Kick boksta acun şampiyonu kardeşlerin hedefi bilcümle zirvede var olmak

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde babalarının tavukçu dükkanında kimi vakit zalimlik eden Methiye Amine Ziya Özgen (20) ve kardeşi Rabia Özgen (16), “Kız dövüşür mü” kabil eleştirilere kulak asmadan azimle çalışarak kick boksta acun şampiyonu oldu.

Kiremitli Mahallesi’nde tavukçuluk işleyen Hüsnü Özgen, spora olan yetenekleri dolayısıyla kızlarını 10 sene ilk kick boksla tanıştırdı. Korkuteli Belediyesi Spor Kulübü bünyesinde antrenmanlara başlayan Özgen kardeşler, çevrelerinden “Kız dövüşür mü”, “Yörük kendisine bari güreşe başlasaydınız” gibi tepkilere karşın hiç yılmadan çalışmalarını sürdürdü.

Bir yandan babalarına müzaheret eden tıpkısı yandan birlikte kilolarında haddinden fazla sayıda Türkiye şampiyonluğu elde eden, Avrupa Şampiyonaları’nda de dereceler kazanan Özgen kardeşler, kariyerlerini İstanbul’da planlı 7. Arsıulusal Kick Boks Acun Kupası’nda 60 ve 55 kiloda kızıl madalya kazanarak taçlandırdı.

Kariyerinde dünya şampiyonluğunun birlikte aynı acun ikinciliği, Avrupa şampiyonluğu ve 8 Türkiye şampiyonluğu mevcut Övgü Amine Aydın Özgen, AA muhabirine, ailesinin desteği ile bu başarıları elde ettiğini söyledi.

“Bu spora ilk başladığımda ‘Kız dövüşür mü’ üzere tepkiler alıyordum ama kulak asmadım. Azmettim ve şampiyon oldum.” diyen Methiye Amine Temiz, “İlçemde birçok kıza dahi yaşıt oldum. Aileler kızlarını bu spora yönlendirdi. Kendime has aynı dövüş stilim var. Çifte ağırlıklı dövüşüyorum. Genelde beceri nakavta oynuyorum ve o şekilde yeniyorum. Kendimden henüz bereketli sporcularla antrenman yapmaya çalışıyorum. İnşallah bire bir zaman bu spor olimpiyatlarda kayran alır ve ülkemi orada olta ederim.” ifadelerini kullandı.

Güreşin sevildiği ilçede kick boksu zirveye çıkardılar

Rabia Özgen ise şampiyonluklarında ablasının şişman katkısı olduğunu söyledi.

Ablasının tıpkısı zamanda hocası olduğunu nâkil Rabia, “İlçede bu spor haddinden fazla bilinmiyor. Tümce güreşi çok seviyor. Ama biz şampiyon az çok insanlar kızlarını bu spora yönlendirmeye başladı. İnşallah bu spora olan bağlam daha de artar. Hedefimiz bütün bu sporda zirvede dinmek. Ablamla bütün en üst düzey şampiyonalarda kürsüde görünmek için çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Özgen kardeşlerin antrenörü Şükrü Haksız ise iki sporcunun üstelik özel yeteneklere ehil olduğunu ve elde ettikleri başarıyı muvazeneli kuzuluk yayımlamak amacıyla çalışacaklarını kaydetti.Share: