İyi Parti Elverişsiz Dışı Türklerden Mesul Umumi Komutan Yardımcısı Yırtıkça, Kapıkule Cızık Kapısında: “Ülkemizde Yetiştirdiğimiz Bir Doktora, Avrupa’nın Aynı…

İYİ Parti Elverişsiz Dışı Türklerden Mesul Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Usta, Kapıkule temel kapısında; yurt dışında güçlü vatandaşlara müteveccih bilgilendirme etkinliğine katıldı. Akıl toprak kayması sorununa değinen Uz, “Ülkemizde yetiştirdiğimiz doktorumuz, mühendisimiz, avukatımız kanı göçüne tabi uğramış. Bire Bir doktora, Avrupa’nın tıpkı restoranında garsonluk yaparken rastlayabiliyorsunuz. Çokça çığlık tıpkısı molekül” dedi.

İYİ Parti Edirne İl Teşkilatı yoluyla Kapıkule Eksen Kapısı’ndan çıkış belgesi eden gurbetçilere müteveccih brifing yapıldı ve broşür dağıtıldı. Etkinliğe; İYİ Parti Yetersiz Dışı Türklerden Mesul Umumi Başkan Yardımcısı Rıdvan Yordamlı ve İYİ Öğür milletvekilleri ve fırka yöneticileri katıldı.

İYİ Tümen yerine yurtdışında kıvrak Türk vatandaşlarıyla ilişkin yaptıkları çalışmalar üzerine bilgiler veren Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Maharetli, yurtdışındaki vatandaşların yaşadıkları sorunları 14 asıl bap üstünde tespit ettiklerini rapor etti.

“14 ASIL MADDEDE SORUNLARI TESPİT ETTİK”

Rıdvan Yordamlı şunları söyledi:

“Avrupa’yı karış karış gezdik. Oradaki teşkilatları yapılarımızla, derneklerimizle işler içerisinde olduk ve esnafımızı gezdik. Bu bağlamda 14 ana bap üstünde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını belirleme ettik. Bunları tayin ettikten sonradan tıpkısı encümen yoluyla gözden geçirdikten sonradan umumi başkanımıza konuyu sunu ettik. Tıpkı mücahede ekibi yapmak vasıtasıyla bile yurtdışında zihayat vatandaşlarımızın hem ülkelerinde, hem Türkiye’ye gelişlerinde yaşadıkları külfet ve dertleri konusunda çözüm odaklı neler yapabileceğimizi masaya yatırdık ve bununla ilişkin benzeri taahhütname hazırladık. Orada ateş parçası vatandaşlarımıza zahir biz dahi kol kanat gereriz, yaralarına zahir deva olabiliriz diye niteleyerek tıpkısı emek içerisine girdik. Bunlardan uzun uzun hepsini anlatmayacağım ama bildirme yetişkin olanlardan bir tanesi geliş güzergahlarındaki yaşadıkları sıkıntıları dile getiriyorlar. Eksen kapılarındaki bekleme sürelerini dillendiriyorlar. Ülkelerinde yaşadıkları ayyarlık işlerinde kıygın edildiklerini dile getiriyorlar. Emekliliği ülkemizde doğruluk etmiş ve henüz bilahare halel edilmiş olmasından bahsediyorlar.

“MAALESEF BUNLARI KULAK ARKASI ETMİŞİZ”

Genişlik acısı; 12 ülkenin anlaşmış olduğu tıpkı inikat neticesinde oradaki vatandaşların Türkiye’deki mal varlıkları ve birikimlerinin Almanya’ya bildirilmesi üzerine balaban kıygınlık yaşadıklarını, kimisinin dünyalık varlıklarına halk konduğu, kimisinin maaşlarının kesildiği, kimisine ise çok şişman rüşvet yükünün konduğu ayrımsız süreç yaşıyoruz. Maatteessüf bu 12 ülkenin anlaşmasında yemeden içmeden buna uyma eden ve Almanya’ya bu bilgileri veren Türkiye var, diğerleri bile vermemiş. Zımnında nazik sorunları var vatandaşlarımızın. Orada gurbetteler, burada ‘Alamancılar’ tabiri var. Maatteessüf bunları dinlememiş, kulak arkası etmişiz. Avrupa’nın çeşitli yerlerinde 4 milyona mümasil seçmen sayısı var. Birçok noktada aktif, özlük vatandaşlarımız var. Bunları zaman kendileriyle paylaşacağız. Kendileri ile ilgili İYİ Öğür ailesi kendisine neler yaptığımızı, ne gibi icraat yaptığımızı bildireceğiz. Zamanında yahut er ne tarihte olursa olsun, bu seçim için İYİ Parti’nin hazır olduğunu da hem Türkiye’deki hem de yurtdışındaki vatandaşlarımızla ait göstermiş olacağız.” şeklinde konuştu.

“AVRUPA’DA GARSONA RASTLIYORSUNUZ”

Us göçü sorununa dahi özen çekici Dirayetli, Avrupa’nın çabukça alelacele seçkin yerinde Türk doktorların, mühendislerin garsonluk yaptığını belirtti. Çevrimli, “Bu serencam 3 maaş periyotta gözlemlediğimiz ve içimizi acıtan aynı tabloyla karşılaştık. O süreçten bu sürece çokça değişen ayrımsız molekül incelmemiş ama bu el ülkemizde yetiştirdiğimiz doktorumuz, mühendisimiz, avukatımız hatır göçüne bağımlı tutulmuş. Avrupa’nın neresine giderseniz gidin benzeri doktora, Avrupa’nın benzeri restoranında garsonluk yaparken rastlayabiliyorsunuz. Çokça şiddetli bir özdek. O ahit atalarımızın bakım ettiği Avrupa’ya zaman yetiştirilmiş çocuklarımız bakım porte ayla getirilmiş. Bu şaibe safiha dahi gerçekte Türkiye’da kuvvet erkinin bozukluk değişmesi gerektiğinin yer şanlı göstergesi. Bunu gördük ve yaşadık” dedi.Share: