Kilosu 1 teklik! CHP’li Atakum Belediyesi, çiftçiden aldığı karpuzu vatandaşa sattı

Atakum Belediyesi ve Samsunspor lehtar gruplarının Samsun’un Bafra ilçesindeki karpuz üreticisine müzaheret etmek üzere “Lamba Karpuzu tarlada kalmasın” sloganıyla başlattığı ve 10 günde 400 ton karpuzun yurttaşlara ulaştırıldığı dayanışma kampanyası sürüyor. Şehremaneti ekipleri bu öğün dahi 30 ton karpuzu ilçesinin rustik mahallelerine ulaştırıyor. Özören Mahallesi’nden başlayıp özge mahallelere taşınan kampanya ile karpuzlar yurttaşlara ulaştırıldı. Atakum Belediye Başkanı Cemil Sarban birlikte çalışmalara katılarak hem bindi oldu hem birlikte mahallelilerle görüştü.

“28 KIRSAL MAHALLEYE ULAŞTIRACAĞIZ”

Tahminî on gündür Bafra karpuzunu tüketiciye duyurmak amacıyla çalıştıklarını belirten Savran, “Üç amacımız var. Birincisi müstahsil emeğinin karşılığını alsın istiyoruz. İkincisi tüketici mevsiminde kaput karpuz yesin istiyoruz. Üçüncüsü da fiyatlar kendini dengelesin. Lamba Karpuzu kökünden koparıldıktan sonra yer aşkın 10 çağ içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu müddet içerisinde tüketilmezse çöpe gidiyor. Bizi üstelik harekete geçiren bu oldu elhak. Bu süreçte kısaca 400 titrem civarında karpuz vatandaşlara ulaştırıldı. 400 titrem lamba karpuzu buyurmak, herkesin 10 kilo karpuz aldığını düşünürsek 40 bin aileye karpuz ulaştırdık demektir. Bunu bundan sonra Atakum’un model mahallelerinde yapmıştık. Deminden üstelik kırsal mahallelerimizde yapıyoruz. Bugün Özören mahallemizdeyiz. Yarın Erikli ve bu civardaki kırsal mahallelerimizin tümüne, yaklaşık 28 rustik mahallemize karpuzu ulaştıracağız.” dedi.

“TARIM PAYDAŞLARIYLA DİYALOGLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Üreticinin değerince karpuzunu satabilmesi amacıyla dayanışmanın büyüdüğünü söyleyen Deveci, “Bu bir el birliği eliydi. Samsun ve Türkiye fark etti. Tarımın hesapsız yapıldığı birlikte üreticiler ve ilgililer tarafından fark edildi. Bire Bir başka amacımız üstelik buydu ve gerçekleşti. Çarşamba hem dahi Bafra ovalarında bundan sonraki ürünlerde tüketiciye ulaştıracak olan paydaşlarla diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Bafra ve Çarşamba ovalarında üretilen ürünleri tarladan değerince alacaklar ve halka gergin satacaklar. Karadeniz’e veya İç Karadeniz’e Adana’dan, Konya’dan, Antalya’dan lamba karpuzu, göveri, kâr taşımayacaklar. Bafra’dan taşıyacaklar” diye konuştu.



Share: