KKTC Cumhur Reisi Tatar, gençlerle buluştu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Reisicumhur Ersin Tatar, “Türkiye asır atladı, balaban ve başarılı şevket. Seçkin alanda insan kaynağıyla ve potansiyeliyle ve elde ettiği başarılarıyla hep Türk devletlerine yön verebilecektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Kütüphanesi’nde, Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu kapsamında “Bilgisizlik Buluşması” programında üniversiteli öğrencilerle ayrımsız araya geldi.

Tatar, DOĞRU Tümen Umumi Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Saika’a böyle mehabetli tıpkısı toplantı yapılmasında ortaya koyduğu iradeden ufuk teşekkür etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Türk Devletleri Teşkilatı’nda kayran alabilmesi için çalışmalarını Türkiye Cumhuriyeti’nin tekmil desteğiyle sürdürdüğünü tamlayan Tatar, değme geçen ahit ulaşım ve bildirişim imkanlarıyla global dünyada Türk devletlerinin birbirlerine elan dahi yakınlaştığını söyledi. Tatar, şöyle konuştu:

“Zımnında yıllar geçmiş Türk devletleri arasına konan suni engellerin ortadan kalkmasıyla, dünyadaki teknolojik imkanlarla çıktı o engeller tamamen ortadan kalkmıştır, o bakımdan istem birliği içerisinde umu coğrafyasında bizlerin birbirine elan dahi yakınlaşması tabiatıyla mecmu halklarımızın refahı ve mutluluğu üzere yetişkin bir takım adımların atılmasına çevirgeç olmaktadır. Türk birliğine geldiğimizde tezyifkâr burada haddinden fazla emek olacak. 700 milyar dolarlık tecim hacminin fakat 18 milyar doları kendi aramızda. Gayrı o tecim eksantrik memleketlerle yapılmaktadır. Nedeniyle inşallah önümüzdeki yıllarda Türk Devletler Teşkilatı’nın henüz dahi yakınlaşmasıyla alınacak olan eş kararlarla bu var olan ticaret hacmi, bu kerem teşkilatı içerisinde, Türk soyundan ve geleneklerinden gelen devletlerin birlikte tecim yapmalarına müteveccih, yani birbirimizi tercih etmek aracılığıyla…”

KKTC’de cumhurbaşkanı olmanın kendisi amacıyla şeref olduğunu dile getiren Tatar, kendisi için eke olanın anavatanı Türkiye Cumhuriyeti ile milli siyasette alay malay çalışabilmek olduğunu kaydetti.

Tatar, Türkiye’nin önemine değinerek, şöyle bitmeme etti:

“Dünyayı birçok kez gezmiş biri ve az çok bu işleri bilici biri yerine Türkiye Cumhuriyeti’nin liderliğinde ve önderliğinde bütün Türk devletlerine çokça balaban imkanlar verilebilecektir. Zaman Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne temas alanda öğün göstermektedir. Zira Türkiye çağ atladı, balaban ve muvaffakiyetli heybet. Herhangi Bir alanda koca kaynağıyla ve potansiyeliyle ve elde ettiği başarılarıyla hep Türk devletlerine taraf verebilecektir.”

Programa, Erzincan Valisi Mehmet Çalma, YANLIŞSIZ Tümen Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Hüccet Şarap, Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Levent Akın, MHP Umumi Başkan Başdanışmanı ve Ankara Hacı Söz Iye Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Ruhsal Ersoy ve öğrenciler katıldı.

Share: