Kovanlarını ayılardan destek olmak üzere şeb nöbet tutuyor

Bingöl’üstelik arıcılık eden Yusuf Çağan, ayıların daha geçmiş kötülük verdiği kovanlarını korumak için geceleri bile kere tutuyor.

Kentteki faziletli rakımlı dağlarda kovanları kâin arıcılar, ballarını aşılanmamış hayatından koruyabilmek için nazik ceht harcama ediyor.

Kovanlarının etrafını elektrikli tellerle çevirmelerine karşın ayıların saldırısını engelleyemeyen arıcılardan Yusuf Çağan, merkeze bağlı Kartal köyü yaylasında geceleri dahi öğün tutuyor.

Büyük mesai vererek ürettiği balı ayılardan arkalamak amacıyla dönme ağarıncaya büyüklüğünde uyumayan ve daim kovanları kontrol eden Çağan, yabani hayvanların saldırma ihtimaline karşı birlikte kendisini dulda amaçlı yanından silahını ayırmıyor.

Emeklerinin karşılığı olan hasat dönemine büyüklüğünde mütemadi kovanlarının esasen ayrılmayan Çağan, AA muhabirine, 15 yıldır arıcılık yaptığını söyledi.

Kovanların bulunduğu alanı sabık yıla kadar güvenlik kamerasıyla evden izlediğini anlatan Çağan, “Tıpkı tün ayının kovanların bulunduğu alana girdiğini gördüm. Evden kovanların başına gidinceye büyüklüğünde kocaoğlan iki kovana zarar vermişti. O günden sonra ego bile seçkin akşam kez tutup kovanlarımı korumaya değişmeyen verdim.” dedi.

Çağan, ayıların alelhusus gece saatlerinde kovanlara beis verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bölgemiz arıcılık açısından çokça zengin benzeri düzlük. Ayıların arz sevdiği özdek da incik. Biz dahi kovanlarımızı müzaheret etmek amacıyla zaman batımından ahit doğumuna büyüklüğünde kat tutuyoruz. elektrik feneri ve silahımız var. Silahımızı yalnız kendimizi korumak için bulunduruyoruz. Bu bizim emeğimiz ve sağlık kaynağımız. Mecburen kovanların başında bekliyorum.”

Share: