Kahramanmaraşlı 3 çocuk annesi depremde yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı

Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla Türkoğlu ilçesinden yakınlarıyla Bilecik’in Bozüyük ilçesine mevrut 3 bala annesi Ayşe Orçan, kayınbiraderinin evinde yaşamını sürdürüyor.

Ayşe Orçan, eşi ve çocukları, 6 Şubat’ta Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki depreme Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi Beyoğlu Mahallesi’ndeki evlerinde uyurken yakalandı.

Hasar gören evlerinden sâdır Ayşe Orçan, eşi Adaletli Orçan’ı memleketinde bırakarak kızları Fatma, Zehra ve Hatice, kayınpederi Mustafa ve kayınvalidesi Fatma Orçan’la Bozüyük’e gelerek kayınbiraderi Tarık Orçan’ın evine yerleşti. Ailenin ihtiyaçları Bozüyük Kaymakamlığı, Bozüyük Ruz Spor Teavün ve Tesanüt Derneği ile kâh sivil topluluk kuruluşları marifetiyle karşılanıyor.

Çocuklarını okula yazdıran temel, hareket yaralarının sarılmasının peşi sıra Kahramanmaraş’a dönmeyi planlıyor.

“Evimizin önünde ahır vardı, yerle tıpkısı olmuştu”

Yaşadıklarını AA muhabirine gözyaşları içinde anlatan Ayşe Orçan, o gece ilk çokça yara benzeri şamata duyduklarını, ortanca kızıyla uyandıktan sonra evlerinin sallanmaya başladığını söyledi.

Daha sonraları eşini uyandırdığını belirten Orçan, şöyle devam etti:

“Çocuklarımı yanıma aldım ve dua etmeye başladık. Sarsıntının geçmesini bekledik, yavaşlayınca çocuklarımla dışarı çıktım. Eşime baktım zira eşimden patırtılı gelmiyordu. Evimizin önünde ahır vardı, yerle bir olmuştu. Görümcelerimle bire bir mahallede yaşıyorduk, onlar geldi. Arabaya bindik. Dışarı çıktığımızda eşim, komşumuzun oğlu ‘Annem ve babam pinpon altında kaldı, kurtarın’ deyince, onları kurtarmaya gitmiş. Çocuğun feryadını duyunca bizi unutuyor o anda. Madenci olduğu üzere enkazdan komşularımızı kurtarmış. Çokça zordu. Neymiş aşağı bire bir kıyametti.”

Evlerinin hasar gördüğünü nâkil Orçan, maden işçisi olan eşinin Kahramanmaraş’ta kaldığını söyledi.

Orçan, “Kimse memleketini bırakmak istemez. Çocuklarımın geleceği ve yaşadıklarını unutmaları amacıyla Bozüyük’e geldik.” dedi.

Kayınpeder Mustafa Orçan da eşiyle sabah namazına kalktıkları tam sarsıntıyı hissedip hariç çıktıklarını belirtti.

O sırada havanın karlı ve fırtınalı olduğunu dile getiren Orçan, “Oğlumu ve kızımı aradık, mebzul olduklarını öğrendik. Aşağı oğlum bizi buraya getirdi. Alışılagelen hayata dönüldüğünde köyüme gitmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Depremden önceki Kahramanmaraş’a gidecekti, bilet bulamadı arkadaşının uzlaştırıcı arızalandı

Bozüyük’te orman işçisi kendisine müteharrik Tarık Orçan, esas ve babası ile kardeşlerini izlemek amacıyla depremden benzeri hafta evvel memleketine gitmeyi planladığını aktardı.

Orçan, “Ne otobüslerde ne da uçakta saha bulabildim. Cuma Namazı haset yola çıkacaktık arkadaşımla ama arabası arızalandı, gidemedik. Deprem sabahı babam aradı, ‘Burada sarsıntı oldu’ dedi. Ağabeyimi aradım açmadı. Ağabeyim madenci olduğu için komşularını enkazdan çıkarmaya uğraşıyormuş karşılık verememiş, sonraları döndü. Babamları almaya gittiğim ant yollar çökmüştü, evler yıkılmıştı.” diyerek konuştu.

Bozüyük Çağ Spor Teavün ve Tesanüt Derneği Karı Kolları Başkanı Burçin Köroğlu ise depremde balaban üzüntü yaşadıklarını kaydederek, şunları anlattı:

“Mevrut depremzedeler için evler ayarlamaya ve içinde olması müstelzim eşyaları tedbir etmeye başladık. Hem onlar hem birlikte bizler sınavdaydık. Onlar orada kendi hayatlarının sınavını verirken biz bile elbette konuk edebilirsin sınavını veriyorduk. Onlar üzere sunma güzelini yapacağız. Ailelerimizle devamlı ilişki halindeyiz.”

Share: