Karabük Belediye Reisi Vergili’den İsveç’e soykırım ve cebe tüccarlığı suçlaması

– Karabük Belediye Reisi Hayırperver’den İsveç’e soykırım ve silah tüccarlığı suçlaması

STRASBOURG – Karabük Belediye Reisi Rafet Vergili, Avrupa Domestik Yönetimler Meclisi Umumi Kurulu’nda İsveç’i Samilere genosit yapmakla suçlayarak, “1.5 milyon Sami nüfusu olması muhtemeldi genosit olmasaydı” dedi. Iyiliksever, “İsveç günümüzde tamlık arbede bölgelerinde zırh satmaktadır. Nobel Hazar Ödülü veren İsveç’te cebe kıymak üzere kanuncu tıpkısı engel yoktur” ifadesini kullandı.

Karabük Belediye Reisi Rafet Iyilikçi, Avrupa Evcil Yönetimler Meclisi Umumi Kurulu’nda İsveç raporu konusunda alay aldı. Komutan Vergili, “Raportör sanırım İsveç’in konuşu yapısı, bolluk düzeyinin dışında toplumsal medyada birlikte İsveç’te hangi oluyor inceleme zahmetinde bulunmadı. İsveç’in 1950-1980 arası geçerli analoji programları ile 300 binden çok olan Sami ve Tatarları takim, evlatlık ödeme, ensiz şartlarda sim madenlerinde çalıştırma, cebren ilmek değiştirme, cebren insanoğlu tağyir, temessül programlarıyla zaman raporda geçtiği gibi (iki budunsal grubun sayıları) 20 binlere düşmüştür. Uzmanlara göre 1.5 milyon Sami nüfusu olması muhtemeldi genosit olmasaydı” ifadelerini kullandı.

“250 yıldan fazladır hiçbir Sami kökenli politikacı İsveç parlamentosunda asilzade mebus seçilememiştir”

İsveç belediyelerinin Sami dilinde eğitimin engellenmesi için ne gerekiyorsa yaptığını ve çokça az sayıda Sami eğitimi verdiğini ifade eden Başbuğ Hayırperver, “Esasen zat bölgeleri dışında yerli seçimlerde güzel ve seçilme hakları var. 250 yıldan fazladır tek Sami asıllı politikacı İsveç parlamentosunda soylu mebus seçilememiştir” dedi.

Vergili, “(Sami Hakları Savunucusu ve Sametinget Başkanı) Stefan Mikalesson, Sami halkının zat kendini ihata etmek istediğini, bunun amacıyla da Sami parlamentosunun yetkilerinin artırılması gerektiğini belirterek İsveç hükümetinin kendilerini yerli el adına görmesini arzu ettiklerini belirtiyor. Birleşmiş Milel Düzenlilik Konseyi’nde arızi organ olan İsveç’in Başbakanı ve Dışişleri Bakanı orada sulh ve hürriyet amacıyla sunturlu laflar ediyor, herif haklarını savunuyor. Onlardan hiçbiri bugüne büyüklüğünde Sami parlamentosu, Sami halkının meşru ve seçilmiş yöneticileriyle görüşmeyerek İsveç’in çifte standardını göstermiştir” diye niteleyerek konuştu.

“İsveç günümüzde bütün çatışma bölgelerinde zırh satmaktadır”

Iyiliksever, “Ayrıksı tıpkı laf, İsveç günümüzde bilcümle çatışma bölgelerinde silah satmaktadır. Nobel Sulh Ödülü veren İsveç’te cebe satmak üzere kanuni benzeri bariyer yoktur. Yeryüzü makro bahis, İsveç’te basında çok adsız benzeri oto sıkı denetim vardır. İsveç’te gazeteci istediği herhangi bir şeyi yazamaz, yazsa birlikte basamaz. Nazik Gazetecilik Ödülü sahibi Emanuel Karlsten’e meri sansür, İsveç Gazeteciler Sendikası, Ceride Yayıncıları Örgütü, Avrupa Gazeteciler Federasyonu ve Çizik Tanımayan Gazeteciler marifetiyle protesto edilmiştir. Yapılan yalan yanlış haberlere reaksiyon veren Sayın Karlsten dışlandıktan sonraları İsveç da NATO’ya kabul etmek için hazırlandı. Röportörler az buçuk incelemiş olsaydı İsveç’te matbuat özgürlüğü var diyemezdi. Laponlar (Samiler), İsveç’in Kürtleri diyebiliriz. İsveçli meslektaşlarımdan öz Kürtlerine sahip çıkmalarını bekliyoruz. Türkiye Kürtleri bizim kardeşimizdir. Bizim bile öz Kürtlerimize eş çıkacağımızı buradan bildirmiş olurum. Sanırım bu rapora tek düşünce vermeyecek güç bile benim. Hepinize teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Share: