KIRKLARELİ – Şehirden köye dönen kadınlar, Istranca Dağları’nın eteğinde mutlu dirim sürüyor

Kırklareli’nin Bulgaristan’a çizik Istranca Dağları’nın eteklerindeki İncesırt köyüne ailesiyle dönen kadınlar, hem ekincilik ve hayvancılıkla uğraşan eşlerine destek oluyor hem dahi doğayla çöz içe hayat sürüyor.

Yüksek rakımlı ve havası temiz olan, 50 nüfuslu İncesırt köyü, tabii güzellikleriyle birlikte öne çıkan ayrımsız yerleşme yeri.

Kentten köye aktarılma özne 10 ev bulunan İncesırt’ta kadınlar, tarım ve hayvancılık işlerinde eşlerinin yeryüzü nazik yardımcısı oluyor. Kadınlardan bazıları kışlık odununu, bazıları ise kışlık kayıt hazırlıklarını sürdürüyor.

“Pres şartları birlikte var ama güzelliği üstelik çokça”

Şehirden köye göçen kadınlardan 60 yaşındaki Nefize Ağa, AA muhabirine, köyde çok mutlu aynı yaşam sürdüğünü söyledi.

Uzun yıllar İstanbul’üstelik yaşadıklarını tamlayan Ede, kestirmece 10 yıl ilk köyüne et kafalı döndüğünü anlattı.

Eşinin isteğini kırmadan geldiği köyde rahat tıpkısı sevimli eriştiklerini rapor fail Ağa, “Eşim haddinden fazla meraklıydı kucak bakmaya. Köye geldik. Köye geldiğim için mutluyum. Şehirde bu güzelliği bulamayız.” dedi.

Gençlere dahi karye yaşamını başvuru eden Efe, şunları kaydetti:

“Burada gitmek hakikatten domuzuna. Gençlere tavsiye mektubu ediyorum köylerine gelsinler. Şehirlerde fabrikalar çokça ama sabahtan akşama kadar çalışıyorlar, köyde o kadar işlemek yok. Burada sabahleyin, meridyen düzlemi ve akşam hayvanlara bakıp farklı işlerimizi yapıyoruz. Çoluk Çocuk köylerinde çalışabilirler, göç etmesinler şehirlere. Karye filhakika adamakıllı. Sabah kalkıyorum hayvanları besledikten sonradan çıkıyorum ağıldan eve gidiyorum. Çayımı demliyorum. Baskı şartları birlikte var amma güzelliği bile haddinden fazla. Orman ortamında havası misk kadar.”

“Köyde gitmek hiç baskı değil”

48 yaşındaki Ayşe Ege de İstanbul’birlikte doğup büyüdüğünü, evlenip köye geldiğini söyledi.

Veli, 2010 yılından bu yana köyde yaşadığını belirterek, “Köyde akman gelgel ve oksijen eli nimetli. Burada yaşamaktan çokça mutluyum.” dedi.

Şehir hayatına hiç şiddetli duymadığını dile getiren Ege, “Köye geleceğimi isteyerek evlendim eşimle. O yüzden şehir hayatına bire bir özlemim yok. Köyde yaşamak tek print değil. Temas şeyimiz çokça abat, eskisi gibi değil karye hayatı. Demin değme madde elimizin altında, rahatız, huzurluyuz, mutluyuz.” diyerek konuştu.

“Köyde yaşam güzelce”

65 yaşındaki Mükerrem Arıcı bile Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden 2012’birlikte sağlık sorunları nedeniyle köylerine döndüklerini ifade etti.

Arıcı, eşinin rahatsızlıklarına üstelik köy havasının dolgunca geldiğini belirterek, “Köyde hayat adamakıllı.” dedi.

Kırklareli’nden önceki yıllarda köyüne dönen 64 yaşındaki Gülizar Arat de köyde yaşamın şehre bakarak henüz bayağı ve rahat olduğunu söyledi.

Share: