Kocaeli’de 17 sene önceki 2 kişiyi öldürmekle suçlanan sanık hakim karşısında

Kocaeli’bile 17 sene evvel 2 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle üzerine sevgili açılan sanığın yargılanmasına başlandı.

Kocaeli 3. Vahim Ukubet Mahkemesindeki duruşmada, mevkuf maznun N.E, öldürülmüş Hasan Hallaç’ın çocukları ile yan avukatları hazır bulundu.

Sanık N.E. savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddederek, görüngü haset kendisi, Hasan Hallaç, Süleyman Acara ve T.O’nun, Hallaç’ın iki canlı miktarda parası olduğunu ve hayvan ahzetmek istediğini söylemesinden sonraları yola çıktıklarını söyledi.

Arabayı Hallaç’ın kullandığını, T.O’nun yolu tarif ettiğini tabir fail sanık, kendisinin de yolcu koltuğunda oturduğunu kaydetti.

Sanık, çalılık alanda durduklarını, Atımcı, Acar ve T.O’nun tuvalet ihtiyaçlarını kısaltmak, kendisinin üstelik akşam namazını geçirmek üzere arabadan indiğini anlattı.

Çevrede kuyu kadar yerler olduğunu aktaran maznun, T.O’nun bu yerleri göstererek, “Buralarda gömü arayacağız, hepinizi fakirlikten kurtaracağım.” dediğini sav etti.

Yola devam etmelerinin peşi sıra 10 dakika bilahare yavaşladıklarını dile getiren sanık, şöyle devam etti:

“Makine içerisinden silah sesi duyuldu. Ne oluyor diyerek Hasan Hallaç ile birbirimize baktık. Dil bu esnada durmuştu, kendimi dışarı attım. Hasan de dışarı artık. Geldiğimiz yöne akıllıca kaçmaya çalışıyordu. 5-10 hamle atmadan T.O. yetişti. T.O, Hasan’a üzücü etti. T.O. silahla dönüp bana akıllıca koşmaya başladı. Bana, ‘Sen benim kardeşimsin.’ dedi. Ben sürekli ‘Sen ne yaptın?’ diyordum. Sonrasında bana, ‘Yardım et Hasan’ı çekelim.’ dedi. Ben müzaheret etmedim. T.O, Hasan’ı yerde sürükleyerek dereye akilane çekti. Orada şarampol vardı. Hasan Atımcı’ı ve Süleyman Acar’ı şarampole yuvarladı.”

Arkası Sıra T.O. ile arabaya bindiklerini tamlayan maznun, İstanbul’a giderken gereksiz aynı yerde durduklarını, T.O’nun araçta olan kanları bezle temizlediğini söyledi.

Aracı Gebze civarında sefer üstünde bir spor tesisinin önünde bırakarak, oradan ayrıldıklarını anlatan sanık, “Ayrılmadan evvel T.O. bana, ‘Ailen var, ikimiz üstelik birbirimizi tanıyoruz. Kimseye bire bir husus söylemezsek bu olay kapanır, elhak adalet ettiklerini buldular.’ dedi.” ifadesini kullandı.

Sanık, olayda kullanılan silahın namına ilgilendiren olup olmadığını bilmediğini belirterek, emlakçılık işi yaptığını, hisse senedi adına silahla mevrut müşteriler olduğu amacıyla olaydan yaklaşık 2 kamer ilk namına cebe aldığını belirtti.

Sanık N.E, “Silahı bırakacak kimseyi bulamayınca silahı T.O’ya verdim. Olaydan sonradan İstanbul’a taşınırken T.O’ya verdiğim silahı köylü aldım. Ayrımsız sene sonra silahı kaybettim. O dönemde meccani çekten hapis cezam vardı. Bu yüzden silahımın kaybolduğuna dair benzeri ihbarda bulunamadım. FETÖ’den vakfedilmiş kaldım ama ceza almadım. Üzerime atılmış suçu akseptans etmiyorum.” diyerek konuştu.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına değişmeyen vererek, duruşmayı 21 Meyan’a erteledi.

Olayın geçmişi

Faili müphem kıya dosyalarını baştan ele düz İl Güvenlik Müdürlüğü Güvenlik Şubesi Cinayet Kesim Amirliği ekipleri, 15 Çatlak 2005’te Sepetçiler köyü Taşocakları mevkisinde ormanlık alanda tabancayla vurularak maktul Hasan Atımcı ile Süleyman Çevik’ın cani zanlılarının yakalanması amacıyla iş yaptı.

Açıkgöz külfet bölgesinde artan cinayet mahalli ve delilleri baştan gözden nâkil kol, maktuller ile gelişim ilişkileri bulunan N.E. ve 2020 yılında esenlik sorunları zımnında öldüğü belli T.O’nun cinayeti gerçekleştirmiş olabileceklerine dair bilgilere ulaştı.

Polis, Çeltek ve Düzce’birlikte 6 Ocak’ta gerçekleştirdiği eş anlı operasyonda, N.E’nin yanı sıra olaya karışma oldukları melhuz 2 şüpheliyi gözaltına aldı.

FETÖ üyeliği iddiasıyla elan ilk 12 kamer cezaevinde kaldığı belirlenen ve işlemlerinin peşi sıra Kocaeli Adliyesine gönderme edilen N.E. çıkarıldığı gümrük kolcusu hazar ukubet hakimliğince tutuklanmış, özge 2 kaknem ise emniyetteki işlemlerinin arkası sıra erkin bırakılmıştı.

Share: