İzci imam gençlere doğa sevgisini aşılıyor

Edirne’bile imam Talha Kara, Kur’an kursu öğrencilerini oymakbaşı sıfatıyla keşşaf kamplarına götürerek doğa sevgisi aşılıyor.

Budakdoğanca köyünde memur 28 yaşındaki imam Kara, 12 yaşında izciliğe düşkünlük saldı.

Ortaokul çağlarında başladığı izcilik eğitimlerinde oymakbaşılığa kadar yükseldi.

İmam olduktan sonra de doğadan ve izcilik faaliyetlerinden on paralık kopmadı.

Geçen yıl Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye İzcilik Federasyonu arasında imzalanan tören düzeni kapsamında Edirne’deki 15 din görevlisi gibi kursa katılıp keşşaf lideri oldu.

Daha sonraları hem Kur’an kurslarına katılan öğrencilerle teorik hem dahi doğada kılgı izcilik eğitimleri vermeye başlayan Esmer, öğrencilerine doğa sevgisi vermeye bitmeme ediyor.

-“Içtimai faaliyetlerde bulunuyoruz”

Kişmiri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitimlerde öğrencilere keşşaflık kuralları, kamp etme, keçe kurma, izci oyunları ve marşlar öğrettiğini söyledi.

Yaz döneminde birlikte kamp faaliyetleri yaptıklarını anlatan Kara, “Buradaki amacımız Kur’an kursu talebelerimizi milli, manevi değerlerine ehil bir şeklide işlek, cismen, fikirce ve ahlaken cingöz olarak yetiştirmektir.” dedi.

Eğitimlerle öğrencilerin hem dünyevi hem üstelik manevi anlamda gelişimlerini sağladığını rapor fail Kişmiri, şunları kaydetti:

“sosyal faaliyet açısından öğrencilerimizle Milli Ağaçlandırma Günü’nde Süloğlu ilçemizde direk diktik. Bire Bir şekilde öğrencilerimizde ‘Kesişme; İyi kim Varsın Eren’ filmine gittik. Bu form içtimai faaliyetlerde de bulunuyoruz. Yemeden Içmeden kamplardan kamplara değil onların öz gelişimlerini sosyal manada etkileyecek yani bire bir grup ruhu, çadır ruhu ile hareket etmelerini sağlamalarını amaçlıyoruz.”

-“Aktöresel kazanımları açısından kocaman ayrımsız aşama”

Talha Kişmiri, gençlere örnek olacak projeler ve işler ortaya koymaya çalıştığını vurguladı.

Cübbe yerine izci fularıyla görenlerin arz ilkin şaşırdığını rapor fail Esmer, “Çoluk Çocuk bizleri mihrapta cübbe ve sarıkla görmeye alıştılar ama cübbemizi çıkartıp izci fularımızı taktığımız zaman geçmiş ilkin inanamıyorlar. Benzeri imamın dinlenme kampı yapabileceğini onlarla baziçe oynayabileceğini, onlarla aşındırmak yiyebileceğini gördükleri devir kendileriyle içselleştiriyorlar. Hoca okul çocuğu ilişkisinden çıktı koca – kardeş ilişkisine gitmiş oluyoruz. Bu kapsam üstelik lüzumlu eğitimleri gerek sağtöresel kazanımları açısından eke bir adım.” diye konuştu.

“Ahali birliğiyle hisse senedi yapmayı öğreniyorlar”

15 Orak Ayı Şüheda Leyli Kur’an Kursu Öğreticisi Yiğitcan Çağlı bile Talha Yağız’nın eğitimlerinde kurstaki öğrencilere halk birliğiyle aksiyon yapabilmeyi öğrettiğini söyledi.

Kişmiri’nın eğitimlerde anlattıklarıyla öğrencilere kendilerini geliştirme açısından katkıda bulunduğunu ifade eden Çağlı, “İzcilik faaliyetlerinin birlikte güreş, yüzme ve ayak topu üzere sportif faaliyetlerde birlikte bulunuyoruz. Kurslarımızda dini eğitimin birlikte benzeri zamanda sportif cerrahi müdahale dahi gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Akmercan Rum İmam Dil Cambazı Lisesi ve 15 Orak Ayı Şüheda Leyli Kur’an Kursu öğrencisi Muhammet Numan Kuşçu, izcilik eğitiminde grup ruhu kazandıklarını ve etkinliklerle sosyalleştiklerini kaydetti.

Kur’an Kursu öğrencilerinden Hasan Birey Kömür birlikte izcilik eğitiminde oba kurmayı, izci selamı vermeyi, kamp yapmayı öğrendiğini anlattı.

Kur’an Kursunda sosyalleştiklerini dile getiren Kömür, izcilik eğitiminin beraberinde futbol, okçuluk, güreş ve yüzme eğitimi dahi aldıklarını kaydetti.

Share: