Kadına yönelik şiddete ‘dur’ geçmek amacıyla yürüdüler

Çankırı’de yüzlerce vatandaş, kadına yönelik şiddetin önlenmesi üzerine farkındalık hazırlamak için açtıkları pankartlarla yürüdü.

Çankırı’dahi, Kadına Yönelik Şiddete Cebin Arsıulusal Mücadele Günü’nde farkındalık monte etmek için yol yapıldı. İl merkezinde planlı yürüyüşte kadınlar açtıkları, ‘kadına takat insanlığa ihanettir’ mukayyet pankartla caddelerde tabanvay farkındalık oluşturdu. Yürüyüşe Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, İl Emniyet Müdürü Yılmayan Delen, Kurnaz Komutanı Albay Yusuf Mutlu Dinç, Cumhuriyet Savcısı Oğuz Şükrü Ener kat ve gurur amirleri, siyasal parti temsilcileri, STK temsilcileri, maharetli, sarıklı, mektepli ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüşün peşi sıra, vatandaşlar Ahmet Yesevi Camii bahçesinde kurulan stantlarda bilgilendirildi.

Yürüyüşün ardından mütekellim Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Tabii özünde yol amma özelinde kadına yönelik gayret sunu majör ruzname maddelerimizden birisi. Maalesef biraz önce arkadaşlarımızın bile söylediği kadar akıbet yıllarda bu konuda hiç istemediğimiz, bağışlamak istemediğimiz benzeri artışı görmekteyiz. Fakat başta Sülale, Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımız girmek üzere cümle çalım ve kuruluşlarımızla şiddetin ortaya çıkmaması amacıyla önleyici hususlar tartışıyor, görüşüyor. Sonrasında de bire bir eylem planı şeklinde ilimizde uygulama gayreti içerisinde oluyoruz. Elbette istemediğimiz bire bir şekilde güç ortaya çıkarsa birlikte esasen emniyetimiz, jandarmamız adliyemiz, baromuz vasıtasıyla müstelzim hem türel desteğin sağlanması hem üstelik güç mağduru olmuş olan bireylere, müstelzim desteğin, gereken korumanın verilmesi hizmetlerimiz devam etmekte. Ama dediğim gibi dirayetli kendisine benim şahsımda ve bu arada mesai arkadaşlarımla bu arada gördüğüm temel baskı, gerçeklenmiş ki bu şiddetin ortaya çıkmadan engellenmesi. Dediğim üzere bütün paydaşlarımızla bu arada inşallah ilimiz genelinde kullanılmamış vakaların ortaya çıkmaması için elimizden mevrut mecmu desteği ve çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi. – ÇANKIRI

Share: