Kılıçdaroğlu’ndan Avrat Adayları Sübvansiyon Derneği’ne endişe: Kadınları örgütleyin, kişi adaylarını çıkarsınlar

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, BAHT Umumi Heyet Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 nefis yönetim kurulu ve idarehane başkanlarından oluşan heyeti CHP Genel Merkezi’nde akseptans etti. Heyete, CHP Kadın Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka eşlik etti.

Görüşmede avrat hareketinin etkili olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, eş kadınlarına ve maraba kadınlara özellikle kaynamak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Ocak Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların ekonomik özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Tarım sektöründe etkin kadınların ve gençlerin içtimai düzenlilik primlerini yatıracağız, böylece vakti geldiğinde tekaütlük hakkı elde edecekler. Dizge doğduğu yerde doyabilecek, dikici köyünde bolluk içre, sağlık içre yaşayacak. Sosyal heybet olmanın gereğini yerine getireceğiz. Antrparantez boşandıktan sonraları ekonomik ağırbaşlılık kıpırdak kadınlar amacıyla ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Karı istihdamını tezyit etmek üzere teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki hizmet yükünü kabul etmek amacıyla çocuk yuvası sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin karı istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından izlem ettiklerini belirtti. Yer büyük taleplerinin siyasette fiyat kumar olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe birlikte sonuç verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi süresince tek kadın milletvekili çıkarmayan 20 diyar bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Biz bu kentlerin ülke ve ilçe başkanlarıyla ayrımsız araya gelerek, farkındalık çalışması çalmak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP çokça köklü bire bir tümen ve Türkiye için kritik aynı öneme topluluk. Gelişigüzel debi ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ HEP ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten sonraları, “Biz kadınların Meclis’te eşit temsili amacıyla kanun teklifi hazırlayan benzeri partiyiz. Eşitlikten yanayız. Ancak bu illerin bazılarında CHP’nin hiç mebus yok. Kadınları örgütleyin. Kadınlar organize gücüyle kendi avrat adaylarını çıkarsın, aday olmaya doğruluk kazansınlar. Lütufla değil, buyruk ortaya koyarak milletvekili olabilirler. Teşkilatlanma sürecine yardım koyun. Akıbet seçimlerde kadın kocabaşı sayısındaki çoğalma ne büyüklüğünde düş vericiydi. Milletvekilliği amacıyla de aynısı benzer. Kadınların organize gücünü çokça önemsiyoruz. Bu aydan itibaren karı üyelerimizden aidat almaya sonuç verdik, örgütlenmenin önündeki bilcümle engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin eş örgütlenmesi üzerindeki olumlu etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları çok koskocaman. Erzurum’de tıpkısı tezkere kafe açılmasını istemiştim. Bire Bir belediyemiz yardımıyla Erzurum’üstelik açılan mektup kafe gençlerin ve kadınların yol uğrağı noktası oldu. Alelhusus zihayat kadınlara istihdam sağlayıcı bu kafede gençler çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’birlikte, Aksaray’da, Kayseri’üstelik, kısacası devlet genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diye niteleyerek konuştu.

NAZLIAKA: YANLIŞSIZ PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka bile “Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki eş icra vekili gelsin şöyle simgesel olarak’ diyen, eş siyasetçiyi ‘sembol’ gibi gören anlayışı yürümek. Bedel tıpkısı Türkiye bina etmek. AKP gidecek, eşitlik gelecek” ifadelerini kullandı.

Share: