Konya umumi: Konya’da dem kesen Lehçe Masa Başı ve Yer Tatbikatı

Konya’dahi içki kesen Lehçe Masa Başı ve Düzlük Tatbikatı

KONYA – Konya’nın Beyşehir ilçesinde Türkiye Kıran Engelleme Planı’nın uygulanabilirliğini bırakmak, ana ve destek çözüm ortağı kurumlarda farkındalık hazırlamak, planlardaki beklenen mücahede ve eksiklikleri belirlemek maksadıyla gerçekleştirilen Bölgesel Masa Başı ve Düz Tatbikatı nefesleri kesti.

Konya Valiliği koordinesinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Atabey Bilgisizlik ve Yetişek Kampı’nda gerçekleştirilen tatbikata, Konya İl Facia ve Evgin Uzanım Müdürlüğü’nün yanında Afyonkarahisar, Niğde, Aksaray ve Karaman’dan mevrut AFAD ekipleri birlikte ortaklık etti. Ayrımlı etaplar halinde planlı tatbikatta, Beyşehir İlçe Kurnaz Düzenlilik Bot Komutanlığına ilişkin Bot Timi, bitirmiş iz takip köpeği, polis güçleri arama ve kurtarma, özel harekat timi, yerli destek ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile çeşitli sivil cemiyet kuruluşlarından temsilciler saha aldı. Tatbikatta senaryo göre, dağlık alanda yatık kalan ve kaybolan 10 nefis ekip ile 5 kişilik öğrenci topluluğunun düz aldığı teknenin göl sularında alabora olması neticesinde göl üstünde gerçekleştirilen taharri kurtarma operasyonları yürütme edildi.

“23 nüsha iş grubumuzun koordinesi AFAD yoluyla yapılmaktadır”

Başarıyla sona ermiş manevra sonrasında AFAD Konya İl Müdürü Şans Boğa, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tasrif çerçevesinde 5 vilayeti kapsayan lehçe tıpkı masa başı ve kayran tatbikatı icra ettiklerini anlatan Tosun, senaryolar doğrultusunda, yatık kalma, kaybolma ve boğulma vakalarını konu aldıklarını belirterek, Türkiye Kıyamet Engelleme Planı çerçevesinde 23 himmet grubuyla beraber bölgesel masa başı ve kayran tatbikatının gerçekleştirildiğini söyledi. Nasip Kele, 23 emek grubunun dahi temel hal ortakları olduğunu ve esas hal ortaklarının bile bindi hal ortakları bulunduğunu vurgulayarak, “Haberleşme mesai grubu, taşımalık emek grubu, kontrol istirdat çalışma grubu, beslenme üzere, bunun gibi 23 adet bu çalışma grubumuzun koordinesi AFAD marifetiyle yapılmaktadır. AFAD, Türkiye’nin eş gücüdür. Bunu özel çekicilik ve kuruluşlarla, amme hava ve kuruluşlarıyla, sivil sosyete kuruluşlarıyla, köken kişilerle, hukuksal kişilerle gerçekleştirmektedir. Buradaki tatbikatta üstelik emniyetimizin deniz polisi, cingöz, itfaiye aracı balık adam ekipleri, itfaiye arama istirdat ekipleri, akredite olduğumuz Alperenler, Duygusal Suyu, Beşir, bütün birlik ve beraberlik içerisinde AFAD’ın koordinesi altında çalışılmıştır. Psiko içtimai bindi çadırları kurulmuştur, esasen UMKE ile bağlantı el birliği içerisinde icra edilmiştir. Yani AFAD vasıtasıyla koordine edilmiştir, emeği güzeşte herkese teşekkür ediyoruz” diyerek konuştu.

(ARÖ-KARGIŞ-TEMIZ-Y)

Share: