Kayseri’de hareket insanının öldürülmesi davasına bitmeme edildi

Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde, hareket insanı Orhan Adıbelli’yi ofisinin bahçesinde silahla öldüren maznun ile onu cinayete azmettirdikleri öne sürülen 6 kişinin yargılanmasına bitmeme edildi.

3. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesinde tanıdık duruşmaya, “cürüm delillerini yok etme, kamuflaj veya tebdil”, “suçluyu çalışma” ve “kasten katil” suçlarından yargılanan vakfedilmiş sanıklar M.E, V.K. S.O.K ile tutuksuz maznun E.K, Patırtılı ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katılırken, vakfedilmiş sanıklar E.Y, D.K ile avukatları salonda amade bulundu.

Tutuksuz yargılanan M.P. ise duruşmaya gelmedi.

Cumhuriyet Altını savcısı, ana hakkındaki mütalaasında sanıklar E.Y, D.K, E.K, S.O.M. ve V.K’nin ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep ederken, M.P. ve M.E’nin birlikte 6 sene 3 aydan 10 yıl 8 taban büyüklüğünde hapsini istedi.

Sanık avukatları mütalaaya alın savunma hazırlamak için müddet istedi.

Mahkeme heyeti, 5 sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek, eksikliklerin giderilmesi üzere duruşmayı erteledi.

Olay

İl Güvenlik Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Kesim Amirliği ekipleri, 4 Ağustos 2020’dahi gelişim yerinin bahçesinde öldürülmüş Orhan Adıbelli’nin cani zanlısını takip etmek amacıyla 750 saatlik müşteri görüntülerini izlemiş, 270 dirilik ve hisse senedi yerlerindekilerle görüşmüş, icraat sonucu cinayeti Gaziantep’te kıpırdak E.Y’nin (26) işlediğini belirlemişti.

E.Y. ve beraberindekilerin olaydan 8 ay önceki Kayseri’ye geldikleri, Talas ilçesinde ocak kiralayarak Adıbelli’yi izledikleri, evini ve aracını fotoğrafladıkları, vurmak amacıyla akıllıca düzlem kolladıkları belirleme edilmişti. Gaziantep Güven Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Büro Amirliği ekipleri ile koordineli emek sonucu 15 Ağustos 2020’bile yakalanan E.Y, getirildiği Kayseri’da hakimlikçe tutuklanmıştı.

Adıbelli’nin bozuk kuma ve çalışanlarıyla husumetli olduğu tespiti konusunda soruşturmayı derinleştiren ekipler, savcılıkta cinayeti 3 milyon avro karşılığı işlediğini itiraf eden sanığı azmettirdikleri ve ona yardım ettikleri belirlenen M.P, E.K, S.O.M, M.E. ve D.K’yi 19 Ağustos 2020’üstelik, firari V.K’yi bile 7 Mart 2021’üstelik Gaziantep’te yakalamıştı. Kayseri’ye getirilen zanlıların 5’i tutuklanmış, M.E. ise adli kontrol gibi başıboş bırakılmıştı.

Share: