Karadenizli tayfalar yeni sezona Tekirdağ’da “arasız bismillah” diyecek

Karadeniz Bölgesi’ndeki bazen illerden av sezonunda teknelerde yardakçılar olarak hizmet etmek amacıyla Tekirdağ’a mevrut balıkçılar, Marmara Denizi’ne ağ atıp “bahir kuzuları”nın peşine düşecek.

Yıpranmış ağlarını onaran, motosiklet ve içgüdü bakımlarını tamamlayan Karadenizli tayfalar, 1 Eylül’birlikte yıpranmamış sezona Tekirdağ’dahi “müstemirren bismillah” demeyi bekliyor.

Kargaşa, Samsun ve Bartın kabil Karadeniz illerinden gelen tayfalar, yıpranmamış sezonda Marmara’ya apışlık atacak.

Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, Karadeniz’den mevrut tayfaların ekmek mücadelesine başlayacağını söyledi.

Pehlivanoğlu, balıkçılar için fazlalaşan ayrımsız sezon beklediklerini aktararak, ” Herhangi Bir yıl ilimize Karadeniz’in farklı illerinden balıkçılar geliyor. Karadeniz’den gelen tayfalar sezon süresince burada paketlemek mücadelesi veriyor. Bu yıl arkadaşlarımız limana geldiler ve sonuç hazırlıklarını tamamladılar. İnşallah bilcümle beraber ‘arasız bismillah’ diye niteleyerek güzelce tıpkısı sezona başlayacağız. İnşallah balıkçılar bile, vatandaşlar da bu zaman balıktan yana bahtiyar olacak diyerek bekliyoruz.” dedi.

Samsun’lu balıkçı Hamit Atmaca üstelik tayfaların gurbette savsaklamak mücadelesinin 1 Eylül’üstelik başlayacağını ifade ederek, “Ağlarımızın ve teknelerimizin bakımlarını yaptık. Bütün ağlarımız bitmiş. İnşallah bu sene palamut artağan olacak. Tayfaların savuşturmak mücadelesi 15 Nisan’a büyüklüğünde devam edecek. Ekibimiz teknelerimiz hazır, inşallah 31 Ağustos gecesinden itibaren denize açılıp nasibimizi arayacağız.” diye konuştu.

Balıkçı Ekrem Çimiç ise sezona her zaman heyecanla hazırlandıklarını dile getirerek, “Ağlarımızın gerekli bakımlarını tamamladık. Tayfalar, tekneler, değme özdek hazır durumda. Sezonun hayırlısıyla eli nimetli artağan geçmesini bekliyoruz. Hep tayfalar iyicene ayrımsız zaman geçirmeyi beklenti ediyor.” ifadelerini kullandı.

Share: