kristersson görevine başladı. Kristersson önce adına bakir hükûmet üyelerini açıkladı. Kristersson, Jessica Rosvall’ı Avrupa Birliği (SU) Bakanı, Gunnar Strömmer’i Hak Bakanı, Maria Malmer Stenergard’ı Kafile Bakanı, Tobias Billström’ı Dışişleri Bakanı, Johan Forssell’i Envestisman ve Aut Ticaret Bakanı, Pal Jonson’ı Defans Bakanı, Carl-Oskar Bohlin’i Sivil Defans Bakanı, Jakob Forssmed’i Sosyal İşler Bakanı ve Acko Ankarberg’i Keyif Bakanı olarak atadı. Nasrani Demokrat Partisi lideri Ebba Busch’ın Enerji ve Ticaret Bakanı, Liberal Parti lideri Johan Pehrson’ın Bütünleşme Bakanı, Gunnar Strömmer’in Adalet Bakanı ve Elisabeth Svantesson’ın üstelik Maliye Bakanı adına göreve gelmesi bekleniyor.

“Bunu baştan yapabiliriz”

Enflasyonun yüzde 10 seviyelerine yaklaştığı ülkede mukavim hesaplı koşullar altında göreve mevrut Kristersson, “Bu, çokça elan kötüleşebilecek yumruk tıpkı nitelik. Ancak evvelce print problemleri çözdük ve bunu baştan yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

Ülkede 11 Eylül’de yapılan seçimde esen blok 349 sandalyeli mecliste 176 sandalye, sol blok partileri ise 173 iskemle kazanmıştı. Kristersson, geçtiğimiz hafta Reaya Demokrat Partisi ve Liberal Tümen ile üçlü koalisyon hükûmeti hükümeti inşa etmek amacıyla anlaştıklarını açıklamıştı.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’ya yeşil çerağ vermişti

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Reisicumhur Sauli Niinistö, İsveç’in esbak Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başkenti Madrid’de 29-30 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen NATO Ihtişam ve Hükümet Başkanları Toplantısı öncesi 28 Haziran’bile dörtlü şahika gerçekleştirmişti. Finlandiya ve İsveç’in terör örgütlerine olan desteği zımnında herhangi bir iki ülkenin NATO üyeliğine karşı olan Türkiye, flaşör zirvenin ardından İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine yeşil kandil verdiğine dayalı kuma memoranduma imza atmıştı. – STOCKHOLM

Share: