Kırıkkale haberi | Nazır Varank, Kırıkkale’de “2023’e Akilane Şehir Buluşmaları” programında konuştu: (1)

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin evcil otomobili TOGG’la ait “Türkiye’da yaşanan gelişmelerin bundan 20 yıl evvel değil üstelik zaman olmasının bir tane sebebi var, kavrayış ve buyruk sahibi tıpkı erk ve onun kararlı lideri.” dedi.

Bakan Varank, “2023’e Akıllıca Site Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, DÜRÜST Parti’nin millete bakım aşkıyla daim sahada olduğunu söyledi.

Hizmetkar siyasa anlayışıyla çalıştıklarını vurgulayan Varank, Cumhurbaşkanı’nın öğün arkadaşları olarak herhangi bir dönme ilden ile koştuklarını, açılışlar yaptıklarını belirtti.

Vatandaşların beklentilerini durdurmak amacıyla dur demeden, durak körlemeden tam kadrolarla karı familya, konu kapı dolaştıklarını anlatan Varank, “Tığ vatandaşlarımıza ulaşamadığımızda maalesef ağyar ulaşıyor. İftiranın seçkin türlüsünü atarak, domates dolması söyleyerek, dezenformasyon yaparak vatandaşlarımızın aklını çelmeye çalışıyorlar. Bu noktada biz, şimdiye kadar yaptığımız faaliyetlerde olduğu kadar 2023 Site Buluşmaları’nı birlikte fazlasıyla önemsiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Dünya manşetlerinde bizim ürünlerimizin olmasıyla alım duyuyoruz”

Dünyanın sonuç dönemde büyük ayrımsız türbülanstan geçtiğini nâkil Varank, şunları kaydetti:

“Pandemi sonrası başlayan kazançlı yavaşlama, Rusya- Ukrayna Savaşı, peşinden gelen enerji kriziyle haddizatında dünya ekonomisinin serencamı büyük tıpkısı sıkıntıya girmiş durumda. Kaslı ülkeler özellikle koyulmak için dünyanın neredeyse topu topu enflasyonla yüz yüze ve şişman sıkıntılar yaşıyor. Türkiye olarak tığ üstelik bu konjonktürden etkileniyoruz. Enflasyon noktasında tığ üstelik teessürat yaşıyoruz. Bunu elhak tığ erk namına tek ant inkar etmedik fakat bizim burada ara sıra hususları çokça ongun şekilde rapor etmemiz geçişsiz. Bu mutluluk hamam mal politikalarından maatteessüf çokça çekti. İş insanlarımız, üreticilerimiz hassaten sanayicilerimiz yatırım yapmak adına, ithalat marifetiyle yollarına sürmek mecburiyetinde kaldılar. Hani bire bir alay var evet, ‘Bir siyasi gelecek seçimi amma tıpkısı ihtişam adamı gelecek kuşakları düşünür.’ diye niteleyerek, aha bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımız gelecek kuşakları fikren benzeri karar verdi. Türkiye tutum modelini benimsedi ve ‘Biz bundan ahir misil haritamızı Türkiye ekonomi modeli üstüne inşa edeceğiz.’ dedi. Nedir bu Türkiye iktisat modeli? Ekonomimizi envestisman, istihdam, üretim ve ihracatla geliştirip izam etmek girmek.”

İthal demek yerine Türkiye’nin özlük ürünlerini üretmesi gerektiğini vurgulayan Varank, şöyle devam etti:

“2004 yılında aynı Defans Uran İcra Komitesi toplantısı gerçekleştirildi. O dolaşma Başvekil olan Cumhurbaşkanımız, daraç dışından yapılacak bilcümle teminlerin fek edilmesi talimatını verdi. ‘Eğer biz ayrımsız ürüne ihtiyaç duyuyorsak bunu hangi olursa olsun, hangi bedeli ödeyeceksek ödeyelim tığ zat ülkemizde yapalım. Yetersiz dışından ithal etmeyelim.’ dedi. O devir savunma sanayi anlamında ihtimal kapalı süreçler ortaya çıktı. Bizim firmalarımız bazen sıkıntılar yaşadı. Tedarikte birtakım güçlükler yaşadık amma zaman geldiğimiz noktada imdi o sıkıntıların tamamını unutmuş durumdayız. O ahit alınan kararlar neticesinde bugün çıktı Akın helikopterlerini konuşabiliyoruz, Anka’yı konuşabiliyoruz, Bayraktar’ı konuşabiliyoruz, Milgem’i konuşabiliyoruz. Bakın, vaktiyle Amerika’nın intişar gemilerini almaya etkin Türkiye elan geçtiğimiz hafta bire bir milli korvet gemisini Ukrayna’ya sattı. Denize tenzil törenini gerçekleştirdi. Hepimiz defans sanayimizle çokça gururlanıyoruz. Dünya manşetlerinde bizim ürünlerimizin olmasıyla gelgel duyuyoruz. Zaman aslında yaşadığımız süreçler dahi geri savunma sanayinde yaşadığımız süreçlerden ayrımlı değil.”

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla Türkiye’da iyice şeyler yaşandığına dikkati calip Varank, ati dönemde daha güzellerinin olacağını dile getirdi.

Sanayiciler eskimemiş yatırım için arazi istek ediyor

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, serencam dönemde özellikle envestisman iştahının eksiksiz Türkiye’üstelik mertebe safhada olduğunu birlikte aktadı.

Şu an Türkiye’bile 341 birleştirme sanayi bölgesi olduğunu tamlayan Varank, şunları dile getirdi:

“Bunlar şu anda Türkiye’ye tam değil. Temas gittiğim şehirde sanayici beni çeviriyor, ‘Sayın Bakanım, yatırım yapmam lazım arazim bulunmayan. Bize lütfen yer ayarlayın.’ diyor. ‘Tığ kapasitemizi artıracağız, araziye ihtiyacımız var.’ diyor. Bu manada tığ bile Diyarbakır’dan Edirne’ye, Samsun’dan Adana’evet büyüklüğünde bakir uran alanları yapmak için meydan seçimi çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Kırıkkale’nin de yatırım iştahından nasibini aldığını anlatan Varank, Safir Tuz’un Türkiye’nin yeryüzü büyük klor alkali tesisini yaptığını, ROKETSAN’ın ve sair savunma sanayi anlamında değişik firmaların evire çevire yatırımlarını başlattıklarını rapor etti.

Vicdanı ve insafı olan herkesin Türkiye’nin 20 sene esbak haliyle bugünü kıyasladığında çok büyük farklar olduğu gerçeğini gördüğünü tamlayan Varank, hükümet olarak bayram verdikleri hangi varsa yerine getirdiklerini aktardı.

“2023’ten sonra de bu başarıları katlayarak bitmeme ettireceğiz”

Türkiye’nin Otomobili projesi ile ilişik da mütekellim Varank, şunları söyledi:

“İnşallah 29 Ekim’de paradigma üretimden araçların tenzil törenini Sayın Cumhurbaşkanımızla alay malay Gemlik’te gerçekleştireceğiz. Deminden bununla çekicilik duymayan bir tane tıpkı vatandaşımız tür mi? Türkiye’nin öz arabasını üretmesinden rahatsız olanlar olanaklı mi? bazen muhalefetten ayrımlı sesler geliyor amma ego şuna inanıyorum, onlar de içlerinden diyorlar ki ‘Vallahi helal olsun. Hakeza güzelce ayrımsız arabayı yapıyorlar.’ Bunu ünlü dile getirmeseler birlikte içlerinden hakkımızı doğrulama ettiklerine inanıyorum. Olur şu soruyu sormamız lazım, bu işlemler hastalık evvelden olamıyordu da deminden oluyor? İşte Türkiye’nin bir Inhina otomobili macerası var. Türk mühendisleri, teknisyenleri iri aynı gayretle bire bir araba yapmışlar bu ülkede. Hem de motoruna büyüklüğünde evcil üretmişler. Amma o zamanki siyasal erk bu projeyi zehirlemiş ve bu proje ilerleyememiş. Sıradan kaybedilmiş aynı avantür olarak tarihteki yerini almış. Ama demin elbet bu işler oluyor? Bunun cevabı çok net. Türkiye’da yaşanan gelişmelerin bundan 20 yıl geçmiş değil bile zaman olmasının biricik sebebi var, kavrayış ve kaime sahibi bire bir erk ve onun azimli lideri. İşte bunlar tıpkısı araya geldiğinde siz bulgu alabiliyorsunuz. Onun amacıyla 20 yılda iri başarılara imza atabildik. İnşallah 2023’ten sonradan birlikte bu başarıları katlayarak bitmeme ettireceğiz.”

Kırıkkale’ye son 20 yılda 20 milyar liraya andıran envestisman yapıldığını belirten Varank, ilin dokuz ilçesine eğitimden sağlığa, ulaştırmadan altyapıya envestisman götürüldüğünü sözlerine ekledi.

(Sürecek)

Share: