İtalyan zeytinyağı uzmanları Kilis’te

İpekyolu Kalkınma Ajansının desteğiyle Teşrinisani ayında İtalya’da gerçekleştirilecek olan “Kilis-İtalya Zeytin Programı” öncesi zeytinyağı uzmanları kente geldi.

İtalyan zeytinyağı tadım uzmanı Elvan Uysal Bottoni, zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia ve üzüm bağları uzmanı Valentina Favretto Kilis’e geldi. Kilis’te 4 bin 500 sene öncesine ilişkin zeytinyağı çekirdeğinin bulunduğu Sıygı Höyükte incelemelerde bulundular. İtalyan gök bilimi, elan sonradan örgensel adına yetiştirilen zeytinlerde incelemede bulunduktan sonraları zeytinyağı fabrikalarını ve sabun imalatı yapılan tesisleri gezdiler. Kilis Horoz Karası üzümü de inceleyici İtalyan astronomi, Kilis Valisi Recep Soytürk’ü makamında görüşme etti.

Vali Soytürk, “Zeytinyağı Üretiminde Kullanılmamış Yaklaşımlar ve Tadım Eğitimi” programı çerçevesinde İtalya’dan bir yıldız bilimi geldiğini ifade ederek, “Bu heyette tadım uzmanı Elvan Tevazulu Bottoni, zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia ve üzüm bağları uzmanı Valentina Favretto’yu ilimizde ağırlıyoruz. Ziyarette misafirlerimizle Kilis zeytinyağına lacerem henüz aşkın değer kazandırılacağına ilgilendiren bakir yaklaşımlar ve stratejiler üzerinde düşün alışverişinde bulunulduk” diyerek konuştu. – KİLİS

Share: