Japonya Büyükelçiliği: “İki Reis Japonya-Türkiye Ekonomik İşbirliği Anlaşması Müzakerelerinin Hızlandırılması Konusunda Düşün Birliğine Ulaşmıştır”

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Kişida Fumio’nun esbak New York’ta yaptığı görüşmeye ilişik, “İki lider, Japonya- Türkiye Iktisadi İşbirliği Anlaşması’na ilişkin müzakerelerin sunma erken zamanda sonuçlandırılmasına müteveccih görüşmelerin hızlandırılması üzerine fikir birliğine ulaşmıştır” açıklamasını yaptı.

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği Kültür ve Halkla İlişkiler Bölümü, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Japonya Başbakanı Fumio’nun görüşmesine ilişik izah yaptı. Görüşmenin yaklaşık 40 an sürdüğünün belirtildiği izah şöyle:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin başında, Japonya’nın eski Başbakanı Abe Shinzo’nun vefatı nedeniyle genişlik koyu taziyelerini iletmiş ve BM Genel Müesses vesilesiyle Başbakan Kishida ile aynı araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir.

İki önder, bölgesel ebat için fikir alışverişinde bulunmuştur. Başvekil Kishida, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının, buyruk ve yer bütünlüğüne saygıyı ihlal ettiğini ve uluslararası düzenin temellerini sarsan ayrımsız zorbalık olduğunu belirtmenin beraberinde; bu durumu, hukukun üstünlüğüne ağır sıklet tıpkı vadi kıraat kendisine kınadığını, her bölgede statükoyu tek yanlı adına cebren tahrifat girişimlerinin kabul edilemez olduğunu tabir etmiştir.

Ayrıca Başvekil Kishida, hem Rusya hem dahi Ukrayna ile mail ilişkilerinden yararlanma eden Türkiye’nin girişimlerine mülhak adına, dünya tıpkısı besin kriziyle karşı karşıya kalırken, BM, Ukrayna ve Rusya ile sağlanan murabba görüşmeler eliyle, tahıl sevkiyatı için İstanbul’da Ortak Eş Güdüm Merkezi’nin kurulması ve Ukrayna’dan hububat ihracatının gerçekleştirilmesini olabilir kılan Türkiye’nin sabırlı diplomatik çabaları zımnında takdirlerini ifade etmiştir.

İki reis, Japonya-Türkiye Hesaplı İşbirliği Anlaşması’na ilişkin müzakerelerin yer erken zamanda sonuçlandırılmasına müteveccih görüşmelerin hızlandırılması konusunda fikir birliğine ulaşmıştır.

İki reis de kendilerinin önderliğinde, enerji, gök ve terbiye gibi muhtelif alanlarda iki mevki arasındaki ilişkilerin geliştirilmeye devam edeceği üzerine uygun kalmıştır.”

Share: