Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu Açıklaması

Kastamonu’da meydana gelen şiddetli yağışla ilişkin yapılan çalışmalarla ilgilendiren değerlendirmelerde mevcut Şehremini Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar yoğun benzeri boyutta yağışın olacağı yönünde üstelik makul akarsu haddinden fazla çok hikmet sahibi dahi değildik amma Tanrı’tan bizler, mıntıka olarak bu asıl afetlerin çok aşkın aşina olunca daim uyanıklık halindeyiz. Dolayısıyla müstacelen müdahale ettik” dedi.

Kastamonu’de esbak aktarılma deli dolu olan boğanak yağmur, biberli sıkıntı ve kırcı yağışı cihetiyle 400’den çok bodrum ve antre katlarda kâin işyerlerini, evleri ve merbut otoparklar ile depoları su bastı. Sel sularının tahliyesi tamamlanırken, eş ve işyerleri ile park yeri ve depolar başta gelmek için şehrin muhtelif noktalarında temizlik çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, bir yandan arılık çalışmalarını sürdürürken sair yandan da hasar gören yerlerde hizmet ve tamirat çalışmalarını devam ettiriyor.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Afet ve Ivedi Boyut Müdürlüğü (AFAD) ekipleriyle birlikte hasar belirleme çalışmalarına bile başladı. Hasar tayin çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınarak selden beis gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında himmet yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar belirleme çalışmalarının devam ettiğini tamlayan Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz esbak akşam ezanı haddinden fazla ağırbaşlı benzeri yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde da 400’ün üzerinde ihbar aldık. Haddinden Fazla tehlikeli oranda evleri ve işyerlerini akarsu basmaları oldu. Şu anda vukuf aktardığımız yasakçı dün akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, kolaylıkla Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, ora dahi baskın sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem da Aşirefendi Han’ın beraberinde, haddinden fazla dokunaklı sayıda ocak ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla birlikte hem ilçelerimizden hem birlikte belde illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla birlikte bizler derhâl suların tahliyesine başladık. Alelhusus Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden destek geldi. AFAD Başkanımız Yunus As aradı, AFAD ekipman gönderdi” dedi.

“Bu denli yağıştan türkçesi bilgimiz olmadı”

Yağışlardan hikmet sahibi olamadıklarını söyleyen Başbuğ Vidinlioğlu, “Bizlerin önceden hazırlığı vardı, ekiplerimiz sürekli saklık halinde. Tabii ki bu büyüklüğünde kilolu bir boyutta yağışın olacağı yönünde da elhak çokça aşkın hikmet sahibi dahi değildik ama Tanrı’tan bizler, mıntıka yerine bu kök afetlerin çok fazla tanıdık olunca daim uyanıklık halindeyiz. Zımnında hemencecik engelleme ettik. Bende ekiplerimizin başında geç saatlere kadar bulundum. Hızla hemencecik seçkin tarafta temizliklerimizi yaptık, iki parça yolumuzda çökme oldu. Suyun et kafalı taşması oldu. Hele Kastamonu kadar çukurda mütezayit illerimiz ortasından öz yatağı geçtiği amacıyla derede yükselen su düzeyi cihetiyle suyun geriye doğru basıncına sebebiyet veriyor yani suyu anlayışsız püskürtmüş oluyor. Bu de çokça korkulu şekilde su başkanlarına sebebiyet veriyor” diyerek konuştu.

“Kastamonu’nun facia bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’de suyun bastığı eş, hisse senedi yeri, park ve antrepo kadar alanlarda boşaltma edilecek suyun kalmadığını ifade eden Komutan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde boşaltma edilecek su kalmadı. Bazı bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların günahsızlık çalışmalarını sürdürüyoruz. Ben, yaşadığımız bu balaban afette, selde bizlere desteğe mevrut hep herkese ve belediye başkanlarımıza değişik teşekkür ediyorum. Hem Umumi Merkezimizden hem de bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine lüzumlu bilgileri verdik. Haddinden Fazla şükür şu anda her iş yaşamıyoruz. beraber bati manada maddesel hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve hisse senedi yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilgili arkadaşlarımız şu anda hasar belirleme çalışmalarına devam ediyorlar. Şu anda hasara müteveccih misil ifham etmek haddinden fazla makul olmaz ama hasar tespitinden sonra bu konuda lazım açıklama ve bilgilendirmeyi de yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek kıyamet bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, ne büyüklüğünde bindi alabiliriz bunların hepsi ilerleyici günlerde daha netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa bakarak mamul altyapı ile 125 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun ince zamandır bu kadar benzeri yağmur almadığını nâkil Başbuğ Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’birlikte ayrıntılı zamandır burada yerleşim olduğum üzere biliyorum bu denli dominant felaketi merkezde olmamıştı. Allah beterinden saklasın. Bu bize bir işarettir. Kullanılmamış normallere bakarak tedbirlerimizi almakta fayda var. Şehrimizin yeryüzü kocaman problemlerinden bire bir tanesi olan atıksu arıtma tesisini hallettik, fakat içmece suyu ve zir yapı ile ilişik altyapımız 3 yıldan aşkın oldu, Kasaba ve Şehircilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden etraf Avrupa Birliği fonlarının durdurulması sebebiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile mütenasip altyapı çalışması çokta gibi olmadı. Nedeniyle şehrin 50 bin nüfusuna göre yapılmış altyapı ile şu anda 125 bin nüfuslu forma ilçeye bakım aldığını düşünürsek doğrusu bu altyapıyla ilgili düzlük vadi bu form teessürat vermesi haddinden fazla saf. Çünkü borularımız eski, içmece suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, korkulu kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilişik borazan çaplarımız yoz geliyor. Şehrin ortasından sabık öz yatağında suyun seviyesinin oldukça yükselmesiyle çaya cari suyun gene gabi gelmesi dolayısıyla akarsu baskınları yaşandı. Bununla ilişik gine bire bir düzentileme yapacağız. Bu derece balaban hâkim felaketlerinin bundan sonra yeni normaller içerisinde olduğunu düşünürsek kesinlikle ve kesinlikle bakir normallere göre bundan sonrasını dizayn etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar tayin çalışmalarımızda haddinden fazla büyük hasarlarımız çıkmaz. Çıkan hasarlarımız olunca dahi AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede sunma gücük sürede vatandaşlarımızın zararlarını sıralama etme yönünde adımlar atarız. Bütün Kastamonu’ya esbak olsun, Tanrı beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: