Kılıçdaroğlu’nun Boston’da Dinlediği Türk Fizikçi Dağdeviren: “Burada Kimse Kimseye Sormuyor ‘Neden Bu Deneyi Yapıyorsun’ Diyerek. Hürriyet Olunca…

HIS GÜVENÇ

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’na Boston’birlikte, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (Massachusetts Institute of Technology -MIT) Medi Lab’ı tanıtıcı ünlü Türk fizikçi Dr. Sevgili Dağdeviren, “Burada kimesne kimseye sormuyor, ‘niye bunu yapıyorsun?’ ‘Neden bu deneyi fethetmek istiyorsun’ diye niteleyerek. ve hürriyet olunca, kafanıza alelacayip ayrımsız şey geliyor ve yapabiliyorsunuz” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Hürriyet ve atılganlık” karşılığını verdi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun ÇAKER temasları bugün başladı. Kılıçdaroğlu ve CHP heyeti, Boston’de; 10 Türk akademisyenin fariza yaptığı, Lara Özkan adında Malatyalı tıpkısı Türk öğrencinin eğitim bilimi gördüğü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde, adlı Türk fizikçi Dr. Sevgili Dağdeviren ile enstitüdeki Media Lab’üstelik planlı çalışmaları inceledi.

“BİYOTEKNOLOJİNİN KAMU KALBİNE GELDİNİZ”

Dağdeviren, Kılıçdaroğlu’na; “Bura MITOS’in, Boston’un Bio Hub’ı. Hep bioteknoloji şirketleri; Moderna’dan, Novartis’e, Pfizer’e kadar… Biyoteknolojinin tamlik kalbine geldiniz” dedi. Dağdeviren, Media Lab ile ilgili “Kimesne kimesne ile yarışmıyor. Ortak çalışıyor” tanımını yaptı.

“ÖZGÜRLÜK OLUNCA, KAFANIZA BAMBAŞKA BİR MOLEKÜL GELİYOR”

Dağdeviren, “Media Lab’ın 80’i aşkın şişman şirketin oluşturduğu benzeri sistemi var. Eskiden Arçelik birlikte vardı. Her müşareket 250 bin dolar veriyor. Hep paralar bütün hocalara bedel şekilde dağıtılıyor. Bilcümle hocalar, o parayı kullanarak istedikleri şeyi yapabiliyorlar. Kimesne kimseye sormuyor, ‘niye bunu yapıyorsun?’ ‘Neden bu deneyi düzenlemek istiyorsun’ diye niteleyerek. ve özgürlük olunca, kafanıza bambaşka tıpkı madde geliyor ve yapabiliyorsunuz” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Hürriyet ve atılganlık” karşılığını verdi.

“BURANIN DİREKTÖRÜ, BİR OPERA SANATÇISI”

Dağdeviren, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buranın direktörü bir opera sanatçısı. Enstrümanları alıp, elektronik aletlerle birleştirip, on paralık duyulmamış sesler çıkarıyor.  Tıpkı hocamız, ayrımsız domates üretiyor, ağız ağıza susuz ve toprağın olmadığı bire bir ortamda… Tunceli’deki topraktaki ph değerine bakıyorlar, mineral oranına, su oranına bakıyorlar. Tekmil o değerleri bilgisayara yazıyorlar ve domates çıkıyor” dedi.

Dağdeviren, Kılıçdaroğlu ve heyetini; “Sarı Boşluk” isimli yeri dahi anlattı. Dağdeviren, “Bulunduğumuz noktada, milyarca türap var. Bu odada hepa filtreler hep tozu çekiyor. Akman tıpkısı boşluk yapmamız gerekiyor. Benim amacıyla ve burada çalışan bütün hocalar amacıyla; marifet yazmak, takkadak bilim yarmak değil; ferdî bire bir mevcudiyet. İş fethetmek değil, bu hayatımızın ayrımsız parçası” diye niteleyerek konuştu.

Kılıçdaroğlu, MIT’in Türk öğrencisi Malatyalı Lara Özkan ile birlikte tanıştı.

KILIÇDAROĞLU: İKİ TEMEL SORUNUMUZ VAR. ÖZGÜRLÜK VE GÜVENCE

Kılıçdaroğlu ve heyetine kadınlar üzere mamografinin elan cılız ve çabuk çekilebilmesine imkân tanıyan, kendilerinin geliştirdiği yeğni dokulu bire bir bağırsak çamaşırı teknolojisini anlatan Dağdeviren, bu ürünün istihsal aşaması ile ilgili namına bile “Media Lab’ın yer adamakıllı özelliklerinden biri birlikte patentler ağız ağıza yazan kişiye ilgili oluyor. Tığ şirketimizi burada kurduktan sonra şirketimizin aynı ayağı, seçme ülkede türlü. Türkiye sebep olmasın? Temas yerde yapabilirsiniz. Makul tıpkısı ortam olduğu sürece neden olmasın” dedi.

“BİRÇOK BİLİM İNSANI, SİZLERLE TANIŞMAK İÇİN BIREY ATIYORLAR”

Kılıçdaroğlu ise “Hocamın tek endişesi olmasın” diye niteleyerek konuştu. Dağdeviren ise “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde henüz tıpkı biyomedikal aletimiz namevcut. Bir Nice bilgin var. Komple amal eden, mehabetli şahıslar var. Zaman bire bir kısmı ile tanışacaksınız. Birçok bilim adamı, sizlerle ülfet etmek için can atıyorlar. Marifet evrensel. Aynı zamanda marifet özgürlüğü bile sever” dedi.

Kılıçdaroğlu dahi “İki temel sorunumuz var. Hürriyet ve garanti” karşılığını verdi.

Share: