KIRKLARELİ – Sarı Saltuk Kültür Evi temeli törenle atıldı

Kırklareli’nde Soluk Saltuk Ekin Evi binasının temel atma töreni gerçekleştirildi.

Çokluk Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, Babaeski ilçesinde düzenlenen törende, Aleviliğin yavaş yavaş yeniden toplumda konuşulmaya başladığını söyledi.

Cemevlerinin Türkiye Cumhuriyeti hükümeti yoluyla benimsenmesinin ve türel ayrımsız merkez almasının 1997’da mekanizma bulduğunu ifade eden Doğan şöyle konuştu:

“1997’bile da söylediğim üzere dönemin Maliye Bakanı’na komut verilmiş 44 dönümlük bire bir yerey Cem Vakfına tahsis edilmiş ve Toplama Vakfı temeli hükümet yoluyla patlatılmak için… Yani cemevinin temeli 1997’bile atıldı. Bugün sayın Cumhurbaşkanımızın böyle bire bir kararla olayı yenilemiş olması fevkalade müjdeli ve müspet bire bir gelişmedir. Geç bile olsa toplumlar yaşamaya devam ettikleri sürece henüz iyiye, daha doğruya gezmek zorundadırlar.”

Soluk Saltuk Derneği adına Naki Mutlak ile Babaeski Çokluk Vakfı Yazıhane Başkanı Hüseyin Yeşilbaş birlikte birer müşavere yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, esas atma törenine etkili bağlantı ile katıldı.

Konuşmaların ardından Ilbay Birol Ekici, AK Parti Kırklareli Saylav Selahattin Minsolmaz, Doğan ile başka katılımcılar hars evinin temelini attı.

Cumhuriyet Altını Mahallesi’nde 549 metrekare alanda inşa edilecek hars evinin kestirmece 6 ayda tamamlanması planlanıyor.

Solgun Saltuk kimdir?

Kaynaklarda yer düzlük bilgilere göre Seyit Battal Gazi’nin soyundan mevrut Solgun Saltuk 1227 yılında Sinop’ta doğdu.

Babaeski’dahi cezaevi kurduğu, Edirne’birlikte da yaşadığı, 12 miftah bildiği ve 4 mavi dinin kitabını hatmettiği belirtilen derviş Soluk Saltuk Dobruca’ya geçerek ve Balkanlarda İslam’ın yayılmasına nazik ulama sağladı. Solgun Saltuk, Balkanlarda derviş yerine anıldığı belirtiliyor.

Share: