Karabük gündem haberleri | Karabük ormanlarında bağ bozumu güzelliği

Topraklarının yüzdelik 70’ini oluşturan ormanlarında dünyada metanetli az yerde görülebilecek kadar çokça sayıda dikme ve nebat türünü barındıran Karabük, güz renkleriyle zaman geçişini müjdeliyor.

Yüzlerce almanak süreçte oluşan Türk site kültürünün bugüne ulaşan genişlik yüce çatı taşlarından Safranbolu, saf güzellikleri ve ormanlarıyla de ziyaretçi çekiyor.

Uludağ köknarı, karaçam, meşe, gün doğusu kayını kabil dikme türleri ile kızılcık ve kuşburnu kadar maki bitkilerinin saha aldığı, sonbaharın tonları olan yeşil, sarı ve kahverenginin harmanlandığı Sarıçiçek ormanları, doğaseverleri cezbediyor.

Safranbolu ilçesini Bartın’a bağlayan yağız yolunun tahminî 5 kilometrelik bölümündeki “ongun tünel” deklanşör sesleriyle yankılanırken, fotoğraf tutkunları bile sunu dolgunca kadraj ve entelekt amacıyla çabalıyor.

Ziyaretçiler, masalsı atmosferiyle kıvrımların birbirini kovaladığı yolda çektikleri fotoğraflarla ajanda ölümsüzleştiriyor.

İrlanda’daki Dark Hedges, Japonya’daki Wisteria, Madagaskar’daki Baobab ve Zimbabve’deki Harare ongun tünellerini aratmayan öğün, Safranbolu’daki hars turizmi ile Bartın’ın Amasra ilçesindeki bahir turizmi ortada güreşçi köprüsü görevi da üstleniyor.

“Natürel güzellikler, ilçemizin yüzlerce almanak kültürel birikimiyle bir araya geliyor”

Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Kalem, AA muhabirine, ilçenin yılın 12 ayı ziyaretçilerine farklı güzellikler sunduğunu söyledi.

İlçenin 1994 yılında UNESCO Acun Miras Listesi’ne eklendiğini hatırlatan Müellif, tarihin beraberinde natürel güzelliklere birlikte ehil olduklarını, özellikle ağaçların tünel oluşturduğu yolların ilişki gördüğünü kaydetti.

Musannif, yolun “Aşıklar Yolu” yerine de adlandırıldığını dile getirerek, “Doğal güzellikler, bu bayrı şehrimizin, ilçemizin yüzlerce yıllık kültürel birikimiyle benzeri araya geliyor. Vatandaşlarımızı sonbaharın güzelliklerini seyretmek hesabına bu güzelce, kadim coğrafyaya nida ediyoruz. Bu güzellikleri doyasıya yaşamalarını diliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: