“Kuduruk çabucak ısırmayla değil, temasla birlikte bulaşabilir”

“Kudurmuş sadece ısırmayla değil, temasla de bulaşabilir”

Tilkiler kuduzun tabii taşıyıcıları

Kayseri Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül:

“Kuduzun tedavisi yoktur yemeden içmeden aşıyla korunabiliriz”

KAYSERİ – Kayseri Baytar Hekimleri Odası Başkanı Akgün Ergül, kuduz virüsünün tedavisi olmadığını ve sadece aşıyla korunabileceğini belirterek, tilkilerin doğada kuduzun tabii taşıyıcı görevi yaptıklarını söyledi.

Kuduruk virüsünün beynin merkezi sinir sistemine yerleştiğini söyleyen Akgün Ergül, “Akur, normalde doğadaki aşısız canlıların vücudunda bulunan bire bir virüstür. Aşısız yani virüsü haiz hayvanların başka hayvanları ısırmasıyla, salyaları tarafından yahut tırmalamasıyla de çandır hayatında birbirine naklettikleri kadar ayrımsız zamanda de sokak hayvanlarının birlikte bu virüsü taşıma ihtimalleri bulunmaktadır. Kuduz virüsü ısırıldığı bölgeye bağlı olarak üstelik belirtilerin ortaya çıkmasıyla gelişigüzel, merkezi asap sistemini etkileyen ayrımsız hastalıktır. Yani beyne yerleşir, oradan de bire bir topluluk asabi semptomlar peki. Uykusuzluk, agresiflik kabilinden. Eskiden filmler olurdu, sudan korkma durumu olurdu. Beynin merkezi asap sistemini etkilediği üzere katre oluşturduğundan canlılar su içerken boğuluyormuş gibi hissettiklerinden muhit, yutkunmada zorluk çektiklerinden sudan uzaklaşma olayı birlikte buna dayanarak gerçekleşmektedir” dedi.

“Tilkiler doğada sırtçı görevi yapıyor”

Ergül, tilkilerin doğada kudurmuş virüsü sırtçı görevini üstlendiklerini söyleyerek, “Aşısız mecmu zooloji ne hastalık olursa olsun görülme ihtimali bulunmaktadır amma tilkiler kudurmuş virüsünü hamal olarak görev yapmaktadır. Havaların soğumasıyla gelişigüzel lüzum istemez şehrin içerisinde dahi tilkileri görme ihtimalimiz bulunmakta. yahut biraz henüz şehrin merkezinden kenar kısımlarda üstelik zihayat alelhusus hayvan yetiştiren insanlarımız dahi var. Tilkiler virüsü taşıdıkları amacıyla arada bir kocabaş hayvanlarda veya kümeslere girip oradaki canlılara, evimizin önünde beslediğimiz pisik ve köpeklere üstelik ısırarak bu virüsü nakledebilmekteler” ifadelerini kullandı.

“Akur, tedavisi tür olmayan tıpkısı hastalıktır”

Kuduzun tedavisinin olmadığını ve hoppadak telkih ile korunabildiğini belirten Akgün Ergül, sözlerine şu şekilde bitmeme etti:

“Akur tedavisi türlü olmayan ayrımsız hastalıktır. Üste tığ baytar hekimlerinin da ‘Yüzde 99 oranında öldürücü ama ilkah yapıldığı ant yüzdelik 100 oranında yardımcı tıpkı özelliği vardır’ diye benzeri sloganımız var. Virüs beyne yerleştiği zaman imdi haddinden fazla geç kalınmış bire bir durumdadır belirtiler ortaya çıktığında. O saatten bilahare geriye dönüşümsüz hasarlar bırakıp, yüzdelik 99,9 oranında bile öldürücü bire bir seyirle şekillenir. Bunun amacıyla vatandaşlarımız alelhusus üstelik hasis çocuklarımız ısırıldıklarında o canlının kuduz aşısının yapıldığını bilmedikleri için korkmasınlar. Annelerine, babalarına bunu söylesinler. Muayyen ayrımsız süreden bilahare artık belirtiler ortaya çıkıp, virüs merkezi asap sistemine yerleştiğinde kavrayışsız dönüşü olmayan hasarlar olacaktır. Ailelerimiz birlikte burada haddinden fazla duygulu olmalılar ki çarçabuk ivedili benzeri şekilde hastanelerin kuduz bölümlerine her an, orada hangi efsanevi tarafından ısırıldıklarını ve evet hayvanı tarif yazar hemencecik telkih programına başlanmalıdır. Zira aşı olunmadığı ve geç kalındığı takdirde âraz dahi ortaya çıkınca ölümle sonuçlanan vakalar gerçekleşmektedir.”

“Kuduruk hemen ısırmayla değil, temasla bile bulaşabilir”

Akgün Ergül, kuduzun hemen ısırılma eliyle değil, angajman aracılığıyla efsanevi salyalarından birlikte bulaşabileceğini söyleyerek, “Akur hoppadak ısırmayla bulaşıcı ayrımsız çor değil. Örneğin elimizde peyda bire bir incitici var diyelim ve tıpkı canlıya dokunduk, onda da kuduruk virüsünün olup olmadığını bilmiyoruz. Kuduruk salyayla da bulaşabilmekte. Salya elimizdeki ve ya vücudumuzun seçme yerindeki yaraya bulaştığı ant oradan bile bu virüsü ahiz ihtimalimiz bulunmaktadır. Onun için bu tip durumlarda çok alıngan bir şekilde davranmamız gerekiyor. Hayvan Bilimi sevilebilir, yem verilebilir amma ellerde biberli varsa ve o canlının de kuduruk virüsü taşıdığından kararsızlık ediliyorsa yeryüzü mail afiyet kuruluşunda aşılama olmakta yarar vardır. Vatandaşlarımız bu konuda çokça dikkatli tutmak zorunda çünkü tedavisi tür sıfır ve yemeden içmeden aşılamayla birlikte himaye yapabileceğimiz bir fenomen. Bunun amacıyla de titiz oluşmak lazım” dedi.

Share: