KIRKLARELİ – Dereköy Hat Kapısı’nın yenilenmesi üzere proje çalışması başlatıldı

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Dereköy Sınır Kapısı’nın modernizasyonu ile Türkiye- Bulgaristan sınırını oluşturan Bahtiyar Deresi’ne güreşçi köprüsü yapılması amacıyla Bulgaristan’üstelik planlı toplantıya katıldı.

Ekici, Burgaz Valiliğinde planlı toplantıda, Dereköy Çizik Kapısı ile Mutlu Deresi’ne güreşçi köprüsü yapılması amacıyla sürdürülen çalışmalar üzerine Burgaz Valisi Mariya Neykova’ya bilgelik verdi.

Toplantıda Ilbay Ekici, Neykova ve katılımcılar, rey alışverişinde bulundu.

Ekici, burada yaptığı konuşmada, yandaki iki devlet ortada muadele ve dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi için çaba gösterdiklerini söyledi.

Türkiye ve Bulgaristan ortada yüzyıllara raci bire bir kardeşlik bağı olduğunu anlatım eden Ekici, birçok alanda iş birliği yapılabileceğini kaydetti.

Dereköy Tahril Kapısı’nın yenilenmeye ihtiyacının olduğunu anlatan Ekici, “1972 yılında, bundan kısaca 50 sene önceki yapılan kapının bugünkü ilişkilerimizi taşıyabileceğine inanmıyorum. Bu çerçevede göreve başlar başlamaz kapının yenilenmesi amacıyla çalışmalara başladık. Tecim Bakanlığımız yıpranmamış tıpkı proje hazırlanması üzere üstünde çalışıyor ve ihalesi yapıldı.” diyerek konuştu.

İki bitişik mutluluk vatandaşlarına hat kapısında sunma kaliteli ve genişlik acul şekilde hizmet ita arayışı içerisinde olduklarını dile getiren Ekici, şöyle bitmeme etti:

“Geçişleri kolaylaştırmamız gerekiyor. Şehirlerimiz beyninde alelhusus Bulgaristan tarafındaki yolun de geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Şehirlerimizin arasındaki ekonomik ve toplumsal ilişkilerin gelişmesi amacıyla bu yolun bile Türkiye’deki yolun standartlarına yükseltilmesinin çok balaban olduğunu düşünüyorum. Bu ilişkilerin gelişebilmesi için bu gelişmemiş yolun yenilenmesi gerekiyor. Sadece bununla değil, iki ülkenin İçişleri Bakanlığının üzerinde durduğu Rezve Deresi üstünde da benzeri kat yapmamız gerektiğine inanıyorum. Bunun için dahi aynı proje üzerinde çalışmamız var.

Bulgaristan tarafının üstelik projeyi akseptans etmesi halinde, bu projeye üstelik hazırız. Bunlar fiziki ihtiyaçlarımız. Gönül köprülerimizin, kardeşliğimizin gelişmesi amacıyla hele ekin, tekellüm, spor ve turizmde çok balaban hareket birlikleri yapmamız gerektiğine inanıyorum. Dünyanın çokça muhteşem ölçüde barışa ihtiyacı olduğu bu dönemde bu nev ilişkilerimizin dünya barışına dahi katkıda bulunacağına inanıyorum.”

Burgaz Valisi Neykova ise eski yıllarda Kırklareli ile Burgaz arasında çok iyice ortak çalışmalar yapıldığına işaret etti.

İki ülkenin gelişim birliğinin çok etken olduğunu belirten Neykova, “Biz birbirimizi çok ongun tanıyoruz. Bu nedenle üstelik sık sık yolculuk yapıyoruz. Burgaz ve Kırklareli arasındaki turizm ilişkileri seçkin güzeşte aktarılma artıyor.” dedi.

Ilbay Ekici ve beraberindekiler, Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel’i üstelik görüşme etti.

Share: