Konya haberleri! Konya’da içki kesen Bölgesel Masa Başı ve Meydan Tatbikatı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde Türkiye Kıyamet Müdahale Planı’nın (TAMP) uygulanabilirliğini bırakmak, asıl ve destek çözüm ortağı kurumlarda farkındalık tesis etmek, planlardaki muhtemel faaliyet ve eksiklikleri belirlemek için gerçekleştirilen Lehçe Masa Başı ve Düz Tatbikatı nefesleri kesti.

Konya Valiliği koordinesinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Atabey Bilgisizlik ve Terbiye Kampı’nda gerçekleştirilen tatbikata, Konya İl Kıyamet ve Ivedi Kapsam Müdürlüğü’nün (AFAD) yanında Afyonkarahisar, Niğde, Aksaray ve Karaman’dan gelen AFAD ekipleri da katılma etti. Değişik etaplar halinde hesaplı tatbikatta, Beyşehir İlçe Açıkgöz Asayiş Bot Komutanlığına mecbur Bot Timi, açıkgöz etki izlem köpeği, polis güçleri arama ve kurtarma, hususi harekat timi, yerli destek ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile değişik sivil sosyete kuruluşlarından temsilciler saha aldı. Tatbikatta senaryo mucibince, dağlık alanda mahsur mütezayit ve kaybolan 10 kişilik kadro ile 5 nefis mektepli topluluğunun düzlük aldığı teknenin göl sularında alabora olması neticesinde göl üzerinde gerçekleştirilen kontrol istirdat operasyonları icra edildi.

“23 nüsha emek grubumuzun koordinesi AFAD eliyle yapılmaktadır”

Başarıyla sona eren tatbikat sonrasında AFAD Konya İl Müdürü Baht Tosun, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Plan çerçevesinde 5 vilayeti havi bölgesel ayrımsız masa başı ve vadi tatbikatı yürütme ettiklerini anlatan Kele, senaryolar doğrultusunda, çevrilmiş kalma, kaybolma ve gark vakalarını bahis aldıklarını belirterek, Türkiye Kıyamet Müdahale Planı çerçevesinde 23 himmet grubuyla beraber bölgesel masa başı ve düz tatbikatının gerçekleştirildiğini söyledi. Felek Boğa, 23 emek grubunun birlikte ana hal ortakları olduğunu ve esas çözüm ortaklarının de bindi çözüm ortakları bulunduğunu vurgulayarak, “Enformasyon mücahede grubu, taşımalık düzentileme grubu, kontrol kurtarma çalışma grubu, tagaddi kadar, bunun gibi 23 sayı bu emek grubumuzun koordinesi AFAD marifetiyle yapılmaktadır. AFAD, Türkiye’nin ortak gücüdür. Bunu hususi hava ve kuruluşlarla, amme çekicilik ve kuruluşlarıyla, sivil cemiyet kuruluşlarıyla, ana kişilerle, hukuksal kişilerle gerçekleştirmektedir. Buradaki tatbikatta üstelik emniyetimizin bahir polisi, bitirmiş, itfaiye aracı dalgıç ekipleri, itfaiye aracı taharri kurtarma ekipleri, akredite olduğumuz Alperenler, Duygusal Suyu, Beşir, hep temas ve beraberlik içerisinde AFAD’ın koordinesi altında çalışılmıştır. Psiko içtimai bindi çadırları kurulmuştur, gine UMKE ile bağlantı el birliği içerisinde icra edilmiştir. Yani AFAD vasıtasıyla eş güdümlü edilmiştir, emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyoruz” diye konuştu. – KONYA

Share: