Kılıçdaroğlu: CHP, iktidara yeryüzü mümasil dönemdedir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Maltepe’deki Yaşar Kemal Firez Merkezi’nde bugün başlayan CHP Mahdut Dışı Örgütlenme Çalıştayı’na katıldı. Kılıçdaroğlu, yetersiz dışından gelen CHP temsilcilerine katılımından muhit teşekkürname etti.

“AB’NİN ÖNGÖRDÜĞÜ BILCÜMLE DEMOKRATİK KURALLARI TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Henüz domuzuna benzeri Türkiye’dahi yaşamak istiyoruz. Avrupa Birliği’nde öngörülen, demokratik ülkelerde öngörülen hep demokratik kazanımların Türkiye’üstelik dahi olmasını istiyoruz. Herkesin düşüncesini özgürcesine tabir ettiği tıpkısı Türkiye istiyoruz. Hiç kimsenin inancından, kimliğinden, dirim tarzından dolayı ötekileştirilmediği tıpkısı Türkiye istiyoruz. Bunun kavgasını, mücadelesini veriyoruz. Eski, alışılmış söylemlerin haddinden fazla dışında, medenileşmiş dünyanın bir parçası kalkmak üzere savaş fail bir CHP var. Bunun farkında olmanız geçişsiz. Göreceksiniz, önce iktidarımızda göreceksiniz. Avrupa Birliği’nin öngördüğü, kişi ülkelerinde var olan hep demokratik kuralları kişi ülkemize getireceğiz.

“ELEŞTİRİ YAPARKEN ARKASINDAN ÇÖZÜMÜ GETİREN, DUYURAN BİR PARTİYİZ”

Bizler, eleştiri yaparken takiben kesin çözümü getiren, öneren, topluma duyuran tıpkı partiyiz. Sorunları çabucak dillendiren değil, sorunların zahir çözüleceğini üstelik anlatım fail tıpkısı partiyiz. Dolasıyla ince yıllardır erk olamayan bir CHP, iktidara sunma andıran dönemdedir. Amma bunu yapacak, sağlayacak olan sizlersiniz. Bu partiye emek verenlerdir.

“TÜRKİYE’DE NÜFUSUN %50’DEN FAZLASINI CHP’Lİ BELEDİYELER YÜRÜTÜYOR”

Kestirmece 4 milyon müntehip, 6 milyon civarında sıkı dışında tüvana vatandaşlarımız var. Tığ, oralardan beklediğimiz oyu alamıyoruz. Oyu alamıyorsak alışılmış tıpkısı söylemle ‘Efendim onlar bize düşünce vermiyorlar’. Yarayışlı, bunu akseptans etmiyorum. Münasebet bize görüş vermiyorlar? Ana üzerinde düşüneceğimiz nokta bu. Şayet biz büzük vermiyorsak neden bize rey versinler? Bakir bire bir yöntem anlayışını ülkemize getiriyoruz. Bu kullanılmamış siyasa anlayışının CHP’ye kapıları araladığını gayet ferah biliyoruz. Domestik yönetimler bunun en iyice örneği. Biz şişman kentleri alacağımızı söylediğimizde bize kimesne inanmıyordu, rakiplerimiz inanmıyordu. Ama biz, kullanılmamış yöntem anlayışımızla bu kapıları araladık. ve bugün, bu bakir siyasa anlayışının meyvelerini da görüyoruz. Bugün Türkiye’birlikte, nüfusun yüzde 50’den fazlasını bire bir anlamda CHP’li büyükşehir belediye başkanları aynı anlamda yönetiyor. Yanıldığımız tıpkı yer var; Bursa. Bursa’yı kaybetmemizin kabahati da bize ilişkin, Bursalılara ait değil. Amma önümüzdeki seçimlerde onu üstelik telafi edeceğiz inşallah.

“İKTİDAR, ÇOKLU ÖRGEN YETMEZLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYA”

Seçkin sorunu biliyoruz, amma herhangi bir sorunun nasıl çözüleceğini birlikte biliyoruz. Bugün bizim çözümlerimizi, kudret olmadığımız halde nüfuz sahipleri çözmek istiyorlar. Zira onlar çözümü bilmiyorlar. Neyi elbette yapacaklarını bilmiyorlar. Ayrımsız sorunlar yumağı ile şu anda Türkiye karşı karşıya. Buna ‘çoklu aza yetmezliği’ diyorum. İktidar, çoklu aza yetmezliği ile karşı karşıya.

“İKTİDAR OLDUĞUMUZDA BELLİ ORANDA KADIN VE GÜRE SİYASETÇİ BULUNDURMA KOTASI GETİRECEĞİZ”

Örgütlerinizi kurarken eş-erkek dengesine da lütfen dikkat edin. Avrupa’de yaşıyorsunuz. Avrat kardeşimizin siyasa alanını açın. Gelişigüzel şeyi bu arada yapacağız. Biz, eşey kotası getirdik, yüzde 33. Yüzdelik 20 üstelik gençlik kotası getirdik. Kendi tüzüğümüzde, kişi irademizle getirdik. İktidar olduğumuzda bunu Siyasi Partiler Yasası’na dahi koyacağız. Gençlerin dahi önünü açacağız. Gençlerin de politika yapmasına imkan sağlayın. ‘Seçkin şeyi tığ biliriz’ algısını kenef edin. Temas şeyi beraber yapacağız.”Share: