Kapıkule Çizik Kapısı’nda mufassal kurgu kuyrukları oluştu

Türkiye’de sevdikleriyle alay malay yıllık izinlerini geçiren gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönem yolculuğunda Kapıkule Temel Kapısı’nda metrelerce uzayıp revan anahtar kuyrukları oluşturdu.

Yaz tatillerini ve yıllık izinlerini memleketlerinde nâkil gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi birlikte akış akın yaşadıkları Avrupa ülkelerine gün yapmaya devam ediyor. Yaşadıkları ülkelere benzemek üzere yola sâdır gurbetçiler, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizi Kapısı’nda ayrıntılı kurgu kuyrukları oluşturdu. Gümrükte sıranın kendilerine gelmesini muntazır gurbetçiler, sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar bölüm yolunda Türkiye’den hüzünlü ayrılıyor. Ayrıca araçların yolda beklememesi için 1750 şalter kapasiteli otoparka yönlendiriliyor.

“Gümrüklerde aşırı gidiş geliş var”

Tatilini Türkiye’de geçirdikten sonraları yaşadığı Almanya ülkesine dönme açmak üzere gümrükte mesafelik bekleyen Serap Ertuğrul, “Çılgın gidiş geliş yoğunluğu olduğundan etraf bakılmamış durumda olduklarını anlatım ederek, “Bulgaristan ve Sırbistan tahril kapılarını açmaz, bütün bir dert ayrımsız çile çekiyoruz. Tığ vatanımızı ve sevdiklerimizi koparmak üzere geliyoruz. Vatana gelirken tüylerimiz dikleşmiş olmakla bu arada his atışlarımız hızlanıyor ama vurdumduymaz dönüşümüz çokça dokunaklı oluyor. Tatilimiz boyunca İstanbul Gebze’de, Bartın, Kargaşa ve biraz yerde henüz kaldık şuan ise idraksiz dönüyoruz” dedi.

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan bizi bu zulümden kurtarsın”

Gümrükte bekleyişlerinin çileye döndüğünü belirten gurbetçi vatandaşlardan Hamdi Karacıkay, Avusturya’ya gideceğini söyleyerek, “Hırvatistan ve Sırbistan cızık kapılarında adi oluyoruz. Tuvalet ihtiyacımızı dahi göremiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan dilek ediyoruz, oralara da benzeri umum atıp bizleri bu zulümden kurtarsın. Annemden babamdan ayrıldım üzülüyorum ama ne yapayım çoluk çocuk orada bizi burada gidip geliyoruz. Şimdi Avusturya’nın Dornbirn kentine gidiyorum. Buradan arkadaşlarıma, anneme babama herkese selamlarımı yoluyorum” şeklinde konuştu.

“Avrupa’de ezan sesinden yoksun kalıyoruz”

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde iznini ailesiyle geçirdikten bilahare yaşadığı Hollanda’nın Amsterdam kentine gideceğini tamlayan, Ünsal Önal, “Geride sevdiklerimizi ve domuzuna hatıralar bırakıyoruz. 11 ay ezan sesinden mahrum gurbette kalıyoruz. Gelirken ayrı tıpkısı sıkıntı, giderken ayrı aynı zahmet çekiyoruz. Bu her yıl tekrarlanan tıpkısı proses haline geldi. Deminden tığ bunu çıktı kendimizi alıştırarak çıktığımız üzere çileden feyiz bekleme süremiz ne kadar olursa o kadar bereketli peki. Tığ 3-5 saatleri daha çok beklemekten saymıyoruz. Sırbistan’ın ve Bulgaristan çizgi kapılarında saatlerce bekliyoruz. Ülkemiz bu mesail üzere benzeri çıkar yol bulursa bizim üzere daha balaban imkanlar sağlanacak. Bizde bu şekilde henüz gelişmemiş bir sürede evimize, yuvamıza başarmış olacağız. Mevki büyüklerimiz bu sorunlar üzere girişimlerde bulunursa onlara da ayrıca gönül borçlusu oluruz” ifadelerini kullandı. – EDİRNE

Share: