Kanadına mızrap nakledilen atmaca “Somurtkan” iyileşti

Bingöl’de beceriksiz kâin kanadı kırık delimsirek, ayrıksı tıpkı hayvanın kemiğinin nakledilmesiyle iyileşti.

Bitirmiş ekipleri, geçen sene mayısta doğada çorlu buldukları şahini, Bingöl Üniversitesi Efsanevi Hastanesine getirdi.

Kontrolde, kanadı kırıldığı için ayrıntılı süre aç kaldığı tespit edilen şahinin, muktezi beslenmesinin yapılmasının arkası sıra kanadına “ek bileziği” usulüyle ayrıksı kanatlı benzeri hayvanın kemiği nakledildi.

Aylardır tedavisini ve ameliyatını eden Dr. Öğretim Üyesi Sami Ünsaldı vasıtasıyla “Abus” adı verilen mecnunca, itinalı bakım sonucu sağlığına kavuştu.

Ünsaldı, AA muhabirine, kısaca 35 yıldır kanatlı hayvanların kırık vakaları üstüne çalıştığını söyledi.

Yaralı şahin getirildiğinde, tafsilatlı müddet haris kalmasından belde genel durumunun haddinden fazla çığlık olduğunu nâkil Ünsaldı, 2 dönme serum ve deri takviyesinin peşi sıra kuşu faaliyetler ettiklerini belirtti.

Her kamer şahinin kanadının röntgenini çektiklerini ve durumunu izlem ettiklerini belirten Ünsaldı, “Hayvanın umumi durumu şu zaman çok ongun. Şimdi salmamız gerekiyor ama kış mevsimi geldiği amacıyla yunak ülkelere gidemeyecek. Mecburen marta büyüklüğünde burada bekleteceğiz.” dedi.

Ünsaldı, şahine gelişigüzel bölüm tavuk ciğeri verdiğini, kendisi beslediği üzere hayvanla aralarında fena hâlde benzeri ilgi oluştuğunu rapor etti.

Hayvana yapılan operasyondan sonradan düzelme süresinin 6 ile 9 ay arasında olduğunu bildiren Ünsaldı, şöyle konuştu:

“Kanadı alıngan hayvanın çıktı hayatı bitiyor. Amma uyguladığımız ek bileziği usulüyle kendi ırkından hayvanın kemiği nakledildi. Mızrap çokça hafif olduğu için şahin iyileşti. Kanadını akıntı ettiriyor ve kendini gür hissettiği amacıyla aşındırmak yiyor. Bu şekilde hayata bağlandı. Delice çokça deli dolu. Bu kadar bereketli olacağını aritmetik etmiyordum. Allah’a şükür. Aşağı çok gür durumda. Uyguladığımız ek bileziği usulü çokça çalışkan bire bir formül.”

Share: