Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Su tahliyeleri tamamlandı, arılık ve hasar tayin çalışmalarımız sürüyor”

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Akarsu tahliyeleri tamamlandı, arılık ve hasar tayin çalışmalarımız sürüyor”

“Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınarak vatandaşların zararlarının karşılanması noktasında çalışmalarımız var”

KASTAMONU Kastamonu’üstelik meydana mevrut kırıcı yağışla ilgilendiren yapılan çalışmalarla ilişkin değerlendirmelerde kâin Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu büyüklüğünde ağır sıklet ayrımsız boyutta yağışın olacağı yönünde birlikte akla yatkın akarsu çokça çok bilgi sahibi de değildik ama Cenabıhak’tan bizler, mıntıka olarak bu kabil afetlerin haddinden fazla fazla bildik olunca sürekli saklık halindeyiz. Dolayısıyla hemencek müdahale ettik” dedi.

Kastamonu’dahi geçmiş aktarılma aktif olan boğanak yağmur, keder fırtına ve meşbu yağışı sebebiyle 400’den fazla bodrum ve methal katlarda bulunan işyerlerini, evleri ve merbut otoparklar ile depoları akarsu bastı. Yeğin sularının tahliyesi tamamlanırken, sülale ve işyerleri ile park yeri ve depolar ilkin kalkmak amacıyla şehrin muhtelif noktalarında saffet çalışmaları bitmeme ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, tıpkı yandan katışıksızlık çalışmalarını sürdürürken özge yandan da hasar gören yerlerde hizmet ve onarım çalışmalarını bitmeme ettiriyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Facia ve Ivedili Ebat Müdürlüğü ekipleriyle birlikte hasar tespit çalışmalarına birlikte başladı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla gelişigüzel Kastamonu’nun facia bölgesine alınarak selden engel gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında emek yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar belirleme çalışmalarının devam ettiğini belirten Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz önceki akşam ezanı çokça pahal benzeri yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde da 400’ün üzerinde ihbar aldık. Çok tehlikeli oranda evleri ve işyerlerini akarsu basmaları oldu. Şu anda hikmet aktardığımız dideban güzeşte akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, hızla Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin arkası sıra Aşirefendi Han’ı vardı, ora birlikte hâkim sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem üstelik Aşirefendi Han’ın birlikte, çokça ağırbaşlı sayıda ev ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla birlikte hem ilçelerimizden hem dahi mekân illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla birlikte bizler hızla suların tahliyesine başladık. Özellikle Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden destek geldi. AFAD Başkanımız Yunus Bey aradı, AFAD takım gönderdi” dedi.

“Bu kadar yağıştan düpedüz bilgimiz olmadı”

Yağışlardan bilgelik sahibi olamadıklarını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, “Bizlerin önceleri hazırlığı vardı, ekiplerimiz sürekli saklık halinde. Elbette ki bu büyüklüğünde ağır tıpkı boyutta yağışın olacağı yönünde birlikte filhakika çok aşkın vukuf sahibi dahi değildik ama Allah’tan bizler, havza kendisine bu nev afetlerin haddinden fazla aşkın bildik olunca sürekli teyakkuz halindeyiz. Zımnında şipşak müdahale ettik. Bende ekiplerimizin başında geç saatlere büyüklüğünde bulundum. Çarçabuk çabukça her tarafta temizliklerimizi yaptık, iki pare yolumuzda çökme oldu. Suyun et kafalı taşması oldu. Özellikle Kastamonu kabilinden çukurda artan illerimiz ortasından dere yatağı geçtiği için derede yükselen su seviyesi cihetiyle suyun geriye akıllıca basıncına sebebiyet veriyor yani suyu vurdumduymaz püskürtmüş oluyor. Bu da çok okkalı şekilde akarsu başkanlarına sebebiyet veriyor” diye konuştu.

“Kastamonu’nun kıran bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’dahi suyun bastığı eş, gelişim yeri, park ve antrepo gibi alanlarda boşaltma edilecek suyun kalmadığını tabir fail Başkan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde boşaltma edilecek su kalmadı. Gâh bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların günahsızlık çalışmalarını sürdürüyoruz. Ego, yaşadığımız bu iri afette, selde bizlere desteğe gelen bilcümle herkese ve belediye başkanlarımıza değişik teşekkürname ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem bile bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine lazım bilgileri verdik. Haddinden Fazla şükür şu anda seçkin sıkıntı yaşamıyoruz. bu arada sakil manada maddesel hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve hareket yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilişkin arkadaşlarımız şu anda hasar tayin çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Şu anda hasara müteveccih nicelik anlatmak çok akıllıca olmaz ama hasar tespitinden sonradan bu konuda muktezi izah ve bilgilendirmeyi üstelik yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek kıyamet bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, hangi kadar destek alabiliriz bunların hepsi ilerleyen günlerde henüz netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa bakarak işlenmiş enfrastrüktür ile 125 bin nüfusa bakım vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun mufassal zamandır bu derece bire bir yağmur almadığını aktaran Başbuğ Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’dahi ince zamandır burada yerleşim olduğum için biliyorum bu denli dominant felaketi merkezde olmamıştı. Allah beterinden saklasın. Bu bize tıpkı işarettir. Bakir normallere göre tedbirlerimizi almakta yarar var. Şehrimizin yer majör problemlerinden bir tanesi olan atıksu arıtma tesisini hallettik, fakat içme suyu ve zir bina ile ait altyapımız 3 yıldan fazla oldu, Belde ve Şehircilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden çevre Avrupa Birliği fonlarının durdurulması cihetiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile orantılı enfrastrüktür çalışması çokta benzer olmadı. Nedeniyle şehrin 50 bin nüfusuna göre işlenmiş altyapı ile şu anda 125 bin nüfuslu eşkâl ilçeye bakım aldığını düşünürsek elhak bu altyapıyla ilişkin meydan vadi bu merkez teessürat vermesi çok katıksız. Çünkü borularımız bozuk, içme suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, kilolu kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilişik borazan çaplarımız beribenzer geliyor. Şehrin ortasından sabık dere yatağında suyun seviyesinin oldukça yükselmesiyle çaya cari suyun gine kalın kafalı gelmesi nedeniyle akarsu baskınları yaşandı. Bununla ilişik yeniden bir çalışma yapacağız. Bu derece büyük başat felaketlerinin artık bakir normaller içerisinde olduğunu düşünürsek banko ve katiyen kullanılmamış normallere göre bundan sonrasını dizayn etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar tespit çalışmalarımızda haddinden fazla balaban hasarlarımız çıkmaz. Sâdır hasarlarımız olunca bile AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede sunma kısa sürede vatandaşlarımızın zararlarını tertip etme yönünde adımlar atarız. Umum Kastamonu’ya geçmiş olsun, Allah beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı.Share: