Kaleiçi semti firez turizmine yardım için umum atılmayı bekliyor

Edirne’birlikte bir nice sivil mimari örneğinin vadi almasına karşın turizmde doğruluk ettiği değeri göremeyen Kaleiçi semti el atılmayı bekliyor.

Kentin önce iskân yerlerinden Kaleiçi, mimari eserleriyle dikkati çekiyor.

Tunca Nehri kenarına oturmuş, adını bir zamanlar Roma İmparatoru Hadrianus’un yaptırdığı kalenin surlarından kayran semtteki dokuz canlı çok bina, 1900’lü yılların başındaki balaban yangında yok oldu. Metruk haldeki kâh konaklar ise çökme noktasına geldi.

Tüm bu olumsuzluklara karşın bölgede ayakta mütezayit birbirinden beğenilen 400’e yakın sivil mimarlık örneği bulunuyor.

Semtin geçmişteki ak pak günlerine kavuşacağını öngören bazen turizmciler, konakları satın alarak sahn vermeye başladı.

Semtte son yıllarda 20’ye mümasil butik otel açıldı.

İçerisinde cami, havra ve kilise kâin Kaleiçi, Edirne turizminin baştan gözdesi olmak amacıyla hem ferdî hem de kamusal adımların atılmasını bekliyor.

“Sokaklara fonksiyonlar kazandırılmalı”

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, AA muhabirine kentte yaklaşık 1400 tescilli kültürel varlığın olduğunu, 400’ün üstünde sivil mimari örneğinin Kaleiçi semtinde bulunduğunu söyledi.

Kırbıyık, sivil mimarinin yer domuzuna örneklerinin kayran aldığı Kaleiçi’nde 1970’li yıllarda betonarme yapılaşmanın meydana geldiğini anlattı.

Kültür tarihi için heybetli tıpkısı kayran olan semtin kent turizmine yardım sunması açısından yapılacak çalışmaların haddinden fazla mehabetli olduğuna bel eden Kırbıyık, “Edirne’nin geleceği Kaleiçi’nde yatıyor. Bizim buradaki caddelerimizi, sokaklarımızı fonksiyonel ayla getirip, birinde coşku sokağı, birinde laf sokağı, birinde anadan görme halk sanatlarını sergileyebileceğimiz, bire bir başkasında ihtimal peynirciler çarşısı oluşturabileceğimiz ve site dışından, mevki dışından mevrut misafirlerin beğenerek gezebileceği, fotoğraf çektirebilecekleri, alışveriş yapabilecekleri mekanlara tahvil imkanımız var.” diye niteleyerek konuştu.

Bölgenin muhteşem caddelerinde sokak sağlıklaştırması yapılacağını vurgulayan Kırbıyık, çalışmanın alana uzanım kazandıracağını tabir etti.

“Iyelik sorunları var”

Vali Kırbıyık, Kaleiçi’nin tıpkısı turizm destinasyonu haline getirilmesi çalışmalarındaki yeryüzü balaban engelin konakların mülkiyet sorunu olduğunun altını çizdi.

Konakların çoğunun yılların yıpratmasıyla iyi durumda olmadığını, bunların elden geçmesinin vacip olduğunu belirten Kırbıyık, şöyle bitmeme etti:

“Malikler restorasyon konusunda egemenlik göstermiyor, eğlek sahibi komutan üzerine kaime göstermiyor ya dahi çok efdal bedeller istiyor. Esasta burada bireysel aynı mülkiyetten bahsetmiyoruz. Şehrin tıpkısı kimliğinden bahsediyoruz. Dolayısıyla bu toplumsal ayrımsız ağırbaşlılık. Bu şehrin kimliğini tekrar bu şehre sunu gücük sürede kazandırmamız geçişsiz. Bu konuda devletimizin çok güç destekleri var. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın hibe destekleri, lüzum projede lüzumlu yapım aşamasında bunlardan istifade edebilirler.

Çünkü bu seneki turizm hareketliliğinde da gördük. Bu şehirde hakikaten konaklamada kayran sağlamak bazı bazı çokça tehlikeli oldu. Mahsus günlerde, galiba haftalarda, muhtemelen dönemlerde konaklayacak dide bulma üzerine bizlere da haddinden fazla aşkın referans geldi. Şehrin şu dakika bakımından otel ihtiyacı var. Butik otel ihtiyacı var. Buradaki bu konaklarımızı çabuk bir şekilde turizme kazandırıp butik otele dönüştürebiliriz.”

Share: