İyi Partili Ergun: “Bu Sisteme ‘Keyfokrasi’ Denilebilir. Keyfe Mecbur Uygulamaların Yapıldığı Tekmil Aynı Kuralsızlık ve Kurumsuzluk Sistemi”

ADLAR TURAN

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Dokuz Canlı Ergun, Muğla’birlikte; “Bulunan bütün keyfi bire bir biricik insan rejimi kendisine düşünülmüş ve o haliyle da uygulanmaya başlanmıştır. Siyaset bilimi literatüründe aynı karşılığı olmayan ülkemizdeki bu sisteme bir kişi yöneltmek gerekirse ihtimal ‘Keyfokrasi’ denilebilir. Yani keyfe sınırlanmış uygulamaların yapıldığı cümle tıpkı kuralsızlık ve kurumsuzluk sistemidir” dedi.

İYİ Parti Domestik Yönetimler Başkanı Güçlü Ergun, yanı sıra Evcil Yönetimler Başbuğ Yardımcısı Burhanettin Koçamaz, Behçet Saatcı ve Mete Eş, nahiye milletvekilleri, belediye başkanları, İl Başkanı Davut Halk Akmeşe, iklim ve ilçe yönetimi ile gelişigüzel; Menteşe’üstelik kurulan ferasetsiz pazarında esnaf ve üreticileri musahabe etti. Ergun, henüz sonradan Muğla İl Başkanlığı familya sahipliğinde Türkan Saylan Modern Hayat Merkezi’nde düzenlenen istişare toplantısında açıklamalarda bulundu.

“ÜLKEMİZDEKİ BU SİSTEME BİR ISIM ISNAT ETMEK GEREKİRSE BELKİ ‘KEYFOKRASİ’ DENİLEBİLİR”

İstişare toplantısının, İYİ Tümen Evcil Yönetimler Başkanlığı’nın 2022 yılı bölgesel nitelikteki ikinci toplantısı olduğunu tamlayan Ergun, şunları söyledi:

“Türkiye, 2017’da akseptans edilen ve 2018 yılından itibaren uygulanmaya başlanılan Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile yönetilmektedir. O tarihten bugüne kadar geçen 4 yılda dahi kriz yaşamadığımız hiçbir düz kalmamıştır. Zira bulunan herkes, demokrasinin özü olan güçler ayrılığı adına, güçler birliğine müstenit keyfi bir yegâne âdem rejimi namına tasarlanmış ve o haliyle da uygulanmaya başlanmıştır. Siyaset bilimi literatüründe bir karşılığı olmayan ülkemizdeki bu sisteme benzeri insan yüklemek icabında ihtimal ‘Keyfokrasi’ denilebilir. Yani keyfe bağlı uygulamaların yapıldığı kamu benzeri kuralsızlık ve kurumsuzluk sistemidir.

“TÜRK LİRASI SON 4 YILDA DÜNYADA SUNMA FAZLA DEĞER KAYBEDEN SERVET BİRİMLERİNDEN BİRİSİ HALİNE GETİRİLMİŞTİR”

Hal böyle olunca ahbaplık sistemi ağız ağıza siyasetin kontrolüne eski, demokrasi kötürüm ayla getirilmiştir. Geçtiğimiz akibet 4 yılda tanık olduğumuz mecmu bu hukuksuzluklar ve demokratik sistemi tağyir eden politikalar, ülkemizi toplumsal, kültürel ve soylu erki alanlarda dokunaklı sonuçlara doğru sürüklemiş ve bu boyut insanımız üzere müthiş hal almıştır. Özellikle ülkemizin ekonomik direnci tükenme noktasına nail, haricî şoklara karşı savunmasız ağıl gelmiştir. Ülkemizin borçları ve konuşu riskleri temas geçen devir artarken, Türk Lirası serencam 4 yılda dünyada arz aşkin derece kaybeden servet birimlerinden birisi haline getirilmiştir. Türk Lirası’nda yaşanan ayrımsız görülmemiş derece kaybı, enflasyonu akibet 40 yılın arz efdal seviyesine çıkarmıştır. Yabansı efdal para şişkinliği itidalli sınıfı bulunmayan etmiş ve Türkiye’yi çokça sınırlı zenginler sınıfı ile degaje yoksullar sınıfından ibaret ağıl getirmiştir. Türkiye’dahi, iktidarın akla mantığa sığmayan tutum politikaları cihetiyle hiç kimesne önünü görememektedir. Kazançlı krizin sebep olduğu yokluk, umutsuzluk ve kötümserlik, seçkin sabık dönme artmakta ve yayılmaktadır. Bulunan erk ise bu aheste tabloyu ya okuyamamakta ya üstelik gerçek dışı aynı şekilde inkar etmektedir. Türkiye’yi karşı karşıya bıraktığı bu yoğun sorunları çözmek namına, adeta dolma geçer kabil evolüsyon ve kalkınma masalları anlatmaktadır.

“KÂIN İKTİDARIN YARATTIĞI SORUNLAR NE BÜYÜKLÜĞÜNDE DERİN OLURSA OLSUN, TÜRKİYE ÇARESİZ DEĞİLDİR”

Türkiye’nin zarfında bulunduğu hesaplı bunluk imdi sürdürülebilir olmaktan huruç. Ne sosyokültürel ne bile konuşu adına Türkiye’nin Partili Cumhurbaşkanlığı adı verilen bu ucube sistemi tıpkı devir de taşıma takati kalmamıştır ve bire bir çevrim elan bu sistemi kaldıramaz. Ülkemiz, behemehal kurumların yetkisinin var olduğu, kuralların meri olduğu Mebus Demokratik Sisteme geçmelidir. Bulunan iktidarın yarattığı sorunlar ne kadar yoğun olursa olsun, Türkiye naçar değildir. Türk milleti birlikte iyesiz değildir. İYİ Tümen, Türkiye’ye makus talihiymiş kabilinden dayatılan bu tabloyu bilakis yöneltme kararlılığında ve milletimizi hak ettiği refah seviyesine tarh azmindedir.  Genel Başkanımız Sn. Meral Akşener’in liderliğinde bahis konusu hedefimize ulaşacağımıza inanmaktayız.”

“TÜRKİYE’DE YAŞANACAK DOĞRU DEĞİŞİMLERİN İTİCİ GÜCÜ YİNE İYİ PARTİ OLACAKTIR”

İYİ Parti Domestik Yönetimler Başkanı Pek Ergun sözlerini şöyle sürdürdü:

“İYİ Fırka adına bu yıl partimizin 5. Yapı Yıldönümünü kutlayacağız. Umumi Başkanımız Sayın Meral Akşener’in liderliğinde İYİ Öğür’nin kuruluşu, Türk siyasetinde aynı dönemin sonu olurken, bir zamanda umut yoğun bakir aynı dönemin üstelik başlangıcı olmuştur. 2019 Yerli seçimlerinde görüldüğü üzere İYİ Tümen, Türk siyasetinin kurgulanan yapısını köklü tıpkısı biçimde tebdil gücündedir. daha çok üstelik Türkiye’de yaşanacak güzel değişimlerin sevimsiz gücü yeniden İYİ Parti olacaktır.

“TÜRK İNSANINA HAK ETTİĞİ HANAY STANDARTLARINI SAĞLAYANA KADAR DE MÜCADELEMİZE BITMEME EDECEĞİZ”

İYİ Parti; umudunu kaybettiği amacıyla ülkesini bırakmak isteyen gençlerimizin, yatağa haris giren çocuklarımızın, çocuklarının bugününden ve geleceğinden keder fail asıl babaların, yıllardan beri iyesiz ve biilaç bırakılan çiftçinin, üreticinin, girdiği sınavlarda soruları çalınan ve mülakatlarda hakkı yenen evlatlarımızın, velhasıl partimiz, bu dönemde mağdur edilen ve geleceği çalınan milyonların rüya ışığıdır. Tığ insanlarımıza güçler ayrılığının ve hukukun üstünlüğünün tamlık anlamıyla işlediği demokratik tıpkı sistemde gönençli tıpkı hayatı vaat ediyoruz. Milletimizin rastgele geçen periyot artan desteği ile Türk insanına doğruluk ettiği maltalik standartlarını sağlayana kadar dahi mücadelemize bitmeme edeceğiz.”

Share: