Kral Charles, İngiltere’nin eskimemiş başbakanı Rishi Sunak’a hükümet ihdas yetkisi verdi

İngiltere’de başvekil Liz Truss’ın istifası ile ortaya sâdır politik krizin ardından Hint kökenli Rishi Sunak mazi başvekillik görevini devraldı. Ülkenin 57. Başbakanı olarak göreve başlayan Sunak, bugün başvekâlet konutu 10 numaranın üçüncü başbakanı oluşmak için Kral III. Charles ile görüştü.

CHARLES’IN YETKİ VERDİĞİ İLK BAŞVEKIL OLDU

Rishi Sunak, Kral’dan görevi aldıktan sonraları Downing Sokağı’nda matbuat açıklaması yapacak. Sunak, Kral III.Charles’ın fariza verdiği evvel Başbakan olacak. Eski başbakan Liz Truss’ı, 8 Eylül’de hayatını kaybetmeden ilk Ece II. Elizabeth görevlendirmişti.

KABİNE ÜYELERİNİ AÇIKLAYACAK

42 yaşındaki Sunak, İngiltere’nin gündeş tarihindeki arz zinde başvekil. Ayrıca İngiltere’nin Asya kökenli önce başbakanı. Başbakanlık Konutu uğrunda bölüt seslenecek olan Sunak’ın daha sonraları tezce bakanlar kurulu üyelerini teker gelteker açıklaması bekleniyor.

“UKRAYNA’YA DESTEĞİ DEVAM ETMEK ÖNEMLİ”

Bozuk başbakan Liz Truss ise görevdeki son konuşmasında İngiltere ekonomisinin elan çabuk büyümesi gerektiğini söyledi. Truss, “Yıpranmamış hükümetin Ukrayna’ya desteği sürdürmesi heybetli” dedi.

Share: