JAK Timi, kayak merkezinde tatbikat gerçekleştirdi

JAK Timi, ski merkezinde tatbikat gerçekleştirdi

BİNGÖL Bingöl İl Bitirmiş Komutanlığına merbut Kurnaz Kontrol Kurtarma timi, Hesarek Kayak Merkezinde taharri ve istirdat tatbikatı gerçekleştirdi.

Senaryo gereği telesiyejin arızalanması sonucu vatandaşın telesiyejde mahsur kalarak donma tehlikesi ile yüz yüze kalması olayı Bitirmiş Kontrol Kurtarma Timlerine bildirildi. Açıkgöz Arama Kurtarma timince olay hesabına gidilerek çevrik kalan vatandaş, halatlar sayesinde tehlikesiz benzeri şekilde telesiyejden kurtarıldı. Boşaltma edilen vatandaşın 112 keyif ekiplerine yönlendirilmesi sonucu manevra sona erdi. Esasen senaryo gereği, gösterişli kar ve sis nedeniyle arazide kaybolan vatandaşı arama tatbikatı bile yapıldı. Kurnaz taharri istirdat köpeği Abalı’nın da katıldığı tatbikatta, kaybolan ve soğuktan donmak için olan vatandaşın yeri belirleme edildi. Ekipler yoluyla önce müdahalenin peşi sıra sedyeye alınan emanet, bulunduğu yerden kurtarıldı.

Kurnaz Arama Istirdat timlerinin, şita turizm merkezlerinde inanma ve asayişin sağlanarak doğa sporları yapılan ormanlık bölgelerde önleyici kolluk faaliyetlerine devam edeceği kaydedildi.

Share: