Kastamonu’da fırtınadan araçların konusunda yapı uçtu, 3 yaşama yaralandı

Kastamonu’birlikte bora yağış ve sıkıntı sebebiyle araçlarına üstüne çatılar uçtu, tıpkısı araçta kâin 3 can yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu’üstelik akşam saatlerinde fırtına ve boğanak yağış çalışkan oldu. Vadi düzlük mahmul yağışının birlikte çalışkan olduğu Kastamonu’birlikte yollarda su birikintisi oluştu. Yaklaşık natamam saat süren boğanak yağmur ve dağ fırtına sebebiyle gâh binaların çatısı uçtu. Budamış Mahallesi’nde eş ziyaretine mevrut aracın üzerine de ayrımsız binanın çatısı uçtu. Araçta bulunan 3 yaşama yaralanarak, Kastamonu Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesine kaldırıldı.

Enerji nakil hatları koptu

Fırtına ve boğanak yağmur cihetiyle bazı bölgelerde ağaçlar devrildi. Fırtına sebebiyle enerji nakil hatları koptu, çok sayıda mahalleye halen erke verilemediği öğrenildi. İletişim hatlarında üstelik düzlük meydan sevgili oluşurken, mazgalların tıkanması cihetiyle yollarda akarsu birikintileri oluştu. Sağanak yağmur sebebiyle çokça sayıda kurgu aksaklık yaparak yolda kaldı. Mazgalların tıkanması ve araçların yolda kalması cihetiyle sürücüler pres anlar yaşanırken gidiş geliş ise durdu.

Sunta köprülü kavşağında bile alt geçitte akarsu birikintisi oluştu. Bu sebeple inanma güçleri, yolun seçme iki tarafını üstelik trafiğe kapattı, bu sebeple ayrıntılı kuyruklar oluştu. Araçları arıza yaptığı amacıyla çok sayıda güdücü yolda çevrik kalırken, karı ve işyerlerini dahi yeğin suları bastı. İşyerlerine ve evlerine giren dominant sularını vatandaşlar ellerinde küreklerle hariç atmaya çalışıyor.

Sitenin duvarını delerek başat sularını tahliye etmeye çalıştılar

Ayrıca Karayolları ve Kastamonu Belediyesi ekipleri de, mazgalların tıkandığı alanlarda çalışmalarını sürdürürken, aile ve işyerleri baskın suyu basan vatandaşlara de havari olmaya çalışıyor. Başat suları sebebiyle bazı sitelerin bahçesi de yeğin suları altında kaldı. Sitelerin bahçesini dominant suları basması dolayısıyla araçlar birlikte sular altında kaldı. Kent sakinleri, ellerinde balyozla sitenin duvarını deldi ve sel sularını boşaltma etmeye çalıştı. Vatandaşlar, yaşadıklarını biçare bire bir şekilde izledi.

Budamış Mahallesi Muhtarı Hüseyin Karabacakoğlu, “Budamış Mahallemizde büyük tıpkı afet oldu, evlerin çatısı uçtu. Üst kim mahallelerimizde kavak ağaçları ve direkler devrildi. Şu anda elektriklerimiz yok. Gâh bölgelerde yağan baran cihetiyle yollarımız bozuldu. Kıran bu, yapılacak tıpkı madde yok, takdiri ilahi, bundan sonra devletimizden müzaheret bekliyoruz. Sunma gelişmemiş sürede bizlere müzaheret etmesini bekliyoruz. Ayrımsız binanın çatısı rüzgarda uçtu aracın üzerine. Araçta kâin 3 birey yaralandı ve hastaneye götürüldü. Çatının uçtuğunda burada yoktuk, bakınca aracın tavanı falan çözülüm. Yolun açılması için azamız ati ve yolu açmaya çalışacağız” dedi.

“Neredeyse boğuluyorduk”

Evde çevrilmiş kalan Hasan Bayan ise, yağışta evde yatık kaldığını ve komşuları yardımıyla kurtulduğunu belirterek, “Ben kafe işletiyorum. Elan öncede su basmıştı ama bu kez bundan sonra akarsu bastı. İçeride bir masa almaç vardı, müşteriyle alay malay kendimizi dışarıya edisyon attık. Yan tarafımızda komşumuz Açık Deniz as var, onlarda sine da çevrili kalmışlar. Neredeyse boğuluyorduk. Çokça iri ayrımsız kıran yaşadık. Dükkanın içerisinin seçkin tarafı suyla doldu, şu anda içeriye girilmiyor” diye konuştu. – KASTAMONUShare: