Komutan Ergün: “Ego bu filmi 7-8 sene önceki üstelik yaşadım”

Manisa Büyükşehir Şehremini Cengiz Ergün, bayındırlık planı düzenlemeleriyle ait CHP ve İYİ Tümen’nin itirazını eleştirerek, “Bu haktan 7 bin 20 hayat faydalanıyor. Ben bu filmi 7-8 sene geçmiş de yaşadım. 2013-2014 yıllarında Büyükşehir Meclisi’ne geldiğinde önceki planlara ‘evet2 diyecekler, arkadan itirazlar geldi diye niteleyerek seçimlere 2-3 ay kaldığında bizim partimizden 2 kişiyi istifa ettirtip, onlarla cereyan ederek, Manisa’nın ümran planlarının fek edilmesine illet oldunuz. CHP kendisine o ahit bile reddettiniz. Manisa halkı bunları unutmadı” dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim kocaoğlan niteliksiz toplantısı 2. oturumu, Büyükşehir Şehremini Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda Mimar Sinan Bulvarı’na cephe veren parsellerin mamure planları ve ekoturizm gayeli ümran plan düzenlemesi yapılan Karakoca Mahallesi’nin bayındırlık planlarının baştan görüşülmesi ve yasa, yönetmelik, dal ölçekli çekim veya gelgel görüşlerine aykırılık belirleme edilmesi yerinde ümran planlarının fesih edilmesi amacıyla Komutan Ergün eliyle meclise sunulan önergenin ilişkin komisyonlarca hazırlanan raporun oylaması gerçekleştirildi.

Önergeyle ilişik hazırlanan alt kurul raporuna CHP grubundan itiraz gelmesi konusunda konuşan Başbuğ Ergün, “Mimar Sinan Bulvarı’nda 7 bin 20 kişiyi ilgilendiren aranjman getirim mıdır?” sorusunu yöneltti. bahis konusu düzenlemenin kişisel olmadığını vurgulayan Başkan Ergün, “Bu haktan 7 bin 20 gönül faydalanıyor. Ben bu filmi 7-8 yıl önceki bile yaşadım. 2013-2014 yıllarında Büyükşehir Meclisi’ne geldiğinde önceki planlara ‘evet’ diyecekler, arkadan itirazlar geldi diyerek seçimlere 2-3 kamer kaldığında bizim partimizden 2 kişiyi çekilme ettirtip, onlarla cereyan ederek, Manisa’nın ümran planlarının halel edilmesine hastalık oldunuz. CHP olarak o devir birlikte reddettiniz. Manisa halkı bunları unutmadı. Gene kamuoyu kararını verecektir. Bin 200 hektara mail aynı kavuşum planlamasını yapıyorsunuz. 33 yıldır yapılmayan planları yapıyorsunuz. Kime neyi getirdiği neyi götürdüğü biliniyor. Yurttaş de bunu biliyor” dedi.

Hazırlanan yarkurul raporu ile ilişik düşünüm bildiren İmar Komisyonu Başkanı Mehmet Palabıyık dahi “İmar yapılan gelişigüzel yerde ayar artışı olur. Gediz Köprüsü’ne büyüklüğünde olan alanda misal artışı var mı var. Tahminî 1 seneye mail benzeri zamandır dokunaklı aynı efor sarfiyat ederek çalıştığımız revizyon imar planlarında sona geldik. Güya bu mamure planları yapılmasın diye bire bir ceht var kabil. İmar planlarını meclis yaptırır, onar. Kişiler yapmaz. Bu planlar yapılırken, hepsini astık ve konuştuk. Komisyonlarda konuştuk. Oylandı ve geçti. Biz planlara totaliter adına baktık ve değerlendirdik. Arkadaşlarımız bittabi çalıştığımızı biliyor” dedi.

Palabıyık, önergeyle ilgilendiren hazırlanan encümen raporunu birlikte okuyarak, ilişik mamure düzenlemelerinin kanun, yönetmelik, peş ölçekli traksiyon yahut hava görüşlerine tehalüf taşımadığını kaydetti.

Konuşmaların peşi sıra komite raporu, CHP ve İYİ Öğür divan üyelerinin ret oyuna karşın düşünce çokluğuyla kabul edildi.

CHP grubu sedir toplantısı sonrası izah yaptı

CHP’li uray başkanları, il ve kaza başkanlıkları sedir toplantısının ikinci oturumu sonrasında fırka binasında basın açıklaması yaptı. CHP’li Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, “Teşrinievvel ayı sedir toplantısında görklü olmayan bire bir güruh yaşadık. Ayrıştırıcı benzeri kurgu, toplumu geren tıpkısı üslupla karşılaştık. Birleştirici bire bir dile ihtiyacımız olduğu bu günlerde Manisa’ya yaraşıksız aynı oturum yapıldı. ‘İnsanmısınız. Adammısınız’ üzere kelimeler bir büyükşehir uray başkanına yakışmayan cümleler. Yapılanları halk gördü. Ölçüm Manisa halkınındır. Bu nedenle cevabı ahali sandıkta çok adamakıllı aynı şekilde verecektir” dedi.

CHP Manisa İl Başkanı Koçak Şişman ise hukuksal anlamda yapılan usulsüzlüklerin kamu ve halkın vicdanına mahkum olduğunu belirterek, “Yaptığımız etkili ihtilaf hem MHP’nin hem bile Cengiz Ergün’ün dengesini bozmuştur. Nerede içtimai menfaat, cemiyet yararına değişmeyen varsa CHP yerine desteklemeye hazırız. Amma nerede şahsi yarar, getirim ve yarar varsa dahi sonuna kadar onun karşısında olacağız” diyerek konuştu. – MANİSA

Share: