İYİ Tümen, Kapıkule’de gurbetçilere 14 maddelik taahhütname dağıttı

İYİ Parti Dış Türklerden Sorumlu Umumi Başbuğ Yardımcısı Rıdvan Mahir, Avrupa ülkelerinde yaptıkları çalışmanın ardından gurbetçilerin sorunlarının çözümlerine yönelik hazırladıkları 14 maddelik taahhütnameyi Kapıkule Hat Kapısı’nda dağıttı.

İYİ Tümen Umumi Başbuğ Yardımcısı Rıdvan Uz, Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı kendisine 3 kamer boyunca Avrupa’nın muhtelif ülkelerinde, Türk vatandaşların yoğunlukla yaşadığı bölgelerde gerçekleştirdikleri çalışmaları, Kapıkule Cızık Kapısı’nda paylaştı. İYİ Tümen Konya Mebus Fahrettin Depar ile Edirne Saylav Orhan Çakırlar ve kuruluş mensuplarının eşlik ettiği Becerikli, Kapıkule’deki programda sorunların çözümlerine müteveccih hazırladıkları 14 maddelik taahhütnameyi gurbetçilere dağıttı.

Umumi Komutan Yardımcısı Rıdvan Idareci, gurbetçilerin sıklıkla yaşadıkları problemlere değindi. Avrupa’nın değme yerini gezdiklerini belirten Kankızıl, “Oradaki teşkilatları yapılarımızla, derneklerimizle ameliyat içerisinde olduk ve esnafımızı gezdik. Bu bağlamda 14 asıl yön üzerinde dar dışında faal vatandaşlarımızın sorunlarını tespit ettik. Benzeri komisyon eliyle gözden geçirdikten bilahare genel başkanımıza konuyu bildirme ettik. Aynı düzentileme ekibi ihdas etmek vasıtasıyla da ensiz dışında tüvana vatandaşlarımızın hem ülkelerinde hem Türkiye’ye gelişlerinde yaşadıkları kalın ve dertleri konusunda çözüm odaklı neler yapabileceğimizi masaya yatırdık ve bununla ilgili tıpkı taahhütname hazırladık. Orada cıvıl cıvıl vatandaşlarımıza elbette tığ de branş kanat gereriz, yaralarına bittabi ilaç olabiliriz diyerek aynı düzentileme içerisine girdik” dedi.’ANLAŞMAYA RİAYET EDEN YALNIZ TÜRKİYE OLMUŞ’Gurbetçilerin yaşadıkları sorunlardan denk veren Mahir, “Sunu mehabetli olanlardan bir tanesi geliş güzergahlarındaki yaşadıkları sıkıntıları, çizgi kapılarındaki bekleme sürelerini dillendiriyorlar. Ülkelerinde yaşadıkları ayyarlık işlerinde kıygın edildiklerini dile getiriyorlar. Emekliliği ülkemizde adalet etmiş ve henüz bilahare tahrip edilmiş olmasından bahsediyorlar. Sunma acısı; 12 ülkenin anlaşmış olduğu benzeri geçim neticesinde oradaki vatandaşların Türkiye’deki mülk varlıkları ve birikimlerinin Almanya’ya bildirilmesi konusunda büyük kıygınlık yaşadıklarını, kimisinin mal varlıklarına el konduğu, kimisinin maaşlarının kesildiği, kimisine ise çokça balaban kazanç yükünün konduğu bire bir proses yaşıyoruz. Maatteessüf bu 12 ülkenin anlaşmasında sadece buna uyma eden ve Almanya’ya bu bilgileri veren Türkiye var, diğerleri de vermemiş” diyerek konuştu.’SEÇİM İÇİN İYİ PARTİ’NİN HAZIR OLDUĞUNU GÖSTERECEĞİZ’

Gurbetçilerin kırıcı sorunları bulunduğunu ve bunu halletmek üzere hazır olduklarını kaydeden Dirayetli, “Orada gurbetteler burada ‘Alamancılar’ tabiri var. Maatteessüf bunları dinlememiş, kulak arkası etmişiz. Avrupa’nın türlü yerlerinde 4 milyona mail seçmen sayısı var. Bir Nice noktada hayat dolu zat vatandaşlarımız var. Bunları bugün kendileriyle paylaşacağız. Kendileriyle ilişik İYİ Fırka ailesi namına neler yaptığımızı, ne kabil çalışmalar yaptığımızı bildireceğiz. Vaktiyle veya er hangi tarihte olursa olsun, bu seçme için İYİ Öğür’nin hazır olduğunu da hem Türkiye’deki hem dahi mikro dışındaki vatandaşlarımızla ilişkin göstermiş olacağız” dedi.Share: