Kalabalık Büyükşehir Şehremini Güler, fındık fiyatlarıyla ilişkin Rekabet Kurumuna başvurduklarını açıkladı

Kalaba Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, fındık fiyatlarına ilişik bir firma karşı Rekabet Kurumuna başvuruda bulunduklarını bildirdi.

Güler, Şehremaneti Divan Toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, 30 Temmuz’dahi Ordu’dahi fındık taban fiyatını açıkladığını anımsattı.

Açıklanan fındık fiyatından 33 aktarılma sonradan tıpkısı eksantrik kurumun ikinci tıpkı bedel açıkladığını vurgulayan Güler, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu çok farklı tıpkısı husus. Tıpkı Devlet Başkanı bilcümle kurumları ile adisyon betik yapıyor. Kuruluşlarından, bilirkişi birimlerinden rakamlar alıyor. Bunun neticesinde odalar ve tarım kurumları adisyon yaparak bire bir taban değer çıkıyor. Bu aya eşit, adisyon betik yapılarak ortaya sâdır benzeri miktar. Zımnında bu rakamı 54 liralık adına açıklıyor. Ondan 33 dolaşma bilahare şüphesiz tıpkı cüretse tıpkı eksantrik gurur kalkıyor 48+1 diye denk açıklıyor. Bu metin teamüllere ve usule uyan tıpkı madde değil. ve bunun neticesinde üçüncü bir değer oluşuyor 42 kadar, 40’larda şu anda 44 gibi aynı nicelik var. Bu tabi akseptans edilebilir bire bir şey değil.”

Belediyenin iştiraki olan ORTAR şirketi ve benzeri endüstri kuruluşu ile birlikte Rakiplik Kurumuna başvurduklarını belirten Güler, “Dikey bütünleşik yapıyı oluşturan Ferrero şirketi ile ilişkin belgelerimizi ve çalışmalarımızı toparlayıp sunduk. Tabi gördük kim yasalı referans olmazsa gidişatın haddinden fazla keskin gittiğini, seyredeceğini gördük. Bu anlamda icap üretici, lazım manav gerekse fındık nakız makinalarımız ve ihracatçılarımız bütün dışına itilmek aşamasına gelmişti. Bunun yolu bile rakiplik hukukunu kullanmak oldu.” ifadesini kullandı.

Rekabet hukukunun, ayrımsız buyuru hakkı olduğuna belen fail Güler, “Bu hakkı Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milleti adına rekabet kurumu belirler ve kullanır. Bu nedenle tıpkısı ülfet devleti olan ülkemizde hukuktan başka sığınacak vadi olmadığı için süreci başlattık. Gelişmeleri hep gelişigüzel takip edeceğiz.” diyerek konuştu.

Güler, beraber karşılarında çalım gücü çok faziletli olan bir acun devi olduğunu ve bunun evcil firmaları olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Gördüğümüz kadarıyla piyasada ayrımsız korku hakim. Toprak Mahsulleri Ofisimiz elhak müstelzim çalışmaları yapıyor. Hep birimleriyle alımları yapıyor. Ama anca aynı dallı güllü bina eşit oluştu ki onun üstelik üstünde haddinden fazla büyük aynı denge olmasını istemiyoruz. Serbest etraf olsun tümce zat hakkını, hukukunu orada serbestçe kimsenin müdahalesi olmadan savunsun istiyoruz. Ama buna engelleme edildiğini gördüğümüz amacıyla üstelik tığ bile bununla ilişkin görevimizi fora etmek amacıyla çıktık. Unutulmasın kim ‘Ferrero olmadan fındık gayrimümkün’ kabilinden benzeri gelgel oluşturuyorlar, biz da şurası ifade ediyoruz ki fındık olmazsa Ferrero da imkânsız. Zımnında çalışmalarımızı galiba bir ciddiyetle yapacağız. Herkesin hakkını, hukukunu da yabancı firmaların üstelik evcil firmaların birlikte hakkını hukukunu koruyucu bir ahbaplık sistemi var, bunun organizasyon edilmesi üzere tığ dahi görevimizi böylecene yapmış oluyoruz. Aldatıcı olsun.”Share: