Kılıçdaroğlu: “Keşki ‘İfade Ver’ Deseler, Bütün Baronların İsimlerini Yegâne Biricik Sayacağım… Yıldırma Vermeye Kalkıyorlar.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Londra’bile; hakkında ‘Sansür Yasası’nın “halkı yanıltıcı bilgiyi açık ulaştırmak” maddesi esbabımucibe gösterilerek yanlışlık duyurusunda bulunulmasını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Bari duruşma açılsa, bari gel mahkemede anlatım ver deseler. Bilcümle baronların isimlerini biricik tek sayacağım” dedi. Kılıçdaroğlu, “Metal baronları ile benim tek fotoğrafımı gördünüz mü? Yararlı, göremezsiniz. Amma Erdoğan’ın dahi fotoğrafı var. Amma Erdoğan’ın da fotoğrafı var. Fotoroman Süleyman’ın bile fotoğrafı var. Bire Bir metal baronu ile şüphesiz peki üstelik benzeri siyasi dal kolalama girer? Eğer siz, maden baronları ile yanında çalım verirseniz, polis güçleri tıpkı şey yapamaz… Esrar cennetine dönmeyecek Türkiye. Türkiye eroin baronlarının beygir koşturduğu tıpkı devlet kaçınan. Anca bana ülkü açarak bana yıldırma vermeye kalkıyorlar. Hangi onların gücü yeter, zira ego haklıyım; ne üstelik onların yandaşlarının gücü” diye konuştu.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Londra’üstelik; kendisinin İngiltere temaslarını takip fail gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, ziyaretinin amacı ile ilgilendiren şunları söyledi:

“GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ BİR FON GRUBU 5 TRİLYON DOLARLIK BİR FONU YÖNETİYOR: Burada haddinden fazla sayıda fonla, üniversitelerle, yetkililerle görüştük. Teknolojideki değişimi burada birlikte üniversitelerde pekâlâ yapıldığını, haddinden fazla sayıda bizim öğrencilerimiz bile var. Onların bazılarıyla karşılaştık. Onların burada okumaları oldukça bizi mutlu etti. Bilyon dolarlık fonları yönetenlerle görüştük. Görüştüğümüz bir fon grubu 5 trilyon dolarlık tıpkı fonu yönetiyor. Zaman görüştüğümüz 14 fon yöneticisi tahminî 100 bilyon sterlinlik tıpkı fonu yönetiyor. en üst 342 milyar dolarlık ayrımsız teknoloji yatırımı işleyen benzeri grupla beraber olacağım.

TÜRKİYE ÇIKMAZ SOKAKTA: Türkiye ana anlamda ekonomide önünü göremeyen ve benzeri sokak sokakta. Türkiye’yi bu sokak sokaktan çıkarmamız geçişsiz. Amma bunu çıkarırken harcıâlem laflarla değil; neyi elbet yapacağımızı, ne adımları atacağımızı bilerek kararlılıkla yapmalıyız. Türkiye şayet teknoloji devrimini kaçırırsa, gine melfuf değeri faziletkâr im üreten ülkelerin pazarı haline dönüşüyor. Tığ Türkiye’nin tıpkı pazar değil üreten tıpkı aheste olmasını istiyoruz. O nedenle önceki selen insanları, teknolojideki gelişmeler, takiben yine dünyanın sunu koskocaman üniversitelerinin bulunduğu; ABD’den sonradan İngiltere, burada de gine konuştuğumuz üniversiteler vardı, kaynak çevreleri vardı.

TEMİZ DÜNYALIK İLE BEĞENMEK İSTİYORUZ: Aynı bünye; bireşimli zeka üzerine 60 yıldır çalışıyoruz dedi. Meğerse Türkiye bakir kullanılmamış yapay zekayı tartışmaya başladı. 60 yıldır çalışılıyorsa… Türkiye’üstelik siyasetçilerin sentetik zeka üstüne bilgileri haddinden fazla daraç ise Türkiye’yi müstakbel taşıyamazsınız. Türkiye’yi, melfuf değeri erdemli yapıt üreten ülke haline yayımlamak istiyoruz. Bunları yaparken bozulmamış para ile fethetmek istiyoruz. Yani görüntü kuruluşları, hep arsıulusal kuruluşlar yoluyla akredite edilen; bunlar dahi güvenle envestisman yapacakları iklimi arayan kuruluşlar… Güç ve iyice ekosistem gerçekleştirmek ve bu ekosistem ortamında; özgürlüklerin, adaletin, hakkın, hukukun korunduğu, hukukun üstünlüğünün egemen olduğu tıpkı dizge ortamında Türkiye’yi geliştirmek, mübalağa etmek istiyoruz. Bölgesinin Ilımlı Doğu’nun, Kafkasların yer hareketli ülkesi olmasını istiyoruz. Bunun yolu birlikte… Burada haddinden fazla aheste kaynak kaynakları var, bu görüntü kaynaklarının Türkiye’deki yatırımları finanse etmesini dahi istiyoruz. Çalışmamız bu çerçevede.”

“KASIM SONUNDA AÇILAYACAĞIM”

Kılıçdaroğlu, açıklamalarının arkası sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ziyaretlerinin genel amacının ne olduğu yönündeki soru konusunda Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Teşrinisani sonunda açıklayacağım. Sorduğunuz sorunun bilcümle boyutlarını, Son Teşrin böylecene açıklayacağım. Elbette burada görüntü var. Ama bizde girişimci ruhu olan gençlerimiz var. Bunlar bayağı ayrımsız molekül boşaltmak istiyorlar. Çok muhteşem gelişmelere imza atıyorlar. Türkiye’de hakeza aynı ekosistem yaratılmadığı için bunlar arayışlarını batıda sürdürüyorlar. Biz bu ekosistemi Türkiye’bile yaratacağız, fonlar gelecek ve gençlerimiz envestisman yapacaklar.”

Bu fonların Türkiye’ye pekâlâ gelebileceği ile ilişik istifham üstüne Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Türkiye’de tabi, iktidarımızda; Ulus İttifakı kuvvet olduğunda hukukun üstünlüğünü sağlayacağız, duygusal ve servet güvenliğini sağlayacağız, yönetimde doğruluk ve balans sağlayacağız, devlette liyakat sağlayacağız… Bunların olmadığı yere filhakika sermaye gelmez. Yatırım fonları bile gelmez. Biz bu güvenceyi veriyoruz filhakika. AB’nin öngördüğü hep demokratik standartları bakir tıpkısı büro açmadan uygulamaya koyacağız. Biz; türe üstüne, hukukun üstünlüğü konusunda, insan hakları üzerine, fert ve dünyalık güvenliği üstüne bu büyüklüğünde kararlıyız. Altı reis üstelik bire bir kararlığı elhak daha geçmiş yayınladıkları hep bildirilerde özel olarak vurguladılar.

“TÜRKİYE BİRİNCİ SINIF BİR DEMOKRASİYİ TÜRE EDİYOR”

Tığ bu akseptans ile gidiyoruz zaten. Biz bunların tamamını yapacağız. Tığ buraya geldik, bu sözü verdik. Müstacelen ardı sıra, büyüt fonlar hemencecik yatırımlar amacıyla Türkiye’ye ati. Hayır. Bizi görecekler, istikrarlı aynı yönetimi görecekler, hangi adımları kararlılıkla attığımızı görecekler… Mahsus ayrımsız güveni hissedecekler. Ondan sonradan Türkiye’ye gelecekler. Biz bu atmosferi yaratacağız.

Bizim gelmemiz üzere siz hukukun üstünlüğünü getirecek misiniz? Bizim fonlara güvence sağlayacak mısınız? Peki dedik, tabii ki… Hukukun üstünlüğünü sağlayacağız. AB’ye tam unsur kalkmak istiyoruz. AB’nin öngördüğü demokratik adımları zaten alaşağı etmek istiyoruz. Amma bir çağ açın üstelik tığ etap atalım. Çağ açmalarını beklemeden Türkiye üçüncü derslik tıpkısı demokrasiyi değil nitelikli tıpkısı demokrasiyi doğruluk ediyor.

“GİRİŞİMCİ EVRENİ OLACAK GENÇLERİN”

Yabancı fonlar, yatırıcımalar, bizde envestisman tahsis etmek isteyen gençlerimize görüntü yaratacağız. Müteşebbis evreni olacak o gençlerin. Bizim gençlerimiz aşkın değil, çok bodur bir süre içre, nazik atılımlar yapacaklar. Avrupa dahi şaşıracak. Bu kadar diri atılımları yapacakları amacıyla. Zaman gittiğimiz görüşme ve teknolojiyi buluşturan iki darülfünun… Ego tabiatıyla, müzakere ile sayısal ilişkisi nedir diye üstelik merak ediyorduk. Sanatın artık hayatın değme alanına girdiğini; sanayiden tutun, teknolojiden tutun, gelişigüzel alanda girdiğini gördüm.

Bizim öğrencilerimiz var orada. Bu öğrenciler de az çok başarılılar. Biz dahi dedik; bizim en anlaklı çocuklarımızı siz kapıyorsunuz, dedik. Bunların tamamına kapıları açacağız. Türkiye’ye gelecekler, Türkiye’dahi hizmet verecekler.”

“ÖNEMLİ OLAN LİDERLERİN, TÜRKİYE’NİN İÇİNDE BULUNDUĞU AKSI TABLOYU DEĞİŞTİRME GÜÇLERİ”

Kılıçdaroğlu, şeş siyasal parti genel başkanının bir araya geldiği altılı masa ile ait istifham konusunda bile şunları söyledi:

“Kâffesi anlaşılan biraz dilimi içinde… Azimli, istikrarlı ve tetik söylemlerle; altı şef yolumuza bitmeme ediyoruz. Değme ne büyüklüğünde… Bunlar bizim için haddinden fazla oylumlu değil. Muhteşem olan liderlerin, Türkiye’nin süresince bulunduğu suratsiz tabloyu tebdil güçleri. Bu kilolu var elimizde. Bütün maslahat bu gücü toplumun yararına iletilmek. Gençlere da o umudu verdim. Gençlerden beklediğim bir tane özdek var. Dedim, ‘seçimlerde sandığa gidin ve oylarınızı kullanın.

“MAN ADASI’NDA YAĞIZ MAL AKLANDIĞINI BİLİYORUM. ERDOĞAN AİLESİNİN DAHI ORADA OLDUĞUNU BİLİYORUM”

İngiltere’nin da karaca mal aklanan ülkelerden biri olduğu yönündeki bir değerlendirmenin peşi sıra Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Ben olumsuz tıpkısı müzakere yapmadım. Ben İngiltere’nin boz listede olduğun dahi bilmiyorum. İngiltere gri listede ise Türkiye gibi, o ahit fonlar gelmez. Bizim amacımız zaten, Türkiye’yi gri listeden yakalamak. Alnı doğru, geleceğe güvenle nazır ayrımsız Türkiye dayamak istiyoruz. Kişmiri mal ile Türkiye’nin benzeri ilgisi olmamalı. Olmamalı. Amma Man adası derseniz, ona katılırım. Man Adası ayrı. Man Adası’nda kişmiri paranın aklandığını biliyorum. Bizim gâh hareket adamlarının orada olduğunu biliyorum, Erdoğan ailesinin birlikte orada olduğunu biliyorum; paralarının olduğunu biliyorum, o paraları Türkiye’ye getirirken akim idrak ödediklerini üstelik gayet ongun biliyorum. Benim gördüğüm İngiltere, mefret finans merkezlerinden birisi. Ekonomisi iyiye gidiyor, kötüye gidiyor; o ayrı. Bizim üzere heybetli olan, buradaki arsıulusal fonların, teknolojik yatırımlara bindi vermesi.”

“HEP BARONLARIN İSİMLERİNİ BIRICIK BIRICIK SAYACAĞIM”

Sıkı Denetim Yasası esbabımucibe gösterilerek önce ülkü talebinin kendisine yönelmesi ile ilgilendiren soru üstüne Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Uluslararası uyuşturucu baronları Türkiye’birlikte cirit atıyor. Keşki duruşma açılsa, bari gel mahkemede ifade ver deseler. Hep baronların isimlerini biricik yegâne sayacağım. Hepsini bir tane tek ama… Hangi söyleyeyim demincek. Âdem Cenup Amerika’dan mızrap taşıyor, Sazak limanına geliyor, Mersin Ağacı limanından pazarlanıyor. Kim mevkuf? Kim gözaltına alındı? Metal baronları ile benim tek fotoğrafımı gördünüz mü? Hayır, göremezsiniz. Ama Erdoğan’ın bile fotoğrafı var. Amma Erdoğan’ın dahi fotoğrafı var. Fotoroman Süleyman’ın üstelik fotoğrafı var. Benzeri eroin baronu ile bittabi peki birlikte tıpkısı siyasetçi kol kola girer? Şayet siz, metal baronları ile yanında erim verirseniz, polis güçleri bir öz yapamaz. Ego şu sözü verdim, Türk halkına… Polis arkadaşlarıma söylüyorum: Uyuşturucu baronlarına alın vereceğiniz temas cins mücadeleyi destekleyeceğim. gelişigüzel kişi eroin baronlarına dokunmayın diye telefon açarsa, yargıya müdahale ederse, bana olgun vereceksiniz, ego o siyasetçilerin de bitiririm. Bu kadar kararlıyım. Maden cennetine dönmeyecek Türkiye. Türkiye mızrap baronlarının at koşturduğu tıpkı talih mümteni. Anca bana sorun açarak bana zılgıt vermeye kalkıyorlar. Hangi onların gücü yeter, çünkü ben haklıyım; ne onların gücü yeter, hangi bile onların yandaşlarının gücü.”

Türkiye’nin çözülmesi müstelzim kazançlı sorunlarının acil olması ile ait soru üzerine Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bu iktidarın ekonomide istikrar ölçü şansı rate. Zira kamu bürokrasisinde, enflasyonu indirmeye çevrilmiş taleplerin, saray vasıtasıyla reddedildiğini biliyoruz. Saray zira, ekonomiyi ben biliyorum diyor. Bilmiyor. Terzi söktüğünü dikemez. Enflasyonu da bunlar indiremez. Yukarıdaki kişinin zaten ekonomiden, ekonomi biliminden haberi yok. O aksiyon ayrı. Sorunların çözemeyen benzeri kol var. Bu ekibin sorunları hal şansımız yok. Tığ geleceğe bakıyoruz. Bizim ilk, ekonomide istikrarı bittabi sağlayacağımıza müteveccih bire bir çalışmamız var. Altı partide özel çalışmalar yapılıyor. Geçmiş ortaklaşmamız lazım… Biz bunların tamamını; ne devir dilimi içinde eşit istikrarını sağlayacağımı, devlette liyakati elbette sağlayacağımızı kamuoyuna açıklayacağız. Icraat devam ediyor, herhangi bir partinin kişi içre devam ediyor.”

Avrupa’daki ve İngiltere’deki Türklere mesajlarının hangi olduğu yönündeki istifham üstüne, Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Tıpkı umutsuzluğa kapılmasınlar. Türkiye’ye buradan baktıklarında, yaşadıkları ülkenin gelişmesini görüyorlar, atılımlarını görüyorlar; Türkiye’deki haberleri izliyor, kısır politik tartışmalar içre boğulan bir politika görüyorlar. Bundan morallerini bozmasınlar. Türkiye çokça etkili ayrımsız mevki. Yetişmiş elemanları var. Üniversiteleri az buçuk daha kalifiye arkaç getirmemiz geçişsiz. Bizim içtimai bilgi ekonomisi dediğimiz kazançlı proses içine Türkiye’yi sokmamız lazım. Bilgiye dair tutum, dirimsel dağılımını bozmamalı. Bunu yapacağız. Bu çerçevede bire bir yöntem izliyoruz.

İkinci isteğim; katiyetle sandığa gitsinler ve rey kullansınlar. Zaman Almanya’da, Fransa’de nerede yaşıyorlarsa; ‘Bizim ülkemiz üstelik kalkınan tıpkı ülke olmalı’ diyorlarsa hem oylarının rengini değiştirecekler, demokrasiden yana görüş kullanacaklar; bire bir zamanda sandığa gidecekler.”

Kılıçdaroğlu, bire bir istifham üzerine; “Güçlendirilmiş Saylav Sisteme intikal programı içre, mikro dışı seçim çevresi oluşturma taahhüdümüz var. Az dışında faal vatandaşlarımız kişi vekillerini seçecekler. Onlar de parlamentoda piyes edilecekler” dedi.

Share: