Kornea nakli olan Bilgili sarıklı öğrencilerine kavuşacağı günü bekliyor

Gözlerinin korneasındaki hazır para birikmesi nedeniyle müşahede yetisini yüzde 80 oranında kaybeden ana sınıfı öğretmeni Bilgili Gezer, geçirdiği saydam tabaka nakli ameliyatı sonrası öğrencilerine gene kavuşacağı günün heyecanını yaşıyor.

Okul öncesi öğretmeni Gezer, hüzünden mutluluğa revan yolculuğunu AA muhabirine anlattı.

Yaklaşık 10 sene ilk müşahede problemlerinin başladığını, tafsilatlı müddet teşhis konulamadığından hastalığının giderek ilerlediğini anlatan Gezer, “10 yıldır ilerleyici bire bir müşahede kaybım oldu. Tıpkısı sene geçmiş Ankara Kent Hastanesi’hangi başvurdum ve tanı konuldu. Gözümde ödem olduğu ve fuchs endotelyal kornea distrofisi diyerek isimlendirilen, korneadaki bildirme bağırsak hücre katmanının değişiklikler geçirdiği aynı ayn hastalığı belirlendi.” diye niteleyerek konuştu.

Gezer, tanılama sonrası kornea nakli gerektiği bilgisinin verildiğini ve çabukça tedavi planlamasının yapıldığını aktardı. Tanılama konuluncaya kadar sabık 10 yılda rüyet kaybının ileri seviyeye ulaştığını tamlayan Gezer, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Nakil gerekiyordu, zira daha çok müşahede seviyem düşmüştü. Bundan Sonra zat işini kendim göremez tıpkısı arkaç gelmiştim. Muallimlik muktedir olmak benim üzere çokça zordu. Hayatta kalabilmek, kendiliğinden yetebilmek artık çokça güçtü. Müşahede yetisini kaybetmeden görmenin hangi büyüklüğünde altın olduğunu çakmak olanaklı değil. Çok bir iki görebiliyordum, öyle kim ‘Orada tıpkısı ongun, tıpkı koca var.’ diyebiliyordum ama detayları göremiyordum.

Elimden geldiğince öğretmenlik yapmaya bitmeme ettim amma imdi yapamaz ayla gelmiştim. Çünkü bir öğretmenin işi sadece bire bir şeyi tercüman olmak değil, tıpkı zamanda duyguları rapor edebilmek, göz teması kurabilmek, öğrencilerin anlayıp anlamadıklarını görebilmek. Bu beni haddinden fazla üzüyordu. İnsanın vaktiyle yapabildiği şeyleri yapamaması, gördüklerini görememesi ağırlık. ‘Artık hayatım bitti.’ dediğim noktada nakil bana umut, çerağ oldu. Verici bulundu ve ben gene görebileceğim için hayata döndüm.”

Gezer, öğrencilerinin bile bu süreçte yer balaban destekçisi olduğunu ifade ederek, şu zaman yegâne gözüne nakil yapıldığını, ayrımsız müddet sonra yüzdelik 10 oranında görebildiği değişik gözü için birlikte kornea nakli planlandığını aktardı.

“Yüzde 100’e yakın görebiliyorum, tarifi türlü sıfır aynı mutluluk”

Nakil yapılan gözünde müşahede seviyesinin çok gani olduğunu tamlayan Gezer, “Şu an yüzde 100’e yakın görebiliyorum, herhangi bir işimi yapabiliyorum. Tarifi cins sıfır bir bahtiyarlık.” dedi.

Gezer, bu sürecin kendine haddinden fazla şey kattığının altını çizerek, duygularını şöyle dile getirdi:

“Hayatta tek şeyin ertelenmemesi gerekiyor. Görebiliyor, yapabiliyorken hiçbir şeyi yarına bırakmamak geçişsiz, değme şeyi simultane seyretmek geçişsiz. Hastaneden ilk çıktığımda tümce için alışılagelen olan benim üzere şanlı haline gelmişti. Şöyle kim, hastaneden taburcu olduğumda bahçede bire bir ongun vardı, ben ağacın yaprağını gördüm. Bu şanlı ayrımsız duyguydu.

Anneyim ve iki çocuğum var. Çor sürecinde sunu iri kaygım, onların ilerleyici günlerini görememek, büyüdüklerine şahit olamamaktı. Anılarımın, takkadak onların çocukluk anılarıyla kısıtlanmış kalmasıydı. Zira, kalp dünyamızda görsel hafızanın haddinden fazla iri bir yeri var. Çocuklarımın biri 15, diğeri 10 yaşında. Bu zamana büyüklüğünde onların büyüdüklerine tanık oldum amma şayet aktarım olamasaydım gelecek benim için tıpkısı gizli olacaktı. Çocuklarımın evlendiklerini, üniversiteden çıkışlı olduklarını ve nicelerini göremeyecektim. Şükürler olsun ki bundan sonra görebiliyorum. artık dahi çocuklarımla ve bilcümle sevdiklerimle stabil çokça hatıra kümelemek amacıyla kişi elan güzelce bakıyorum.”

“Cümle düzelme olduktan bilahare başka ameliyatı yapacağız”

Ankara Site Hastanesi Göz Kliniği Terbiye ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Korkunç Cihan Kemer birlikte hastalarının kendilerine başvurduğunda gözünün civar tabakasındaki saydam alanda hazır para toplanması bulunduğunu, bunun üstelik korneadaki “endotel” hücrelerin yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi.

Bunun görme yetisinin azalmasına kez açan ilerleyici tıpkısı çor olduğunu nâkil Cihan Tümsekli, “Bu hastamızda bile az artan hücreleri naklettik. Vaktiyle saydam tabaka naklinde tüm korneayı değiştiriyorduk, deminden ise çabucak korneanın neresi hasarlıysa orasını değiştiriyoruz. Bu hastamızda üstelik öyle yaptık.” dedi.

Tümsekli, bu uygulamanın majör avantajlar sağladığına dikkati çekerek, “Yemeden Içmeden korneanın hastalanmış kısmını değiştirdiğimizden ve hastada kendine ilişik artık doku kaldığından korneanın reddedilmesi engelleniyor, hastanın çabuk taburcu olması sağlanıyor. Pestil haddinden fazla gücük sürede rüyet yetisine kavuşabiliyor, elan az tılsım kullandırılıyor.” diye konuştu.

Uygulamanın yapılabilmesi için hastanın biricik sorununun kornea ile ait olması gerektiğini bile vurgulayan Cihan Kemer, hoca Bilgili Gezer’in nakil sonrası genel esenlik durumunun çok ongun olduğu bilgisini verdi.

Prof. Dr. Âlem Tümsekli, Bilge Gezer’in aktarım yapılan gözünün eksiksiz iyileşmesinin arkası sıra ayrıksı gözünün de ameliyat edileceğini anlattı.

Share: