Kastamonu’da vatandaşlara keyif hizmeti “Ahali Sağlığı Sokağı”nda veriliyor

Kastamonu’da, El Sağlığı Haftası zımnında oluşturulan Umum Sağlığı Sokağı’nda vatandaşlara tansiyondan soluk şekeri ölçümüne, bağımlılıkla mücadeleden aşıya kadar kavi haddinden fazla hizmet sunuluyor.

İl Esenlik Müdürlüğü tarafından Nasrullah Meydanı’nda oluşturulan stantlarda gerilim, koku şekeri, nefes ve eğin kütle indeksi ölçümü gerçekleştiriliyor. Antrparantez obezite, fiziksel aktivite, hastalıklarda beslenme, şeker hastalığı, hipertansiyon, önsezi sağlığı, ev hekimliği sistemi, bağımlılıkla savaş, geçici hastalıklar, sigarayı bırakma, kanser taramaları ve uzuv bağışı konularında de vatandaşlara hikmet veriliyor.

İl Keyif Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, gazetecilere, Türkiye genelinde 3-9 Ilkgüz tarihlerinde Ahali Sağlığı Haftası’nın kutlandığını söyledi.

Yıl süresince yapılan çalışmaları Ahali Sağlığı Sokağı’nda tanıttıklarını belirten Mutlu, “Umum Sağlığı Sokağı adına 5 standımızla çalışmalarımızı tanıtmaktayız. Vatandaşlarımız bu çalışmaları biliyorlardı amma burada görsel yerine de görmeleri, farkındalık oluşturulması açısından çok yetişkin.” dedi.

Vatandaşlara Kovid-19 aşısı dahi yapıldığını dile getiren Mutlu, şunları kaydetti:

“Kanser taraması bakımından testler yapıyoruz. Kadınlara müteveccih kanser taramalarını, erkeklere ve kadınlara müteveccih iç kanseri taramalarını konusunda bilgilendiriyoruz. Burada bire bir KETEM aracımız de var. Mobil KETEM aracımızla rahim ağzı amansız hastalık taramalarını ve kendiliğinden meme başı muayenesi ile bicik kanserine müteveccih taramalar üstüne vatandaşlarımızı hem bilgilendiriyoruz hem birlikte taramalarını yapıyoruz. Hepsine halkımızın ilgisi gayet iyi. Halkımızı makul gözyaşı aralığında kanser taramalarını yarmak üzere karı hekimliğine, cemiyet sağlığı merkezlerine yahut KETEM’lerimize çağırma ediyoruz.”

Ahali Sağlığı Sokağı’nda etkinlikler periyot süresince devam edecek.

Share: