Kış aylarının gelmesiyle kuzineye dilek arttı

Kış aylarının gelmesiyle kuzineye rağbet arttı

RİZE Ayrımsız Rizeli’nin yemek olgunlaştırmak veya düşmek amacıyla olmazsa olmazlarından olan kuzineler kışın vazgeçilmezleri beyninde vadi alıyor.

Şita aylarının gelmesi ile sıkı dışından bile talepler aldıklarını belirten kuzine ustaları bu durumun kendilerini kıvançlı ettiğini söylüyor. Yıllardır kuzinecilik yapan ustalar kuzineye olan talepten bahtiyar olsa birlikte mesleklerini devredebilecekleri gençlerin yetişmemesi noktasında koyu kaygılar taşıyor.

“Kuzineye ikbal şu zaman eskisinden daha aşkın”

Sektörün yeryüzü taze ustalarından biri olan ve 25 yıldır kuzine ustalığı yaptığının altını çizen Salih Avcı, “Kuzineye iştiyak şu zaman eskisinden elan çok. 20 yıl önce 7-8 zümre kuzinemiz vardı amma şu dakika 65-70 kabil sobamız. Kuzineler vaktiyle seçkin aile amacıyla tıpkısı anne ihtiyaçtı. Ancak şu dakika eskiye nazaran gözede hitap etme ile gelişigüzel bir nice kuzine türü de oluştu. Normalde Rize sobası diye maruf ancak iklim dışı ve sıkıntılı dışından gelen talepler üstelik arttı. Bölüm hemencecik yükseliyor ancak alttan gelen çırak olamadığı amacıyla uz yetişmiyor. Biz son nesiliz ve 35 yaşın altında ustamız yok. Hıfzetmek isteyen, ustalığı arzu eden gençler dahi bulunmayan” şeklinde konuştu.

“Sanatla uğraşan gönül aç kalmaz”

Gençlerden kuzinecillik mesleğine temenni göstermediğini belirten Avcı, “Gençlerden seçkin seksiyon üzere bunlarda dilek bekleniyor ama gençlerde dilek yok. Çıktı gençlerde bundan sonra masa başı işler rantablı geliyor bu sektörde az buçuk edisyon. Sanatla uğraşan dirilik açgözlü kalmaz. Elinin emeğinin niyetini yiyorsun sonuçta” ifadelerini kullandı.

“Maliyetler arttığı amacıyla kuzinelerin fiyatları üstelik arttı”

Maliyetler arttığından ortalık Kuzinelerin fiyatlarında bile bire bir artma yaşandığını ifade fail kuzine ustası Ergün Kazmaz, “Geçtiğimiz yıla göre bu sene elan da satışlar arttı zira pandemi bir zamanlar köylere çıkanlar köylerde kaldı. Bundan kontekst de kuzineye istek elan fazla. Güzeşte yıl bin TL’ye sattığım kuzine maliyetlerimizin üstelik artmasından hava 4 bin TL’ye satıyorum. Maliyetler arttığı üzere kuzinelerin fiyatları dahi arttı” dedi.

Share: