KARAİSMAİLOĞLU ZİGANA TÜNELİ ALIM PROJELERİ ARASINDA YERİNİ ALGI

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bire bir işaret gibi, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında mehabetli tıpkı ivme oluşturacak, Türkiye’nin alım projeleri beyninde yerini algı’ dedi.

Maşrık Karadeniz’i Orta Şark, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta, tamamlandığında, dünyanın arz teferruatlı 3’üncü, Avrupa’nın ise bildirme ince koşa tüplü karaca yolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nde icraat sürüyor. Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Zigana Tüneli’nde kandil müşahede töreninin 13 Ocak’ta yapıldığını hatırlatan ve çalışmaların layenkati sürdüğünü belirten Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, ‘Planlamalarımızı bölgesel sınırları birlikte aşarak küresel çapta yapıyoruz. 1 Trilyon 631 milyar liranın üstünde yatırımla ulaştırma altyapılarımızı düzeltmek, Türkiye’yi küresel aynı geri hizmet süper güce kuşatmak, ulaşım ağlarını genişletmek ve uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki kem bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Gün Doğusu Karadeniz’in arz önemli ticaret merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta düz yazı ettiğimiz Zigana Tüneli’ne bile bu açıdan bakmamız gerekiyor’ dedi.

‘KUZEY-GÜNEY AKSLARI KAPSAMINDA GENIŞLIK ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİ’

Karadeniz Bölgesinde çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini ifade fail Karaismailoğlu, ‘Bu eşsiz projemizi, bütün Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati önem taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Bilindiği için Karadeniz Kıyı Yolu, kenar kesimindeki yerleşim yerlerini yüksek standartlı tıpkı ulaşım zıkkım ile birbirine bağlıyor. amma velakin başlattığımız şimal-cenup akslarını düzeltme çalışmaları kapsamında bölgede güçlü haddinden fazla kat ve tünel yapımını de projelendirdik. Ovit Tüneli, Cankurtaran Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri gibi nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Bugün bizleri tıpkısı araya getiren Zigana Tüneli da şimal-güney aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin arz önemlilerinden biridir. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta nesir ediliyor. Trabzon ‘ Aşkale Yolu’nun 44’üncü kilometresindeki Maçka-Başarköy mevkiinde başlayıp, 67’nci kilometrede saha alan Küstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü kavşak ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki mevcut heybet yolu ikişer şeritli mukassem nöbet haline ati. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2010 metre olan ve 1’inci tünelde 1825 metreye indirilen kot, 600 metre daha aşağı çekilerek 1212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağ tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda tevessül etmek üzere koşa tüpten oluşuyor. Bütün uzunluğu bağlantı yolları ile birlikte 15,1 kilometreye ulaşacak. Kazı-destekleme ve nihai beton kaplama çalışmalarını zaten tamamlamıştık? diye niteleyerek konuştu.

‘AKARYAKITTAN YILLIK MECMU 139 MİLYON TL TASARRUF EDİLECEK’

Tünelde devam fail çalışmalar hakkında vukuf veren Bakan Karaismalioğlu, şunları dedi:

“Cesim aşamaları geride bıraktık, elektrokardiyografi mekanik imalatlar devam ediyor. Tünel huruç kavşağında kâin 126 metre uzunluğundaki ardgerme köprü imalatlarını birlikte tamamladık. Projemiz hizmete açılınca; bulunan sefer 8 kilometre kısaltılmış olacak. Böylelikle seyahat süresi kısaca 30 dk azalacak. Bu üstelik balaban artirim avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL doğmak üzere almanak hep 139 milyon TL artirim edilecek. Karbon salımı birlikte 18 bin ton elan beş altı gerçekleşecek. Zigana tünelinin açılışına artık basit eyyam kaldı. 2023 yılı april ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz. Gene, Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde, hele kış aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek posta kullanıcılarına güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacağız. Antrparantez, kâin Trabzon-Gümüşhane hattında mevcut biberli virajlar, rampalar ile gelişigüzel yalçın yamaçlardan taş düşmesi kabilinden problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz deniz boyu kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve uran merkezlerine sorunsuz akışı daha çok benzer olacak. Böylecene arsıulusal ticaretin henüz hızlı ve emin yapılmasına balaban katkılar sunacağız?

‘TÜRKİYE’NİN KURUM PROJELERİ ARASINDA YERİNİ ALACAK’

Icra Vekili Karaismalioğlu, Zigana Tüneli ve bağlantı yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzdelik 100 domestik kaynakların kullandığını belirterek, ‘Proje tamamen Türk mühendisleri ve işçileri tarafından mensur edildi. Antrparantez karayolu tünellerinde Türkiye’bile ilk defa yapılan ‘dikey şaft yapıları’ Zigana Tüneli’nde dokuma edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun değme birinde 1 temiz, 1 bile bulaşık gelgel oluşmak amacıyla toplanmiş 6 skor havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Ustalık, mühendislik boyutuyla evcil ve milli çalışmaların tıpkısı bambaşka zaferi olacak, Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak ayrımsız mühür kadar, açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında büyük aynı ivme oluşturacak, kullananlara, kesim halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin hava projeleri ortada yerini takanak. Elhak eğer gönlünüzde milletinize karşı duyduğunuz aşk varsa, bakım teksir isteği varsa, geçilmez denen yollar argıt verir, aşılmaz denen dağlar aşılır? dedi.

Trabzon’bile hesaplı ayrıksı çalışmalar karşı da bilgelik veren Nazır Karaismailoğlu, ‘Kanuni Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Çaykara, Akçaabat-Söğütlü-Örtüsüz Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu kabilinden bütün proje tutarı 26 milyar 905 milyon liralık olan 24 karayolu projemize devam ediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Share: