Karaciğer yetmezliği teşhisi konulan genç, ayrımsız saatte kâin organla sağlığına kavuştu

Adana Kent Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde uykuluk yetmezliği teşhisi konulan gence, kısaca bir saat bilahare kâin örgen Trabzon’dan hususi uçakla getirilerek nakledildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya bakarak, Osmaniye’de hayatiyetli P.D.’ye (16), Adana Site Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde uykuluk yetmezliği teşhisi konuldu.

Hastane doktorlarının nakil kararı almasının arkası sıra P.D.’nin bilgileri Afiyet Bakanlığı Ulusal Uzuv ve Doku Nakli Eş Güdüm Sistemi’ne girildi.

Sistem yöneticileri, yaklaşık 1 saat sonraları Trabzon’birlikte karın ölümü gerçekleşen ve ailesi marifetiyle organları bağışlanan bire bir kişinin karaciğerinin P.D.’ye akla yatkın olduğunu belirledi.

Bunun konusunda Adana Site Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki kol Keyif Bakanlığına ilgilendiren uçakla Trabzon’a hareket etti.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Çetinkünar, Op. Dr. Sefahat Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Sağlam, Op. Dr. Dünya Eflak, Dr. Basrican İnce ve değişik ameliyat ekibi, Trabzon’dan alınan karaciğeri yaklaşık 12 saat süren ameliyatla P.D’ye nakletti.

Ameliyattan 3 gün bilahare servise alınan P.D.’nin, buradaki tedavisi sürüyor.

“Bodur sürede akıllıca organın bulunması milyonda ayrımsız belki”

organ aktarımı yapılan P.D. yaptığı açıklamada, kendisini çok gani hissettiğini belirterek, “Bilahare öğrendiğime göre 1 saatte bana makul aza bulunmuş. Bu süre organ nakli için mucizevi aynı durummuş. Bağışı özne aileye haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Dirlik boyu onlar ve kaybettikleri yakınları amacıyla dua edeceğim.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, P.D.’yi, Trabzon’daki ailenin duyarlılığının kurtardığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kadavradan örgen bağışlarında, ayrımsız yandan eş yakınını kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, diğer yandan ayrıksı aynı insana avlu veriyor. Evgin aktarım ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat sonra akla yatkın karaciğer bulunması, P.D. için iri tıpkısı kader. Bu büyüklüğünde gücük sürede makul organın bulunması, milyonda ayrımsız belki diyebiliriz. Akla Yatkın uykuluk bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden aşkın yaşatmak türlü olmayacaktı. Bakanlığımızın uzuv bağışıyla ilişkin kalburüstü organizasyonu de bu şansın hayat halaskâr aynı unsura dönüşmesini sağladı.”???????

Share: