Karadeniz’de 5 ilde 460 yerleşme hesabına muvasala sağlanamıyor

Rize, Trabzon, Artvin, Bayburt ve Giresun’bile kar zımnında 460 iskân yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Rize’nin yüksek kesimlerinde etken olan kar nedeniyle merkezde 12, Ardeşen’da 14, Çamlıhemşin’dahi 22, Çayeli’nde 27, Derepazarı’nda 3, Fındıklı’da 5, Güneysu’de 11, Hemşin’üstelik 4, İkizdere’bile 29, Kalkandere’dahi 9 ve Pazar’bile 3 kalkmak amacıyla bütün 139 köye ulaşım sağlanamıyor.

İl Hususi İdaresinin 66 personeli, hisse senedi makineleri sayesinde karla savaşım çalışması yürütüyor.

Karayolları ekipleri de Ovit Dağı Sivrikaya mevkisindeki tünel bölgesi ile Ayder Yaylası’nda yolların araç trafiğine kemiksiz kalması ve buzlanma olmaması amacıyla çalışmalarına bitmeme ediyor.

Bazı köylerde kar kalınlığı vadi kayran 5 santimetreye, dünyaca ünlü Ayder Yaylası’nda ise kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı.

Trabzon

Trabzon’dahi de kar faziletli kesimlerde etkisini gösterdi.

Yağış zımnında Akçaabat’ta 21, Araklı’dahi 7, Arsin’dahi 5, Beşikdüzü’nde 5, Çaykara’de 28, Dernekpazarı’nda 13, Düzköy’üstelik 10, Hayrat’ta 3, Köprübaşı’nda 5, Of’ta 4, Sürmene’da 10, Şalpazarı’nda 12 ve Tonya’üstelik 5 tevessül etmek üzere hep 128 mahallenin yolu ulaşıma kapandı.

Büyükşehir Belediyesi Defa Imal, Hizmet ve Tamir Ofis Başkanlığı ile ilçe belediyelerinin ekipleri, yolları ulaşıma ayırmak için çalışmalarını koordineli sürdürüyor.

Artvin

Artvin’da sabah saatlerinde başlayan ve her an etkisini artıran kar yağışı yaşamı münasebetsiz etkiliyor.

İl Özel İdaresinden alınan bilgiye bakarak, Artvin merkezde 36, Ardanuç’ta 7, Borçka’da 38, Murgul’birlikte 11, Şavşat’ta 32, Yusufeli’nde 6 almak için 130 köy yolu ulaşıma kapandı.

Yolların açılması üzere ekiplerce iş başlatıldı.

Artvin kent merkezi beyaza bürünürken vadi düzlük 20 santimetreyi bulan kar kalınlığı dolayısıyla mahalle ve çıkmaz aralarında ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

Artvin Belediyesi birlikte yaptığı anonslarla zorunlu olmadıkça vatandaşların araçlarını kullanmamaları, mecburi hallerde dahi araçlara zincir sarmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Belediye ekipleri şehir içindeki ana yollarda tuzlama çalışması yürütüyor.

Şavşat- Ardahan karaca yolu, 75-85’inci kilometreleri beyninde etki olan kar ve çığlık sıkıntı zımnında trafiğe kapatıldı.

Bayburt

Bayburt’ta şeb başlayan kar, aralıklarla etkisini sürdürüyor.

Aydıntepe ilçesinde kardan kapanan 21 köy yolunda, İl Özel İdaresi ekipleri, 8 personel ve 3 gelişim makinesiyle icraat bitmeme etti.

Belediye ekipleri mahalle ve sokaklarda iş yürütürken Karayolları ekipleri trafikte aksama yaşanmaması üzere yollarda tuzlama yaptı.

Giresun

Giresun İl Hususi İdaresinden yapılan yazılmış açıklamada, kar yağışı dolayısıyla Çanakçı’üstelik 5, Doğankent’te 9, Güce’de 13, Tirebolu’da 15 almak üzere toplam 42 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Açıklamada, İl Hususi İdaresi ekiplerinin kez açılış çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Share: